۱۵/محرّم/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۵/۲۲ شنبه

صبح قزوین احداث سازه بتنی در نزدیکی درب‌کوشک قزوین مانع ثبت جهانی آن می‌شود
کد خبر: ۳۵۸۷۸۰ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۵/۱۳ ساعت: ۱۹:۰ ↗ لینک کوتاه

نماینده مردم قزوین در مجلس:

احداث سازه بتنی در نزدیکی درب‌کوشک قزوین مانع ثبت جهانی آن می‌شود

فاطمه محمدبیگی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در کنار اثر تاریخی درب کوشک قزوین و ساخت سازه بتنی در این محل گفت: اگر وزیر میراث فرهنگی برای حل این مسئله و برخورد با تخلفات ورود نکند بدون شک برای حفظ هویت شهر از وزیر طرح سوال خواهم کرد.

احداث سازه بتنی در نزدیکی درب‌کوشک قزوین مانع ثبت جهانی آن می‌شود
به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ دکتر فاطمه محمدبیگی در جلسه هم‌اندیشی که ظهر امروز با حضور وزير ميراث فرهنگي گردشگری و صنایع دستی، مدیران دستگاه‌های اجرایی و تشكل‌های مردم نهاد در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: طرح توسعه مرقد چهار انبیاء به عنوان یکی از طرح‌های اساسی قزوین بوده و لازم است یک ردیف بودجه ملی برای طرح توسعه آن اختصاص یابد.

وی افزود: طرح توسعه آستان مقدس امامزاده حسین(ع) قزوین بسیار برای ما اهمیت دارد، ساکنین اصیل محله دباغان اکنون مجبور به ترک منازل خود شدند؛ تملک نادرست، نبود بودجه و سوءمدیریت‌ها و دست بسته شدن شهرداری از عوامل بروز مشکلات در این منطقه می‌باشد.

محلات قدیمی قزوین باید تعیین تکلیف شوند

نماینده مردم قزوین در مجلس تصریح کرد: این مسئله در محله بلاغی قزوین هم وجود دارد که با حفظ آثار محله‌ای و پیدا کردن راه حل مناسب برای حل مشکل ترافیکی، باید برای طرح توسعه‌ آن اقدام کرد.

محمدبیگی خاطرنشان کرد: اثر تاریخی درب کوشک که ورودی شمالی شهر قزوین بوده و در میدان میرعماد واقع شده، قرار بود طرح توسعه داشته باشد و میراث فرهنگی برای آنجا طرح گردشگری آماده کند اما عملا ناموفق بوده است.

وی ادامه داد: از استاندار و معاون عمرانی و شهردار و مدیرکل میراث فرهنگی استان بارها رسیدگی به این موضوع را خواستار شده و در شورای برنامه ریزی استان تذکر دادم که از ساخت بنای بتنی در آن محل جلوگیری شود تا برای ثبت جهانی بنای درب کوشک و تهیه طرح گردشگری آن مانعی ایجاد نشود.

محمدبیگی خطاب به وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: اگر این موضوع تعیین تکلیف نشود مجبورم در راستای حفظ هویت تاریخی این شهر دست به سوال از شما بزنم و امیدواریم این موضوع به درستی مدیریت شود و دستوری برای این مورد از سوی شما صادر شود تا بنای بتنی احداث شده در درب کوشک تخریب و چنانچه تخلفی صورت گرفته با ورود دادستانی رسیدگی شود.

قزوین ظرفیت عظیمی در گردشگری تندرستی دارد

وی خاطرنشان کرد: گردشگری تندرستی و سلامت در استان قزوین با برخورداری از آب گرم یله گنبد و آوج دارای ظرفیت بالایی است و متاسفانه علی رغم اینکه آب گرم‌های استان به لحاظ معدنی و درمانی بسیار پیشرفته‌تر از سرعین است اما مورد توجه واقع نشده است؛ البته طرح‌هایی توسط اداره میراث فرهنگی استان آماده شده که امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

محمدبیگی بیان کرد: کاروانسرای خرزان و قلعه لمبسر و سمیران طارم و حسن صباح سه قلعه تاریخی استان است که به جز مدیریت نسبی قلعه حسن صباح الموت، مابقی رها شده و در حال تخریب است و درخواست می‌کنم در این زمینه ردیف ویژه‌ای تخصیص یابد‌.

نماینده مردم قزوین در مجلس گفت: دریاچه اوان مدت دو ماهی است که به دلایل مختلف همچون اختلاف سلیقه پیمانکار با میراث فرهنگی، مشکلات سیاسی و جناح بازی پلمب است؛ چرا باید این دریاچه مسدود باشد لذا خواستار آن هستیم که این موضوع هر چه سریعتر رسیدگی شود.

ضرورت حمایت از صنایع دستی و اشتغال روستایی 

وی با اشاره به ضرورت حمایت از صنایع دستی گفت: برای مشاغل این حوزه، بازارچه شهری و محلات صنعتی و همچنین در کنار بزرگراه بین قزوین به تهران باید ایجاد شود و در حوزه روستایی هم حمایت‌های لازم صورت بگیرد‌ البته قول‌هایی داده شده اما هنوز عملیاتی نشده است.

محمدبیگی عنوان کرد: در مجلس بودجه هنگفتی برای حمایت از صنایع روستایی، صنایع دستی و مشاغل خرد خانگی اختصاص یافته اما چرا این حمایت‌ها در استان ما صورت نمی‌گیرد.

وی بیان کرد: قنوات شهر شریفیه (شهر قدیمی سامقان) که در طول تاریخ پذیرای بسیاری از مهمانان در جاده ابریشم بوده و قنوات آن اکنون جزو قنات‌های زنده کشور است اما اگر احیا نشوند ما آسیب خواهیم دید.

محمدبیگی بیان کرد: ما سهمیه ویژه آب برای باغستان‌ها می‌خواهیم ضمن اینکه باغستان نیازمند ردیف بودجه ملی است و اگر این جلسه حتی دارای یک مصوبه ایجاد ردیف بودجه ملی برای باغستان باشد این سفر بسیار پربرکت خواهد بود.

تعارض‌های موجود در رویکرد مدیرکل میراث فرهنگی را نمی‌پذیریم

این مسئول یادآور شد: بزرگراه و پل امام رضا (ع) در مراحل نهایی قرار دارد و این در حالی است که مدیرکل گردشگری استان زمانی معاون شهردار و سازنده بزرگراه بودند اما در مسئولیت کنونی مانع احداث بزرگراه شدند و ما این دوگانه‌ها و تعارض‌ها را نمی‌توانیم تحمل کنیم.

وی در ادامه گفت: شهردار قزوین هم باید درختان را به شکل حفاظت شده انتقال دهند تا کنار بافت مسکونی پروژه ادامه و پایان یابد و در واقع کاری که شروع می‌شود از اول باید مهندسی شده باشد اما اکنون با توجه به مشکلات ایجاد شده باید اقدامات اصلاحی انجام شود.

محمدبیگی با تاکید براینکه طرفدار محیط زیست هستم، ادامه داد: با تخریب محیط زیست مخالفم و می‌توانیم بهترین‌ محورهای گردشگری مثل پل طبیعت تهران را در قزوین هم احداث کنیم و کنارگذر بوستانی برای این بزرگراه ایحاد کنیم تا مردم از روی ارتفاع عظمت باغستان را مشاهده کنند و لذت ببرند.

طرح حفاظت و احیای باغستان سنتی مورد توجه قرار بگیرد

وی عنوان کرد: طرح حفاظت و احیای باغستان سنتی باید مورد توجه قرار بگیرد و برای روستاهای هدف گردشگری در منطقه الموت، طارم و کوهین و آوج و ضیاء آباد طرح ویژه نوشته شود و بودجه تخصیص یابد.

محمدبیگی گفت: تهیه نقشه راهبردی برای ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در روستاها و حمایت از روستائیان برای اشتغالزایی و ایجاد سایت‌های گردشگری بین راهی مورد توجه قرار بگیرد.

وی بیان کرد: حدود ۳۳ میلیون تردد از استان قزوین داریم که پس از محور قم و تهران پرترددترین محور کشور است و ادعا می‌کنم در خاورمیانه و در جهان در نقطه تلاقی کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب هستیم و باید ظرفیت‌های موجود توسط میراث فرهنگی احیا شود و بهترین بازارچه‌های هنری و موزه‌ها را در استان برای ارائه خدمت به بازدیدکنندگان بنا کنیم.

انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان