۱۱/شعبان/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۱۲/۰۲ چهارشنبه

صبح قزوین تنها ۷درصد سهمیه اشتغال کارکنان دولت به ایثارگران تعلق گرفته است
کد خبر: ۳۶۰۳۷۹ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۹/۳ ساعت: ۹:۱ ↗ لینک کوتاه

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور:

تنها ۷درصد سهمیه اشتغال کارکنان دولت به ایثارگران تعلق گرفته است

قاضی زاده هاشمی گفت: با وجود اینکه حدود ۲۵درصد به عنوان سهمیه استخدام ایثارگران در دستگاههای دولتی در نظر گرفته شده تنها ۷ درصد از کارکنان دولت جزو ایثارگران بوده‌ و باید گفت که نرخ بیکاری و بی‌مسکنی در ایثارگران بالاست.

تنها ۷درصد سهمیه اشتغال کارکنان دولت به ایثارگران تعلق گرفته است
به گزارش خبرنگار سیاسی صبح قزوین؛ دومین نشست "مسئولین پای میز مطالبه" با حضور دکتر قاضی زاده هاشمی، معاون محترم ریاست جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور شب گذشته در سالن بوستان دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) برگزار شد.

در ابتدای این نشست که به مناسبت دوم آذر، روز تاسیس بسیج دانشجویی برگزار شد دکتر فاطمه محمدبیگی، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: قزوین شهر شاهدان شهید، شهر بابایی و رجایی، شهر مدافعان حرم و امنیت است.

وی افزود: در عرصه کیان از مملکت خانواده‌های شهدا و رزمندگان قزوین همواره در صف اول بوده‌ و شایسته بهترین خدمات از سوی دولت هستند.

محمدبیگی تصریح کرد: در شهر قزوین اردوگاه جهان‌آباد که متعلق به بنیاد‌شهید است چندسالی است به شرکت خصوصی واگذار شده و برای خانواده شهدا عملا قابل استفاده نیست.

وی افزود: عدم تامین منزل مناسب براب خانواده‌های ایثارگران یکی دیگر از مشکلات این عزیزان در استان قزوین است و هنوز شاهد هستیم برخی از خانواده‌های شهدا در روستاها شرایط زندگی مناسبی ندارند، امید است با کمک دولت شاهد اتفاقات خوبی در این زمینخ باشیم.
 
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حوزه درمان بعضی از خانواده‌های جانبازان و ایثارگران برای تامین دارو و درمان با مشکل جدی مواجه هستند که نیاز است در این حوزه حضور جدی پیدا کنیم.

وی یادآور شد: همسران شهدا و جانبازان رنجشان کمتر از خود آنان نیست و نیاز به مراقبت و حمایت جدی دارند.

محمدبیگی در پایان گفت: در حوزه اشتغال و تسهیلگری برای جامعه ایثارگران علیرغم صحبت با بانک‌ها هنوز همکاری لازم در جهت تخصیص وام‌های کم بهره صورت نگرفته است.
 
در ادامه این نشست محمدحسین قاضی زاده هاشمی در پاسخ به دانشجویان حاضر در جلسه اظهار کرد: مسئولین علمی و بادانش بسیاری داریم که تلاش‌هایی مثبتی در راستای رشد و توسعه کشور انجام داده‌اند، اما نمی‌توان کتمان کرد که در برخی مسئولیت‌ها، مدیران براساس سنت‌ها و سلیقه‌ای عمل می‌کنند و ما پذیرای این مسئله هستیم از سوی دیگر در بسیاری از موارد قانون‌های مفیدی داریم اما عمل به قانون نمی‌شود.
 
وی افزود: ما می‌دانیم در یک جامعه مدنی باید صداها شنیده شود و اما هر رشدی تدریجی و نیاز به زمان دارد تا به بلوغ برسد. 
 
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشورعنوان کرد: ما با عامل انسانی روبرو هستیم و انسان یک شخصیت جامعه پذیر دارد و هر فرد نیز در خانواده خاص و جامعه‌ای که رشد کرده یک مجموعه رفتار و هنجار را پذیرفته و باور دارد، جامعه مجموعه و برآیند رفتار آنها است. 
 
وی با بیان اینکه بسیاری از مطالب باید بستر جامعه پذیرش داشته باشد، تصریح کرد: نظام کشور ما مردم سالار در چارچوب اسلام است، نظر و خواست عمومی تاجایی که با مبانی اسلامی مغایرت نباشد برای ما معیار است.
 
این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: در خصوص مواجه با مسائل ایثارگران با دو نوع نگاه مواجه هستیم، یکی خدمات و امکانات در نظر گرفته برای ایثارگران و خانواده‌هایشان را نه تنها حق آنها می‌داند، بلکه آن را در راستای تضییع حقوق دیگران می‌داند و دیگری خدمات ارائه شده را کافی ندانسته و احجاف در حق این عزیزان در نظر می‌گیرد، اختلاف نظرات بسیارند ولی قانون فصل‌الخطاب است.
 
وی افزود: واقعیت این است به لحاظ اخلاقی نسبت به کسانی که جان خود فدا کرده و فداکاری آنها سبب امنیت ما شده است مدیون هستیم، سربازان و مدافعان وطن در تمام دنیا قابل تقدیر و تجلیل هستند و وظیفه همه ما رسیدگی به این عزیزان است.
 
 
قاضی ‌زاده با بیان اینکه در طول سال‌ها برخی قوانین و سهمیه‌ها برای خانواده شهدا و ایثارگران در نظر گرفته خاطرنشان کرد: با وجود اینکه حدود 25درصد به عنوان سهمیه استخدام ایثارگران در دستگاههای دولتی در نظر گرفته شده تنها 7 درصد از کارکنان دولت جزو ایثارگران بوده‌ و باید گفت که نرخ بیکاری و بی‌مسکنی در ایثارگران بالاست. 
 
معاون رئیس جمهور در ادامه گفت: ما در حوزه اشتغال و خدمات رفاهی ۱۰۰ درصد رشد داشته است و اگر کارآفرینی که اشتغال فناورانه ایجاد کرده و بتواند برای ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کند تسهیلات خوبی برای او پرداخت خواهد شد. 
 
قاضی زاده در پاسخ به سوال دانشجویان در بحث آموزش و پرورش اظهار کرد: هر موضوعی متخصص خودش را می خواهد اما از دیدگاه من برخی از دروس در مقاطع تحصیلی کاربردی ندارد، و سیستم آموزشی به لحاظ محتوایی با مشکل روبرو است.

وی افزود: زمانی که افراد فارغ التحصیل می‌شود باید مهارت اولیه شغل و زندگی را داشته باشند و نظام تعلیم و تربیت باید محصلین را به این سو هدایت کند، از این رو تغییر در نظام تعلیم و تربیت نیازمند عزم بزرگی است و تحول بسیار عظیمی را در پی خواهد داشت.
 
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور جدی‌ترین برنامه دولت را کنترل نرخ تورم دانست و گفت: دولت تمام همت خود را ابتدا در کاهش نرخ تورم و بعد از آن کاهش نرخ سود بانکی و رفع موانع اشتغال گذاشته است.
 
 
این مسئول با اشاره به نگاه مسئولانه رهبری در تمام مسائل، ابراز کرد: یکی از اشکالات ما این است که ما همواره دنبال مقصر می‌گردیم و خود نسبت حل آنها حساس نیستیم، این درحالی است که رهبر انقلاب بارها ما را نسبت به مسائل آگاه و مسائل در را به ما گوشزدکرده اند، اما ما به دنبال راه حل و حل مسئله نبودیم. 
 
وی با تاکید بر اینکه ما در بمباران رسانه‌ای قرار دادیم عنوان کرد: با وجود مسائل مختلف و بمباران فکری دشمن در حوادث اخیر، در تشییع با شکوه شهدا در مناطق مختلف کشور، شاهد بودیم مردم جانانه پای نظام و اسلام ایستاده و راه شهدا اعتقاد راسخ دارند.
 
 
قاضی‌زاده‌هاشمی در مورد وعده «گشت ارشاد مسئولان» رئیس جمهور اظهار کرد: وعده آقای رئیسی عملی شده چرا که بنده خودم شاهد بودم در چندین سازمان و وزارتخانه، بازرسان دولت آمده و مسائل را از مسئولین مطالبه و شرایط را بررسی کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در کشور اسلامی ما کوچکترین اختلاس‌ها هم برای امری ناپسند است، گفت: با وجود اینکه اکثریت مسئولین ما دست پاک هستند ولی گاهی با فساد و نقض قوانین مواجه هستیم که به محض مواجهه در راستای رفع آن مفسده تلاش می‌کنیم، چرا که در هر سیستمی امکان بروز فساد وجود دارد، مهم تلاش آن نظام برای رفع فساد از جامعه است. 
 
این مسئول در خصوص سهمیه نخبگان دانشگاهی عنوان کرد: بسیاری از شرایط که برای سایرین قرار دارد برای نخبگان برداشته شده است و خارج از سهمیه استخدام می‌شوند و در رابطه با سقف حقوق و دستمزد باید گفت که برای دانشمندان و نخبگان مورد تایید امتیازات خاصی در نظر گرفته شده است.
 
این مسئول در ادامه تصریح کرد: دولت مردمی خود را نسبت به مردم پاسخگو می‌داند و یکی از دلایلی که به استانها سفر می‌کند این است که نسبت به مسائل استانی آگاهی پیدا کند. 
 
وی افزود: بسیاری از شبهات که در جامعه ایجاد می‌شود کاردشمن است و دشمنان ما وضعیت نامطلوبی دارند، آنها خود در سندها و مقالاتشان به ابرقدرت بودن ایران اعتراف کردند، همانگونه در سند دفاع ملی امریکا در ۱۵ مهر منتشر شده در ایران را یک قدرت منطقه ای و جهانی شناخته و راه‌های مقابله با آن را بیان کرده است. 
 
معاون رییس جمهور درخصوص شرایط پسا اعتراض بیان کرد: دولت درصدد ایجاد بسترهایی برای گفتگوی متقابل و بیان اعتراضات مردمی در قالب میزهای گفتگو است تا مسائل احصا و نسبت به آن تدابیری اندیشیده شود.
وی خاطرنشان کرد: هر اعتراض و صحبتی پذیرفته می شود مگر آن تجمع و اعتراضی که با ماهیت اسلامیت و جمهوریت ما در تضاد باشد.

قاضی‌زاده‌هاشمی در پایان بیان کرد: برخی به موضوع رفراندوم اشاره می‌کنند، به عقیده من اگر با سیستم نظرسنجی هم از مردم خواست و نظر مردم سوال شود، قریب بالاتفاق مردم موافق این نظام بوده و به سبک زندگی ایرانی و اسلامی پایبند هستند، جوانان امروز باید تاریخ را مطالعه کنند و بدانند مانند کودتای 28 مرداد هرگاه اقلیت خواست خود را با فشار به اکثریت مردم تحمیل کنند، بعد از آن نظام دیکتاتوری بر کشور حاکم شده است، لذا باید از تاریخ درس عبرت گرفت و شکرگذار نعمت جمهوری اسلامی بود.

انتهای پیام/2001

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان