۲۹/صفر/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۷/۰۳ یکشنبه

صبح قزوین سینماهای قزوین بار کم‌کاری مسئولین را بر دوش می‌کشند
کد خبر: ۳۵۹۳۱۶ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۶/۲۲ ساعت: ۸:۵۶ ↗ لینک کوتاه

گزارشی از غبار فراموشی بر چهره صنعت سینما؛

سینماهای قزوین بار کم‌کاری مسئولین را بر دوش می‌کشند/ کمرنگ‌شدن هنر هفتم از سبد فرهنگی خانوار

استان قزوین با جمعیت بیش از یک میلیون و ۲۰۰هزار نفری تنها دو سینمای فعال دارد که در مرکز استان واقع شده و مابقی شهرستان‌ها از سینما محروم هستند؛ همچنین پردیس سینمایی یکی از طرح‌های بر زمین مانده در این استان است که هنوز تکلیف اجرای آن مشخص نیست.

سینماهای قزوین بار کم‌کاری مسئولین را بر دوش می‌کشند
به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛___سمیه بابایی

سینما به عنوان پدیده‌ای نو نقش مهمی در انتقال مفاهیم اساسی دارد، بنابراین تلاش برای افزایش تعداد سینما در استان‌ها با اشاعه فرهنگ‌، ارزش و مفاهیم مورد قبول جامعه همسو است، چراکه هرچقدر دسترسی به این فضای فرهنگی آسان باشد استقبال بیشتری هم از تماشای فیلم خواهد شد و در نتیجه می‌توان شاهد پویایی و تقویت فرهنگ و ارزش‌های درست در جامعه بود.

استان قزوین با جمعیت بیش از یک میلیون و 200هزار نفری تنها دو سینمای فعال دارد که در مرکز استان واقع شده و مابقی شهرستان‌ها از سینما محروم هستند؛ همچنین پردیس سینمایی یکی از طرح‌های بر زمین مانده در این استان است که هنوز تکلیف اجرای آن مشخص نیست.

میلاد حبیبی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ با اشاره به کمبود سالن سینما در استان اظهار کرد: متاسفانه علاوه بر اینکه در شهرستان‌های استان هیچ سالن سینمایی وجود ندارد، جای یک پردیس سینمایی در قزوین نیز خالی است.

تنها دو سینما در استان وجود دارد

وی افزود: اگرچه با وجود پردیس سینمایی مردم می‌توانند با کیفیت و سالن‌های متعددی از ظرفیت سینمایی استفاده کنند اما درحال حاضر تنها دو سینما در سطح استان وجود دارد.

مدیر امور سینمایی قزوین گفت: باتوجه به جمعیت موجود استان قزوین، استاندارد تعداد سالن سینما در این استان حداقل ۱۰ سینماست اما در رتبه‌بندی سطح کشور جزو محروم‌ترین استان‌ها از لحاظ امکانات سینمایی هستیم.

حبیبی خاطرنشان کرد: طی هشت ماه گذشته پیگیری‌های متعددی جهت اضافه کردن سالن سینمایی در سطح استان داشته‌ایم و در آینده‌ای نه چندان دور دو سینما در شهرستان‌های تاکستان و محمدیه با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد قزوین راه‌‌اندازی خواهد شد.

مسئولین دغدغه کمبود سینما در استان را ندارند

این مسئول با بیان اینکه مسئولین دغدغه کمبود سینما در استان را ندارند، تصریح کرد: از مسئولین، نمایندگان استان و استاندار خواهشمندم که زمینی را در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم به واسطه جذب بودجه و سرمایه‌گذار خصوصی یک پردیس سینمایی در قزوین احداث کنیم.

وی افزود: تاسیس پردیس سینمایی بدون در نظر گرفتن زمین، به سرمایه‌ای بالغ بر ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان نیاز دارد و اگر زمینی برای ساخت آن در اختیار ما گذاشته شود می‌توانیم سرمایه‌گذار مناسب را پیدا کنیم.


خرید سینما ملت در اولویت است


حبیبی با اشاره به وضعیت سینما ملت قزوین بیان کرد: اگرچه این سینما در دست وراث است اما طی چند ماه اخیر مذاکراتی جهت خریداری این مکان کرده‌ایم تا به واسطه بازسازی و بازسازی آن بتوان از این سینمای قدیمی بهره‌برداری کرد.

این مسئول با بیان اینکه سینما ملت دارای سه سند است، ادامه داد: متاسفانه تمام وراث در خارج از کشور زندگی می‌کنند و تاکنون درخصوص سه دانگ آن مذاکره شده و امیدوارم که وضعیت سه دانگ دیگر طی ماه‌های آینده مشخص شود.

وی افزود: مصوبه خرید این سینما به واسطه حوزه هنری کشور تایید شده و تجهیز آن برعهده موسسه فرهنگی و تبلیغاتی بهمن سبز می‌باشد.

طرح شناور کردن قیمت بلیت سینما اجرا می‌شود

حبیبی با اشاره به طرح شناور کردن قیمت بلیت سینما عنوان کرد: در این طرح دو سانس اول سینما در تمامی روزها تا ساعت سه ظهر نیم بها و در دیگر ساعات تمام بهاست.

مدیر امور سینمایی قزوین افزود: همچنین طی قراردادی که تحت عنوان "زنگ سینما" با آموزش و پرورش در نظر گرفته‌ایم، دانش آموزان و معلمین می‌توانند از تخفیف ۶۰ درصدی بلیت سینما بهره‌مند شوند.

وی با تاکید بر پیش قدم شدن سینماهای حوزه هنری کشور در اجرای طرح شناور کردن قیمت بلیت سینما ابراز کرد: جدا از اینکه خانواده‌ها می‌توانند از این طرح استفاده کنند و در بازه زمانی مختلف برای ارگان‌ها و سازمان‌ها سانس‌های نیم بها در نظر گرفته‌ایم، قرار است که در برخی از روزهای خاص بلیت به صورت نیم بها عرضه شود.


حبیبی با اشاره به افزایش فروش گیشه پس از دوران کرونا اظهار کرد: اگرچه کرونا با محدودیت‌هایی که به همراه داشت شرایط سختی برای سینما‌ و سینماداران به وجود آورد اما خداروشکر در این روزها رکورد فروش چند سال اخیر را زده‌ایم به طوری که سه شنبه هفته گذشته فروشی بالغ بر ۱۶میلیون تومان داشته‌ایم.

این مسئول از بازسازی سالن دو سینما بهمن خبر داد و بیان کرد: هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال صرف تعویض صندلی‌ها، اصلاح شیب، تهیه ویدیو پرژکتور لیزری جدید، نصب کف پوش و آکوستیک شده است و همچنین سالن شماره یک را هم به یکی از به‌روزترین و مدرن‌ترین ویدیو پروژکتورهای دنیا مجهز کرده‌ایم.

احداث پردیس سینمایی در قزوین ضروری است

محسن آقالر هم در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ‌وهنر صبح قزوین؛ با اشاره به سبقه فرهنگی قزوین اظهار کرد: باتوجه به پیشینه فرهنگی مردم قزوین ایجاد پردیس سینمایی در این استان ضروری به نظر می‌رسد.

وی افزود: سینماهای موجود در قزوین طی سال‌های متمادی بار نمايش فیلم‌ها را به دوش کشیده‌اند و این مکان‌ها برای اکثر قزوینی‌ها خاطره‌انگیز است ولی با توجه به نو شدن فضاهای فرهنگی در شهرهای دیگر، جای پردیس سینمایی در استان ما خالی می‌باشد.

رئیس انجمن سینمای جوان قزوین گفت: بدون شک وجود پردیس سینمایی در مباحث اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تاثیرگذار است.

این مسئول خاطرنشان کرد: اگرچه طی سال‌های اخیر مسئولین دغدغه ایجاد پردیس را داشته‌اند اما چون این اتفاق با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ارتباط مستقیم دارد، بنابراین باید از جانب بخش خصوصی استقبال صورت بگیرد.

آقالر ابزار کرد: اکنون چند واحد تجاری درحال راه‌اندازی پردیس سینمایی در قزوین هستند و امیدوارم که تا پایان سال شاهد افتتاح این مکان فرهنگی و هنری در استان قزوین باشیم.


بخش خصوصی باید سینما بسازد


وی با اشاره به وجود دو سینمای سیار در تاکستان و آبیک عنوان کرد: نباید به راهکار کوتاه مدت راضی بود و امیدوارم که بخش خصوصی به جای ساختن برج‌های تجاری بلااستفاده، شروع به ساختن سینما بکند.

این مسئول ادامه داد: وزارت فرهنگ برای افرادی که به دنبال راه‌اندازی سینما هستند بودجه‌ای در نظر گرفته است اما متاسفانه تاکنون در هیچکدام از شهرستان‌های قزوین سینمایی تاسیس نشده و دو سینمای سیار موجود نیز با مدیریت انجمن سینمای جوانان ایران و در مدارس، مساجد و سالن‌های آمفی تئاتر اداره می‌شوند.

آقالر تصریح کرد: در استان سالن‌هایی وجود دارد که عموما بلااستفاده هستند و بدون شک با تغییرکاربری آنها به سینما، نتایج خوبی حاصل می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه سینما یکی از ابزارهای مهم فرهنگی برای جوامع پیشرفته است، گفت: اکرچه در ایران صنعت سینما وجود دارد ولی متاسفانه زیرساخت‌های موجود جوابگوی تولیدات نیست و اگر زیرساخت‌های سینمایی ،فنی و استودیوها تجهیز شوند حرف‌های زیادی برای گفتن داریم زیرا بسیاری از مفاهیم را تنها می‌توان با زبان سینما بیان کرد.

به گزارش صبح قزوین؛ باتوجه به اینکه استان قزوین یکی از استان‌های کلیدی و مهم کشور است، بنابراین باید جنبه‌های فرهنگی و هنری در این استان تقویت شود زیرا در غیر این صورت با مشکلات سخت فرهنگی مواجه خواهد بود.

انتهای پیام/۳۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان