۱۴/محرّم/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۵/۲۱ جمعه

صبح قزوین ایجاد ۴۰۰تشکل امربه معروف و نهی از منکر در استان
کد خبر: ۳۵۸۶۹۸ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۵/۷ ساعت: ۱۶:۳۴ ↗ لینک کوتاه

در نشست خبری ستاد امر به معروف قزوین مطرح شد؛

ایجاد ۴۰۰تشکل امربه معروف و نهی از منکر در استان

در نشست خبری ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با بررسی عملکرد ۱۸ ماهه ستاد به ایجاد ۴۰۰ تشکل مردمی در این حوزه اشاره شد.

ایجاد ۴۰۰تشکل امربه معروف و نهی از منکر در استان
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ نشست ترویج گفتمان صحیح امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و حضور حداکثری مردم در صحنه عمل به شیوه درست، با حضور حجت الاسلام بحری دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان، سیدی سرپرست معاونت فرهنگ آموزش و رسانه و گرامی سرپرست معاونت مطالبه‌گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قزوین روز گذشته در سالن جلسات این ستاد برگزار شد.

بحری در این جلسه اظهار کرد: باید به سمتی برویم که مردم همانند نماز خواندن به امر به معروف و نهی از منکر در جامعه پایبند باشند، برای اینکه به این هدف برسیم، ساختارهایی وجود دارد که براساس قانون و رهنمودهای مقام معظم رهبری به دو مورد اشاره می‌شود، برخلاف دیدگاهی که در جامعه وجود دارد این ستاد موظف به برخورد و تصمیم گیری در زمینه نهی و منکر نیست بلکه از طریق این ستاد سعی می‌شود تشکل‌ها و ساختارهایی ایجاد شوند که مطالبه‌گری کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون ستاد موظف است در صورت نیاز از عاملان حمایت کند، ادامه داد: بر اساس مصوبه ی ۴۲۷ و مصوبه ۸۲۰ شورای عالی انقلاب اسلامی ما در حوزه حجاب و عفاف مسئولیت مستقیم نداریم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان افزود: در مورد تشکل‌ها، مرکز سهمیه‌ای را برای هر استان طراحی کرده که سهمیه استان قزوین ۴۰۰ تشکل بوده که موعد آن تا پایان تابستان بوده و ستاد در اواسط فصل بهار این ۴۰۰ تشکل را ثبت کرده که ۳۰۰ تشکل شروع به کار کردند و ۱۰۰ تشکل دیگر درگیر مجوز و راه‌اندازی هستند.

بحری گفت: در مبحث استفاده از آحاد مردم و سرمایه‌های اجتماعی و نخبگان نیز هر تشکل حداقل به ۵ نفر نیاز دارد که ما این تشکل‌ها را سنددار کردیم و طی زمان مشخصی گزارش کار خود را برای ما ارسال می‌کنند و در انتها گزارشات ارسال شده به شعب تشکیل شده که مخصوص رسیدگی به پرونده امر به معروف و نهی منکر است ارجاع داده می‌شود.


"امتداد عاشورا با امر به معروف و نهی از منکر" شعار محرم امسال است

سیدی در این جلسه اظهار کرد:هرسال دهه اول محرم بنام دهه امر به معروف نهی از منکر معرفی می‌شود،که برای امسال شعار "امتداد عاشورا با امر به معروف و نهی از منکر" انتخاب شده همچنین این دهه از ۷ مرداد ماه تا ۱۸ مرداد ماه ادامه دارد.

سرپرست معاونت فرهنگ آموزش و رسانه افزود: از جمله کارهایی که برای این دهه طراحی و برنامه ریزی شده است، تولید سرود امتداد عاشورا و تدارک اتوبوس دوطبقه که در سطح شهر طی دهه امر به معروف اجرا شود،همچنین فضاسازی شهری از طریق پوسترها و بیلبردهای طراحی شده مخصوص این دهه در سطح شهر نصب می‌شود.

وی یادآور شد: تدارک استیکرهای برچسبی که برای وسایل نقلیه و‌ مکان‌های عمومی استفاده می‌شود، همچنین طراحی مسابقه کتابخانی به صورت ملی که برگزارکننده این دوره از مسابقات استان قزوین است را برنامه‌ریزی و اجرا خواهیم کرد.

این مسئول ادامه داد: یک سری از دوستان می‌گفتند در جامعه لفظ امر به معروف دیگر کشش ندارد،پس برای این کلمه جایگزینی پیدا کنیم،در صورتی که خداوند در ۱۵ آیه  قرآن کریم مستقیما از لفظ نهی از منکر و امر به معروف استفاده کرده و در ۷۰الی ۸۰ آیه قرآن کریم به مصادیق امر به معروف و نهی از منکر اشاره شده است.

به دنبال تخصصی کردن تشکل‌ها هستیم

گرامی در پایان این جلسه اظهار کرد: یکی از کارهای مهمی که ستاد در حال انجام آن است تشکیل تشکل‌های مردمی در حوزه‌های تخصصی است، چون برای ورود به این موضوع نیاز به روش‌های تخصصی است لذا در رویکرد جدید ستاد به صورت تخصصی این امر را جلو می‌برد و گروه‌هایی تشکیل شده که پشتیبانی می‌شوند و هر گروه به صورت تخصصی امر به معروف و نهی از منکر را اجرا می‌کنند.

وی افزود: این گروه‌ها در حوزه‌های متفاوت از جمله حوزه‌های اقتصاد مقاومتی، خدمات رسانی،عفاف و حجاب ،گردشگری،اموزش و فناوری،طب سنتی،سلامت و بهداشت،محیط زیست ،تربیت بدنی،هنر و رسانه آسیب‌های اجتماعی و موضوع خانواده را تحت پوشش و پشتیبانی خود قرار می‌دهند.

 سرپرست معاونت مطالبه‌گری ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قزوین در پایان گفت: حوزه بعدی حوزه محلات است که در حال تشکیل بوده و با محوریت مساجد و امام جماعت می‌توانند شورای امر به معروف تشکیل بدهند که با توجه به قانون و پشتیبانی که ستاد برایشان انجام می‌دهد نیز از طریق محوریت امام‌جماعت و مساجد،مشکلات محلات را حل کنند تا به سطح جامعه رسوخ نکند.

انتهای پیام/ 1300

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان