۱۹/ربيع الأول/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۰۷/۱۲ چهارشنبه

صبح قزوین سرم در داروخانه‌های قزوین کمیاب شد
کد خبر: ۳۵۹۳۹۳ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۶/۲۹ ساعت: ۱۲:۱۲ ↗ لینک کوتاه

گزارش صبح قزوین از مطالبات مردمی؛

سرم در داروخانه‌های قزوین کمیاب شد

این روزها شهروندان قزوین در تهیه سرم از داروخانه‌های سطح شهر با مشکل مواجه هستند و این قلم دارویی حتی در داروخانه هلال احمر هم به سختی تامین می‌شود.

سرم در داروخانه‌های قزوین کمیاب شد
به گزارش خبرنگار سلامت صبح قزوین؛ در روزهای اخیر شاهد انتشار اخباری مبنی بر کمبود سرم در سطح کشور هستیم که این مشکل چندی است به استان قزوین هم سرایت کرده است.
 
هرچند شیوع بیماری کرونا در ماه‌های اخیر تقلیل یافته اما همچنان وجود دارد و مسئولان هم بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید دارند و از سوی دیگر با توجه تغییرات دمایی در روزهای پایانی تابستان، تعداد بیماران مبتلا به سرماخوردگی با شیب تندی همراه است و همین امر موجب شده تا میزان تقاضا جهت تامین سرم افزایش یابد.
 
کمبود سرم در داروخانه‌های سطح شهر قزوین موجب گلایه‌مندی شهروندان شده و عنوان می‌کنند که علی‌رغم تجویز پزشک به تهیه این قلم دارویی، با مراجعه به داروخانه‌ها موفق به تهیه آن نشده و حتی داروخانه هلال احمر هم از نبود سرم خبر می‌دهد.


کمبود سرم مشکل کشوری است


برای پیگیری دلایل کمبود سرم در قزوین به سراغ علوم پزشکی رفتیم؛
 
دکتر عبدالله کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار صبح قزوین؛ کمبود سرم را مشکلی کشوری عنوان کرد و گفت: دلیل کمبود سرم در کشور مصرف زیاد آن بوده به طوری که افراد برای کمترین علائم سرماخوردگی یا ضعف بدنی اصرار بر تجویز سرم دارند.
 
وی افزود: معمولا در فصل تابستان به ویژه در روزهای پایانی آن با توجه به شیوع بیماری‌های گوارشی نیز مصرف سرم در سطح کشور بالا می‌رود؛ از طرفی تولید سرم هم در ماه‌های گذشته در شرکت‌های تولیدی کاهش یافته است لذا چرخه عرضه و تقاضا متناسب نیست.
 
معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با تایید مشکل کمبود سرم در استان تاکید کرد: این مشکل به صورت کشوری بوده و استان قزوین هم مستثنی از سایر استان‌های کشور نیست اما در سطح بیمارستان‌ها هیچ کمبودی نداریم و نیاز این مراکز تامین شده است.


مشکلی در تامین سرم برای مراکز بستری و بیماران اورژانسی وجود ندارد


این مسئول ابراز کرد: مشکلی در تامین سرم برای مراکز بستری و بیماران اورژانسی وجود ندارد به طوری که هیچ بیماری به این دلیل، دچار مشکل یا عارضه نمی‌شود و صرفا کمبود سرم در داروخانه‌ها مشهود است. 
 
برای بررسی وضعیت داروخانه هلال احمر قزوین هم به سراغ مدیرعامل هلال احمر قزوین رفتیم؛

حسن آصفی مدیرعامل جمعیت هلال احمر قزوین هم با تایید کمبود سرم در سطح استان گفت: تلاش شده تا با مدیریت در توزیع، کمبود سرم کمتر احساس شود و بیمارانی که نیاز مبرم دارند دچار مشکل نشوند.

مردم اصراری بر مصرف سرم نداشته باشند

وی افزود: تنها یک داروخانه هلال احمر در استان دایر است و متاسفانه با وجود تلاش‌های صورت گرفته هنوز نتوانستیم مجوزی برای احداث داروخانه در سایر شهرستان‌ها اخذ کنیم.
 
 به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ ناگفته نماند که امروزه شاهد تزریق خودسرانه سرم در بین عموم جامعه هستیم که با مشاهده اندک ضعفی در بدن با مراجعه به درمانگاه‌ها، تقاضای تزریق سرم می‌کنند و همین موضوع بر کمبود سرم به ویژه در روزهایی که با افزایش تقاضای آن روبه‌رو می‌شویم دامن می‌زند در حالی که باید بدانیم تزریق سرم بدون تجویز پزشک می‌تواند عواقبی را برای فرد به دنبال داشته باشد.  
 
انتهای پیام/7003
 

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان