۱۴/جمادى الأول/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۹/۱۷ پنجشنبه

صبح قزوین نامگذاری بیش از دو هزار معابر به نام شهدا در قزوین
کد خبر: ۳۶۰۳۹۱ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۹/۳ ساعت: ۱۴:۲۶ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان عنوان کرد

نامگذاری بیش از دو هزار معابر به نام شهدا در قزوین

سمیه اسماعیلی گفت: تا پایان سال گذشته دو هزار و ۶۲۰ مورد و در نیمه نخست سال‌جاری ۱۲۰ مورد از معابر و کوچه‌ها به نام شهدا در استان قزوین نامگذاری شده است.

نامگذاری بیش از دو هزار معابر به نام شهدا در قزوین
به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ظهر امروز با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سالن شهید سلیمانی استانداری قزوین برگزار شد.

سمیه اسماعیلی در این جلسه اظهار کرد: فعالیت‌های این شورا به ریاست رئیس جمهور و دبیری آن توسط بنیاد شهید در سطح کشور دنبال شده و در سطح استان‌ها استانداران ریاست و بنیاد شهید دبیری آن را بر عهده دارند.

وی افزود: به منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و هم‌افزایی در این مسیر و برای اینکه سبک زندگی فاخر و شهادت گونه‌ برای تمام افراد جامعه داشته باشیم، تمامی دستگاه‌ها باید طبق ماده ۲۰ قانون یک درصد از اعتبارات هزینه‌ای خود را برای ترویج ایثار و شهادت هزینه کنند.
 
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین ضمن ارائه گزارشی از اقدامات بنیاد شهید برای ترویج ایثار و شهادت بیان کرد: انتشار 748 خبر و مطلب اعم از زندگینامه شهدا و وصیت‌نامه آنها در سایت نوید شاهد، برگزاری همایش دومین دوره آموزشی نو قلمان حوزه ایثار و شهادت، ثبت خاطرات 340 نفر از همسران شهدا، 47 نفر جانبازان بالای 70 درصد و پنج نفر از والدین شهدا از جمله برنامه‌ها در نیمه نخست سال‌جاری در سطح استان است.

نامگذاری بیش از دو هزار کوچه و معابر قزوین به نام شهدا

اسماعیلی یادآور شد: تا پایان سال گذشته دو هزار و 620 مورد و در نیمه نخست سال‌جاری 120 مورد از معابر و کوچه‌ها به نام شهدا نامگذاری شده است.

وی برگزاری یادواره شهدا، دیدار با خانواده شهدا و تجلیل از آنها، نواختن زنگ مهر و مقاومت، برگزاری مراسم غبارروبی و برگزاری جلسات خاطره‌گویی را از جمله اقدامات ادارات استان در حوزه ترویج ایثار و شهادت عنوان کرد.

این مسئول عنوان کرد: همچنین دیدار با خانواده شهدا، کاروان‌های زیارتی هنرمندان استان، اجرای طرح سپاس، نواختن زنگ مقاومت از جمله برنامه‌های اجرا شده توسط سایر دستگاه‌ها در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

اسماعیلی گفت: باتوجه به اینکه کنگره بین‌المللی شعر ایثار هر سال در کشور برگزار می‌شود، استان قزوین میزبانی آن را در سال‌جاری بر عهده دارد زیرا این استان ظرفیت مناسبی را دارد.

وی در پایان یادآور شد: کنگره بین‌المللی شعر ایثار در سه بخش برگزار می‌شود که همزمان با ایران قرار است در 5 کشور جبهه مقاومت از جمله فلسطین، لبنان، یمن، سوریه و فلسطین برگزار شود و اختتامیه آن در نیمه اول اسفندماه است.

محمدمهدی اعلایی در ادامه اظهار کرد: استان قزوین در حوزه ایثار و شهادت مانند سایر حوزه‌ها چهره‌های شاخص‌ مناسبی مانند شهیدان رجایی، حجت‌الاسلام ابوترابی سید آزادگان و شهید لشگری را در خود دارد که این شرایط مسئولیت مسئولان استان را برای تلاش در حوزه یاد شده پررنگ‌تر می‌کند.
 
وی افزود: بیان ظرفیت شهدای شاخص نفی کننده جایگاه والای سه هزار شهید استان نیست و همه شهدا به عنوان سرمایه‌های بزرگ معنوی و ستاره‌های درخشان مبین راه جامعه هستند.
 
استاندار قزوین بیان کرد: این روزها که رنگ و بوی شهادت در جامعه زنده شده فرصت مناسبی است تا نسل‌های جدیدی که اثر جسارت و تأثیر جانی بر کفی شهدا را در اصلاح مصالح جامعه و ایجاد امنیت و آسایش ندیده‌اند، مشاهده ‌کنند.
 
اعلایی عنوان کرد: دشمنان برای اغتشاشات اخیر هزینه‌های بسیاری کردند و در این شرایط مردم همچنان نسبت به نظام جمهوری اسلامی پایبند مانده و حاضر نشدند از ذره‌ای اعتقادات و آرمان‌های خود صرفه‌نظر کنند.
 
مردم به هیچ وجه در برابر دشمنان کوتاه نمی‌آیند
 
وی تصریح کرد: مردم کشور برای سرکوب کردن دشمنان اسلام، عزیزان خود را فدا کردند تا به دشمنان نشان دهند به هیچ وجه در برابر آنها کوتاه نخواهند آمد و همین رویداد ارزشی بیانگر جانفشانی و فداکاری‌های مردم جامعه است.
 
این مسئول با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قزوین در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یادآور شد: اقدامات مناسب و فاخری از جمله تولید چاپ کتاب در این زمینه انجام شده و باید حمایت‌های لازم در این حوزه استمرار دهیم تا استعدادهای جدید شکوفا شود.
 
استاندار قزوین در پایان تصریح کرد: تأکید داریم به تبدیل وضعیت ایثارگران شاغل در دستگاه‌های اجرایی و انتخاب مدیران استان قزوین از این قشر تأکید داریم.
 
گفتنی است در پایان این مراسم از پوستر کنگره بین‌المللی شعر ایثار رونمایی شد و این پوستر به همت بنیاد شهید و امور ایثارگران طراحی شده بود.

انتهای پیام/4006

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان