۰۹/رجب/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۱۱/۱۱ سه شنبه

صبح قزوین شهروند سپاری شهر، نقطه مقابل رانت است
کد خبر: ۳۶۰۵۱۲ نویسنده: مریم محمدی تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۹/۱۳ ساعت: ۱۰:۵۴ ↗ لینک کوتاه

شهردار قزوین:

شهروند سپاری شهر، نقطه مقابل رانت است

مهدی صباغی گفت: پروژه‌های هوشمند سازی شهری که از اولویت‌های شهرداری است، با طرحی هدفمند تحت عنوان شهروند سپاری اجرایی خواهد شد که می‌تواند جلوی بسیاری از رانت‌ها را بگیرد.

شهروند سپاری شهر، نقطه مقابل رانت است
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ مهدی صباغی شهردار قزوین شامگاه روز (شنبه) ۱۲آذر ۱۴۰۱ در نشست با جمعی از معتمدین شهر که با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر قزوین و جمعی از معاونین و مدیران شهرداری برگزار شد، اظهار کرد: قزوین، یکی از شهرهای پرظرفیت در تمامی حوزه‌ها است، اما بزرگترین مشکلی شهر و مدیریت آن، نبود نظام مشورتی در اداره شهر است.

وی با بیان اینکه، تبریز به‌عنوان یک الگوی نمونه شهری در تمامی امور دارای نظام مشورتی است، افزود: بسیاری از مشکلات و وقایعی که امروز کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند، ناشی از عدم همدلی مسئولان با مردم است و اگر نظام مشورتی در کنار مدیریت به‌عنوان یک الزام شناخته می‌شد، شاید امروز شاهد این حجم از ناهنجاری‌ها نبودیم.

شهردار قزوین گفت: در اغتشاشات اخیر وقیح‌ترین توهین به مقدساتِ مردم توسط اقلیتی اغتشاشگر صورت گرفت. چرا که معاندین نظام در اغتشاشات امروزی، اصل دین را مورد هجمه قرار داده‌اند.

وی افزود: امروزه جنگ شناختی از مرز خود رد شده است و ما وارد جنگ ترکیبی شده‌ایم.

این مسئول ادامه داد: گفت‌وگو، اتحاد و همدلی مردم یکی از راه‌های برون رفت از این معضل است و افرادی که در استان متولی مسائل فرهنگی هستند، باید در این جنگ ترکیبی که موسوم به رسانه‌ها و فضای مجازی است، اهتمام ورزند.

وی با اشاره به‌وظیفه شهرداری در خدمات اجرایی، بیان کرد: از بدو ورودم به شهرداری برنامه‌ریزی‌های خوبی برای مدیریت شهر در نظر گرفته بودم و برای تحقق آن تمام تلاشمان را خواهیم کرد.

صباغی با بیان اینکه، بودجه کنونی شهر قزوین براساس سال‌های گذشته نوشته است، افزود: اکنون بالغ بر ۴۰ درصد از بودجه شهرداری، محل بودجه جاری و ۶۰ درصد آن از بودجه عمرانی است.

وی‌ ادامه داد: در تمام کشور مرسوم شده که پروژه‌های عمرانی زینت‌بخش شهر باشند، اما امروزه لازم است این رویکرد تغییر یابد چراکه صرفاً پروژه‌های عمرانی پاسخگوی کامل هزینه‌ها و نیازهای شهر و مدیریت نیست.

این مسئول بیان کرد: بالغ‌بر ۴۵۰ نیروی مازاد در شهرداری قزوین در حال خدمت هستند و با این وجود گاهی مدیریت شهری برای پرداخت حقوق با مشکل مواجه می‌شود.

صباغی همچنین گفت: در ادوار گذشته به دلیل بالا بودن هزینه‌های شهر، بسیاری از عملیات‌های عمرانی متوقف شده بود؛ البته ناگفته نماند که تغییر رویکرد عمرانی به رویکرد فرهنگی اثرات مثبت فراوانی دارد اما به هرحال توسعه شهر مدیون برخی نوسازی‌ها از جمله ناوگان حمل‌ونقل، احداث مترو یا تراموا و همچنین ساخت و بهینه‌سازی جاده‌ها و پل‌ها است.

این مسئول اظهار کرد: توسعه شهر مرهون تجهیز زیرساخت‌ها است که به کمک اعضای شورای اسلامی شهر در حال تکمیل آن هستیم.

صباغی ادامه داد: امروزه شهر قروین در کنار تخصص محوری، نیازمند وحدت است، در این راستا از سه سرمایه‌گذار دعوت شده تا برای مشارکت در شهر ایده‌های خود را ارائه دهند.

شهردار قزوین با اشاره به اینکه، سرمایه‌گذاری در قزوین، سخت شده است، افزود: متأسفانه پول و اعتبار بسیاری از سرمایه‌گذاران در اموری چون دلالی و‌ واسطه‌گری هزینه می‌شود و سرمایه‌گذاران محدودی پیدا می‌شود که دغدغه توسعه شهر را داشته باشد.

این مقام مسئول با تشریح برخی پروژه‌های در حال بررسی، افزود: از ابتدای سال تا به امروز ۱۹ پروژه نیمه‌کاره شهرداری تکمیل و افتتاح شده است و بالغ‌بر ۱۲۰ پروژه هوشمندسازی نیز در دست اقدام است.

صباغی بیان کرد: پروژه‌های هوشمندسازی شهری که از اولویت‌های شهرداری است، با طرحی هدفمند تحت عنوان شهروند سپاری اجرایی خواهد شد که می‌تواند جلوی بسیاری از رانت‌ها را بگیرد.

وی با اشاره به پروژه‌های نیمه‌کاره شهر عنوان کرد: تاپایان سال تمامی پروژه‌های نیمه کاره شهر به جز ساختمان شهرداری افتتاح خواهند شد.

شهردار قزوین در پایان گفت: با کمک و همت شما معتمدین، شهر را آنطور که شایسته است مدیریت خواهیم کرد و به شعار شورای انقلابی و شهردار جهادی تحقق خواهیم بخشید.

انتهای پیام/ 1300/ د

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان