۱۳/ذو القعدة/۱۴۴۴

-

۱۴۰۲/۰۳/۱۲ جمعه

صبح قزوین مراسم تجلیل از فعالان اربعین حسینی در قزوین برگزار شد
کد خبر: ۳۶۰۳۹۰ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۹/۳ ساعت: ۱۴:۲۵ ↗ لینک کوتاه

با حضور مسئولان استان؛

مراسم تجلیل از فعالان اربعین حسینی در قزوین برگزار شد

مراسم تجلیل از فعالان اربعین حسینی در استان قزوین با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد.

مراسم تجلیل از فعالان اربعین حسینی در قزوین برگزار شد
به گزارش خبرنگار فرهنگی صبح قزوین؛ مراسم تجلیل از فعالان اربعین استان قزوین چهارشنبه شب با حضورسید احمد عبودتیان دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت، آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، اعلایی استاندار، پیله فروش معاون اقتصادی، کبیری معاون سیاسی امنیتی، رجحانی معاون عمرانی، کاظمی فرماندار، سردار ابراهیمی فرمانده فراجا، برجی رئیس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین و فعالان فرهنگی در شبستان مسجدالنبی برگزار شد.

کوتاهی در امر جهاد تبیین حسرت به بار خواهد آورد
 
حجت الاسلام خضری در این مراسم گفت: بساط روزهای بعد از اربعین تا امروز ذائقه مردم را تلخ کرده است، اگر از یک زاویه دیگر به امور نگاه کنیم می‌بینیم برخی توفیق جهاد را از دست دادند و مردود شدند.

خضری خاطر نشان کرد: در این امتحان برخی مانند شهدای بسیج و نیروی انتظامی روسفید و قبول شده و برخی که در خانه نشسته و از ولی خدا دفاع نکردند شرمنده شدند.

وی یادآورشد: این روزها حسرت بزرگی باقی خواهد ماند برای کسانی که در جنگ تبیین سکوت کردند مثل کسانی که اربعین را از دست دادند.

وی با بیان اینکه امروز موکب‌های اربعین باید در صف اول تبیین و مقابله با آشوبگران باشند، تصریح کرد: ما اربعینی‌‌ها در ایام اربعین اعلام کردیم آماده جهادیم و پس اگر اعلام آمادگی می کنیم از فردایش باید آماده باشیم و در صف اول جهاد بزرگ تبیین امر رهبری لبیک بگوییم.

 خضری تصریح کرد: برخی اراده کرده از گسترش فرهنگ حسینی جلوگیری کرده و نور خورشید را خاموش کنند، آنها موفق نخواهند شد و امیدواریم روزی برسد که شاهد برپایی موکب‌های اربعین را در اقصی نقاط جهان باشیم.
 
شیطان امروز قالب دشمن تجسم پیدا کرده است
 
در ادامه این مراسم محمد مهدی اعلایی استاندار قزوین با اشاره به نقش آفرینی مردم در واقعه تمدن ساز اربعین اظهار کرد: امروز شرایط ما خاص است و نیاز داریم کسانی در حوزه تصمیم گیری در این شرایط خاص قرار بگیرند که واقعا دلسوز مردم و نظام باشند و احساس مسئولیت بالایی داشته باشند. 

وی بیان کرد: دشمن با جنگ ترکیبی به مصاف ما آمده و این آخرین تلاش مذبوحانه دشمن است که ما باید متناسب با داشته‌ها و امکانات و شرایط خود برای مقابله با بدخواهان برنامه‌ریزی کنیم.

استاندار قزوین با اشاره بر تاکید رهبری به جهاد تبیین افزود: اگر قرار بود شیطان در یک قالب تجسم پیدا کند همان چیزی است که امروز از دشمن نظاره‌گر هستیم، اگر موضوع جهاد تبیین را جدی گرفته بودیم حتما امروز شرایط بهتری داشتیم و ضروری است از این به بعد جدی تر در حوزه جهاد تبیین عمل کنیم.

وی شناخت نقاط ضعف و برنامه‌ریزی برای رفع آنها را یکی از رسالت‌های مدیران دانست و گفت: لازم است برخی نکات انتقادی و اعتراضی از سوی مردم را جدی بگیریم و به آن توجه کنیم، رهبری خود بیشترین انتقاد را به مشکلات داشته و بارها راهکار هم دادند ولی توجه نشد، پس رسالت اربعینی و حسینی ما آسیب‌شناسی و حل مشکلات برای جلب رضایت مردم است.

اعلایی بیان کرد: در دولت سیزدهم توجه به خواسته و انتظارات مردم و مردمی سازی حکمرانی در اولویت است، دولت در این راستا سند حکمرانی مردمی را تدوین کرده که یکی از آنها اربعین است و ما باید روش اجرایی برنامه‌های اربعین را که با مشارکت گروههای مردمی شکل گرفت بعنوان دستور کار در سایر حوزه‌ها مورد توجه قرار دهیم.

اعلایی در پایان با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ایام اربعین حسینی اظهار کرد: در استان در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفت و افراد زیادی تلاش کردند تا این روداد مهم به شایستگی برگزار شود.
 
حرکت اربعین زمینه ساز ظهور است
 
آیت الله عبدالکریم عابدینی نیز در این مراسم اظهار کرد: اربعین رزمایش و همایش اقتدار امت اسلام است و ما پس از مشاهده آن در واقع روحیات معنوی خود را بازسازی کرده‌ایم و قدرت معنوی ما افزایش پیدا کرده‌است.

نماینده ولی فقیه در قزوین بیان کرد: در تفسیر اربعین پوچ شدن افکار یزدیان را می‌بینیم و در مقابل می‌بینیم که چگونه افرادی که بنده خدا بودند و حرکتشان خدایی بود باقی می‌مانند.

وی گفت: حضرت زینب (س) ایثار، شهادت و آینده حرکت امام را زیبا دید و زیبا به تصویر کشید، اربعین تفسیر کلام حضرت است که ایشان در کربلا چیزی جز زیبایی ندیدند و این جمله به این معناست که حضرت در آینده کربلا زیبایی می‌دیدند؛ چنانچه هرکس شیرینی و لذت اربعین را چشیده باشد نگاه و جمله حضرت را بیشتر درک خواهد کرد.

این مسئول ابراز کرد: اربعین راهی است که از شهر، روستا، دهکده و خانه‌ای شروع می‌شود در نقطه‌ای واحد به یکدیگر متصل می‌شوند چنانکه چشمه‌ها و رودها به یکدیگر متصل می‌شود و اقیانوس ایجاد شده می‌تواند به اقیانوس قدس، مکه و مدینه منجر شود و بازهم زمینه ساز ظهور باشد.

وی تصریح کرد: هرکس در مسیر اربعین قرار بگیرد در واقع با رهبر اسلام و امام خود عهده و پیمان می‌بندد و مقاومت اسلام در این راستا افزایش پیدا می‌کند.

آیت الله عابدینی در پایان گفت: از روایات چنین برداشت می‌شود هرکس در مسیر اربعین قرار بگیرد دچار تحولاتی می‌شود و طبق احادیث به حزب الله، حزب رسول خدا، عضو حزب ائمه اطهار تبدیل می‌شود که این تغییر در حفظ، نشر، جهاد تبیین، درک و فهم معارف دین، پای نظام دین ایستادن و دغدغه مند شدن برای مسائل دین اثرگذار است.
 
جوانان فریب خورده خود را با نام و راه امام حسین(ع) برمی‌گردانیم
 
در ادامه مراسم تجلیل از دست‌اندرکاران اربعین حسینی سید احمدعبودیان، دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت با گرامیداشت یاد شهیدان قزوین چون بابایی، لشکری، رجایی و حجت اسدی اظهارکرد: باید در ماهیت اربعین به یک اشتراک نظر برسیم زیرا این رویداد یک بعثت جهانی است و خدا را شاکریم به واسطه سالها سختی وارد مرحله‌ای شدیم که پیام سیدالشهدا سال به سال عالمگیرتر می‌شود.

وی افزود: اربعین حسینی جولانگاهی برای عرض اندام بین المللی است، سیر مبارزات ما از گذشته تاکنون تغییر کرده است به گونه که در زمانی مردم با زورگویان منطقه مبارزه می‌کردند و با رهبری امام خمینی (ره) این مبارزه به پیروزی رسید و شاهد شکست آمریکا در برابر ملت ایران بودیم.

عبودتیان بیان کرد: مشکلاتی که امروز دیده می‌شود ناشی از ناآگاهی برخی جوانان است زیرا هنوز نسل جدید ما واقعیت‌های رژیم گذشته را ندانسته و اینگونه دچار اشتباه شده‌اند.

دستیار رئیس جمهور عنوان کرد: بررسی وضعیت کشورهای منطقه و موقعیت ایران بیانگر جایگاه کشورمان در عرصه بین المللی است و اگر امروز نخست وزیر عراق از نیروهای مقاومت انتخاب می‌شود، در شرایط کنونی در عراق و سوریه آرام آرام صدای ظفر شنیده می‌شود و این مرهون لطف الهی است.

 وی خاطر نشان کرد: اگر امروز با معترضان برخورد نمی‌کنیم به این دلیل است که آنها را بچه‌های خودمان دانسته و باور داریم آن که فریب خورده و نا آگاه هستند، اما همه باید مراقب باشیم بازی نخوریم چرا که امروز عرصه جنگ عیان شده و اگر دشمنان قبلا در پرده صحبت می‌کردند، امروز عرصه دشمنی عیان شده و گویی چیزی برای از دست دادن ندارند.

وی افزود: هرچند نگران هستیم در این حوادث ریزش‌ها زیاد شود اما امید داریم جوانان ما باز می‌گردند و صدای خوب دیگران به گوششان می‌رسد و تنها مسیری که دلها را می لرزاند راه حسین(ع) است.

عبودتیان با بیان اینکه دولت افتخار پیدا کرده تا اکثر مسئولانش خادم حسینی باشند، افزود: اربعین مهمترین میدان معنویت و تاثیرگذارترین کار فرهنگی است، دولت مردمی باید شرایط را تسهیل کند تا هر سال میلیون ها زائر در این حماسه معنوی شرکت کنند.

دستیار رئیس جمهور در پایان گفت: امروز که عرصه جنگ جهانی شده باید ما نیز در اربعین با نگاه جهانی رفتار کنیم و حرکت و شعار جهانی داشته باشیم، لازمه حضور در یک میدان و ساحت بین المللی داشتن رفتار بین المللی است و کمیته آموزش ستاد اربعین نیز بایستی با برنامه ریزی اصولی اقدام کند.

گفتنی است در پایان مراسم به نمایندگی از فعالان و دست اندرکاران اربعین امسال از مسئولان مواکب مواکب مستقر در ایران، قرارگاه های هفت گانه، فعالان مردمی، نمایندگی مدیران دولتی و از رسانه صبح قزوین به نمایندگی از رسانه‌های فعال در ایام اربعین تجلیل شد.

انتهای پیام/2001

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان