۰۸/رجب/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۱۱/۱۰ دوشنبه

صبح قزوین وعده‌های توخالی تدبیر و امید در دولت سیزدهم محقق می‌شود
کد خبر: ۳۵۸۸۰۲ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۵/۱۶ ساعت: ۱۲:۹ ↗ لینک کوتاه

خوشحالی مردم آبیک در سایه مدیریت جهادی؛

وعده‌های توخالی تدبیر و امید در دولت سیزدهم محقق می‌شود/ شریان‌های آبیک سیراب شد!

تکمیل پروژه انتقال آب از سد طالقان به قزوین موجب سیراب شدن شریان‌های آبرسانی شهر آبیک و خاتمه دادن به یک مشکل دیرینه مردمان این دیار شد.

وعده‌های توخالی تدبیر و امید در دولت سیزدهم محقق می‌شود
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ مردم آبیک سال‌های طولانی بود که برای تهیه آب شرب مصرفی‌شان با مشکلات عدیده‌ای روبرو بودند تا آنجا که برای تهیه آب شرب سالم باید به خارج از شهرستان عزیمت می‌کردند؛ در مواقعی از آب قنات روستای آبیک علیا استفاده می‌کردند و کارشناسان بهداشت بارها نسبت به مصرف آن به مردم هشدار داده بودند.

داود محمدی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس نیز در بهمن ماه 1397 تاکید کرده بود که شهریور ماه 98 آب سد طالقان به آبیک می‌رسد و مردم همچنان چشم انتظار بودند.

یدالله ملکی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین در شهریورماه 1398 در گفتگو با سایت اصلاح‌طلب گفته بود: طبق برنامه زمان‌بندی شده، پروژه تصفیه‌خانه و خط انتقال طرح آبرسانی از سد طالقان به قزوین باید تاکنون 82 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد که با توجه به نبود اعتبارات، تاکنون هشت درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.آب شرب سالم از مهمترین مطالبات مردم شهر آبیک است، مردم این منطقه از فقدان این مایه حیاتی در رنج هستند و همواره در گزارشات و اخبار متعدد این مطالبه جدی را به گوش مسئولان رساندیم.

مشکلی که مطالبه دیرینه مردم آبیک بود و همواره در بلاتکلیفی و وعده‌های تو خالی مسئولین روبرو بود؛ خوشبختانه این روزها خبر خوش تکمیل این پروژه و جاری شدن آب گوارا و سالم در شریان‌های آبرسانی شهر آبیک را از زبان استاندار قزوین و مسئولان این استان می‌شنویم.

طرح انتقال آب از سد طالقان به استان قزوین به منظور تامین آب شرب ۱۵ شهر و ۱۹۸ روستای استان از سال ۱۳۹۵ کلنگ زنی شده بود ولی تکمیل و بهره برداری از آن بنا به کمبود اعتبارات به تعویق افتاد.

فاز اول این طرح شامل آب رسانی به شهر آبیک با تخصیص اعتبارات مورد نیاز در دولت سیزدهم تکمیل و طی روزهای آینده به طور رسمی افتتاح خواهد شد.


محمد مهدی اعلایی، استاندار قزوین روز شنبه با انتشار مطلبی در توییتر از ورود آبهای سد طالقان به مخازن آبیک و محقق شدن وعده‌ای خبر داد که پس از سال‌ها به چشم‌ انتظاری مردم این شهر پایان داد.

وی در این زمینه نوشت: آب شرب سالم، دغدغه‌ و مطالبه اصلی سال‌های اخیر مردم آبیک بود که برای رسیدن به آن منتظر تکمیل پروژه انتقال آب از سد طالقان به آبیک بودند، طرحی که بارها برای تکمیل آن قول‌هایی داده شد اما محقق نشد.

وی افزود: با استقرار دولت سیزدهم، تلاش برای دریافت منابع مالی جهت تکمیل طرح انتقال آب به آبیک تبدیل به یکی از کارویژه‌های استان شد که در اسفندماه سال ۱۴۰۰، ۱۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل این طرح اختصاص یافت.

استاندار قزوین گفت: اختصاص منابع مالی و اهتمام مسئولان استانی موجب تسریع در روند تکمیل طرح آبرسانی گردید و امروز در میانه‌ مردادماه، آب وارد مخزن آب شهر آبیک شد تا پایانی بر چشم‌ انتظاری مردم آبیک باشد.


مهدی رجحانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ اظهار کرد: پروژه انتقال آب به  آبیک از سد طالقان از سال 95 آغاز شده اما تا اواخر سال 99 تقریبا کاری صورت نگرفته بود؛ از اواخر سال 99 تا اواسط سال 1400 تقریبا نیمی از پروژه انجام شده بود.

معاون عمرانی استاندار قزوین افزود: در سال گذشته برای تکمیل پروژه درخواست اعتبار می‌شود که رئیس جمهور وقت طی نامه‌ای اعلام کرده بود که پولی در خزانه دولت نیست و اعتباری برای تکمیل آن تخصیص نیافت.


وی ادامه داد: دولت آقای رئیسی و تیم جدید مدیریتی استان که مستقر شدند تلاش‌های مجدانه برای تکمیل پروژه آغاز و در اسفندماه 1400 موفق شدیم اعتبارات لازم برای تکمیل پروژه را با حمایت وزرات نیرو تامین کنیم و در ماه گذشته کار با شدت و جدیت ادامه پیدا کرد.

این مسئول ابراز کرد: خوشبختانه امروز آب شرب کاملا باکیفیت و گوارا وارد مخزن آبی شهرآبیک می‌شود و به لحاظ رعایت دستورالعمل‌ها نمونه‌گیری توسط دانشگاه علوم پزشکی انجام می‌شود تا مشکل دیگری وجود نداشته باشد.

وی یادآور شد: این پروزه حدودا 17ونیم کیلومتر طول دارد که 9ونیم کیلومتر آن با خط انتقال آبی که قرار است به قزوین بیاید مشترک است و 8کیلومتر آن اختصاصا برای شهر آبیک است.

 
رجحانی عنوان کرد: خط مشترک انتقال آب، قطر 1600 و 1400 و بخشی که اختصاصا برای آبیک است قطر 400 دارد.

معاون عمرانی استاندار قزوین بیان کرد: این پروژه با اعتبار 3هزار و 800 میلیارد ریال صورت گرفته و به زودی یعنی امروز و فردا آب وارد شبکه شده و خانه‌های مردم می‌شود.

وی تصریح کرد: افتتاح این پروژه با یکی دو هفته تاخیر انجام می‌شود، این آب بسیار باکیفیت بوده و بدون املاح مضر است.

به گزارش صبح قزوین، در کنار این خبر خوشحال کننده که به درد و رنج مردم آبیک پایان می‌دهد، باید از تلخی وعده‌هایی که بارها از زبان دولت روحانی می‌شنیدیم اما در عمل کاری صورت نمی‌گرفت هم یاد کنیم و این خاطرات همچنان در ذهن همه مردم نقش بسته است.


پروژه آبرسانی به آبیک تکمیل و به بهره برداری رسید ولی این نامه‌نگاری عجیب هیچ‌وقت از حافظه تاریخی مردم استان قزوین محو نخواهد شد؛ این پروژه عظیم پس‌از سال‌ها چشم انتظاری مردم محقق شده و حالا مدافعان بانیان وضع موجود نطق باز کرده و قصد دارند این خدمت بزرگ را به نام جریان ناراکارآمد تمام کنند.

انتهای پیام/ 1300

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان