۰۵/جمادى الأول/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۹/۰۸ سه شنبه

صبح قزوین قزوین چهارمین استان با سواد کشور
کد خبر: ۳۶۰۳۶۷ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۹/۲ ساعت: ۸:۸ ↗ لینک کوتاه

معاون سوادآموزی استان قزوین تشریح کرد:

قزوین چهارمین استان با سواد کشور

معاون سواد آموزی استان قزوین گفت: بیش از ۹۹.۳ درصد مردم استان قزوین با سواد هستند و به همین لحاظ جزو چهار استان با سواد کشور محسوب می‌شویم.

قزوین چهارمین استان با سواد کشور
به گزارش سرویس اجتماعی صبح قزوین به نقل از ایسنا؛معاون سواد آموزی استان قزوین گفت: بیش از ۹۹.۳ درصد مردم استان قزوین با سواد هستند و به همین لحاظ جزو چهار استان با سواد کشور محسوب می‌شویم.

ابوالفضل ابراهیمی فلاح در ششمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان قزوین که عصر روز شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: شتاب‌بخشی به‌پایان بی‌سوادی امری مهم است که تمامی دستگاه‌ها موظف‌ هستند؛ در این زمینه تعامل داشته و تلاش کنند. همچنین سواد آموزی و آموزش بزرگسالان نیازمند همتی همه جانبه و تلاشی جهادی در استان است.

وی افزود: افزایش درصد با سوادی در حداقل زمان ممکن از دیگر اهدافی است که آن را به جد دنبال می‌کنیم. ناگفته نماند که استان قزوین با بیش از ۹۹ درصد با سوادی در محدوده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال جزء استان‌های برتر کشور است.

معاون سواد آموزی استان قزوین تأکید کرد: احصاء واقعی آمار بی سوادان به‌ویژه در روستاها و مناطق کم‌تر برخوردار و محروم و همچنین جمع‌آوری اطلاعات‌اسمی و آدرس محل سکونت مخاطبین از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ابزارهای برنامه‌ریزی در راستای هدفمندکردن فعالیت‌های سوادآموزی و برنامه‌ریزی جهت راهکار بهینه جذب افراد است که از این رو مشارکت دهیاران و بخشداران در راستای امری مهم و ضروری است.

وی بیان کرد: یکی از طرح‌های مهم در فعالیت‌های سوادآموزی در سال پیشرو، آموزش مقدمات رایانه به تعداد ۶۵ نفر سوادآموز دوره انتقال (مدرک معادل ششم ابتدایی) در شهرستان‌های آبیک و ناحیه ۱ شهرستان قزوین است.

این مسئول گفت: همچنین معاونت سواد آموزی اداره‌کل آموزش‌وپرورش بهینه‌سازی فعالیت‌ها به منظور تهیه و تنظیم اطلس بی‌سوادان استان و بروزرسانی اطلاعات آماری بی سوادان را دستور کار خود قرار داده است.

وی عنوان کرد: درصد باسوادی در کشور ۹۴.۶ درصد و در استان قزوین ۹۶.۳۲ درصد است که البرز، آبیک و قزوین در رده‌های بالای باسوادی قرار دارند و آوج، بویین زهرا و تاکستان در رده پایین‌تری نسبت به میزان استانی هستند.

ابراهیمی فلاح بیان کرد: ضریب بی‌سوادی سال ۹۵ در قزوین ۳.۶۶ درصد بود که در طول این سال‌ها این ضریب کاهش یافته و هم‌اکنون ۱.۹۴ درصد است.

وی تاکید کرد: بیش از ۹۹.۳ درصد شهروندان استان قزوین با سواد هستند و به همین لحاظ، جزو ۴ استان با سواد کشور محسوب می‌شویم.

معاون سواد آموزی استان قزوین ادامه داد: طبق آمارها از سال ۹۵ تا ۹۹ بالغ‌بر ۳۵۷۴ نفر در قزوین با سواد شده‌اند.

این مسئول در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط آموزش‌های مجازی تعداد ۹۰۰ دانش آموز بازمانده از تحصیل شناسایی کردیم که به همین منظور نیاز است به طرح اطلس بی‌سوادان توجه ویژه ای شود.

انتهای پیام/1404

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان