۱۴/محرّم/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۵/۲۱ جمعه

صبح قزوین میراث فرهنگی فقط حرف می‌زند/ نه آثار را مرمت می‌کند نه اجازه ترمیم می‌دهد
کد خبر: ۳۵۸۷۷۹ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۵/۱۳ ساعت: ۱۵:۵ ↗ لینک کوتاه

شهردار قزوین:

اقدامات میراث فرهنگی زمینه‌ساز ویرانی قزوین است/ نه آثار را مرمت می‌کند نه اجازه ترمیم می‌دهد

مهدی صباغ گفت: نام میراث بر هرکجا گذاشته شود دور تا دور مکان حریم گذاری می‌شود و نه دست به مرمت می‌زنند و نه اجازه مرمت را به مالک می‌دهند، در نهایت آن مکان تبدیل به خانه فساد و مشکلات فرهنگی می‌شود.

میراث فرهنگی فقط حرف می‌زند/ نه آثار را مرمت می‌کند نه اجازه ترمیم می‌دهد
به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ مهدی صباغ ظهر امروز در نشستی که با حضور وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی، استاندار و نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین استانی در سالن جلسات استانداری برگزار شد، با اشاره به اعتقاد شهرداری بر حفظ باغستان سنتی قزوین و پايداری اکوسیستم شهری اظهار کرد: باغستان از زمانی که سازمان میراث فرهنگی روی آن دست گذاشته در مسیر نابودی قرار گرفته است.

وی افزود: قصد ندارم سازمان میراث فرهنگی را زیر سوال ببرم اما باتوجه به اینکه قزوین حدود 5 برابر باغستان سنتی، باغ و تولیدات مدرن دارد، سوء مدیریت در آثار میراثی، مانع و مشکل ایجاد می‌کند.

شهردار قزوین با اشاره به کمبود آب طی دوسال اخیر گفت: سازمان باغستان در جهت احیاء باغات قدم برمی‌دارد و با خرید آب کانال به آبیاری کمک می‌کند، این سازمان در خاموش کردن آتش‌سوزی‌های باغستان، باز کردن معابر و علف زنی نیز فعالیت دارد.

این‌ مسئول تاکید کرد: باغات باقی مانده باید در اختیار مردم گذاشته شود اما اکنون به بهانه میراثی بودن، اختیار را از مردم سلب و سبب ضرر باغداران شده‌اند.

وی با اشاره به مهار رشد شهر توسط باغستان بیان کرد: اکنون با مشکلات حمل و نقل دست و پنجه نرم می‌کنیم و باید از دل باغستان مسیر ایجاد کنیم زیرا طرح توسعه شهری نیازمند این اتفاق است.

 سوء مدیریت‌های میراثی باید برداشته شود

صباغ با تاکید بر اینکه سازمان میراث فرهنگی نباید باعث ویرانگری آثار شود ادامه داد: باوجود مدیریت و هزینه‌هایی که برای ایجاد مسیر در باغستان شده، متاسفانه شاهد سوء مدیریت‌ در زمینه ميراث فرهنگي هستیم. 

وی تصریح کرد: زمانی می‌توانیم هویت گذشته را حفظ کنیم که از مدیریت دانش و تکنولوژی استفاده لازم را ببریم.

شهردار قزوین با اشاره به هزینه گزاف مرمت رودخانه‌ها ابراز کرد: روزانه حدود ۱۰ هزار لیتر آب به باغستان می‌رسانیم.

صباغ درخصوص بافت فرسوده قزوین بیان کرد: اکنون شاهدیم که برای گرفتن بودجه بافت فرسوده مردم اسیر شده‌اند.

وی تاکید کرد: نام میراث بر هرکجا گذاشته شود دور تا دور مکان حریم‌گذاری می‌شود و نه دست به مرمت می‌زنند و نه اجازه مرمت را به مالک می‌دهند، در نهایت آن مکان تبدیل به خانه معتادین و زمینه‌ساز مشکلات فرهنگی می‌شوند.

صباغ تصریح کرد: من مدافع باغستان، میراث و جنوبی‌ترین نقطه شهر هستم و هنوز در آنجا زندگی می‌کنم اما باید آثار را مدیریت کرد زیرا بافت جنوبی شهر را ویران کرده‌اند.

این مسئول افزود: ویرانی‌ باعث بی عدالتی، سوء مدیریت و ناراحتی‌های روحی و روانی مردم می‌شود، بنابراین با مدیریت درست باید میراث را حفظ و احیا کنیم.

وی ابراز کرد: در تمام کشور اولین استانی که به سازمان میراث فرهنگی کمک کرده شهرداری قزوین است و سند آن احیای سعدالسلطنه و دولتخانه صفوی می‌باشد ولی سازمان میراث فرهنگی در حالی که باید تعامل داشته باشد ولی فقط از آن بهره می‌برد.

پروژه شهید انصاری ۷۶ درصد پیشرفت داشته است

صباغ با اشاره به پیشرفت ۷۶ درصدی طرح احداث خیابان انصاری شرقی گفت: این طرح به بهانه وجود مسجد مدرسه حیدریه معطل شده است.

این مسئول ابراز کرد: محله آخوند تبدیل به افغانستان قزوین شده و ۷ هزار ۶۰۰ مهاجر افغانی در آنجا ساکن شده‌اند.

وی ادامه داد: به نام هویت تاریخی مردم را جا به جا می‌کنیم و نام بازآفرینی شهری را بر روی تخریب محله‌ها می‌گذاریم درصورتی که اگر مردم از محل خود کوچ کنند دیگر باز نمی‌گردند و ما مسئول خدشه دار شدن هویت آنها هستیم.

شهردار قزوین عنوان کرد: باید محدوده ابنیه مشخص و اختیار واگذاری به مدیریت‌های استان داده شود.

صباغ در پایان گفت: قزوین یک شهر خوب با مردم اصیل، باهویت، شهیدپرور و بافرهنگ است و می‌توان طرح‌های خوبی در آن اجرا کرد.

انتهای پیام/۳۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان