۱۵/محرّم/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۵/۲۲ شنبه

صبح قزوین گروه‌های نخبگانی باید نقش اصلی در حل مسائل داشته باشند
کد خبر: ۳۵۸۳۹۱ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۴/۱۵ ساعت: ۱۷:۱ ↗ لینک کوتاه

فرماندار شهرستان قزوین:

گروه‌های نخبگانی باید نقش اصلی در حل مسائل داشته باشند/ مردم باید میدان‌دار اداره کشور باشند

عباس کاظمی گفت: امروز میدان، میدان جنگ اقتصادی و جبران و سازندگی و رفع مشکلات و گرفتاری‌هاست و باید میدان، به طریق اولا در اختیار مردم باشد و دولت تاکید دارد مردم باید میدان‌دار اداره کشور باشند.

گروه‌های نخبگانی باید نقش اصلی در حل مسائل داشته باشند
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، عباس کاظمی در همایش تجلیل از دهیاران بخش مرکزی قزوین و بخش کوهین که ظهر امروز(چهارشنبه) در سالن جلسات فرمانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: کمیته امداد در طول بیش از ۴۰ سال عمر انقلاب، خدمات شایانی داشته و اقدامات این نهاد در استان قزوین هم تحسین برانگیز است و به ویژه در دوره جدید، حرکت شتابان و گسترده خدمت به محرومین، مستضعفان و ولی نعمتان ما کاملا مشهود و ملموس است.  

وی افزود: ای کاش نهضت احداث مسکن یا جهش ملی مسکن را از مسکن روستایی شروع می‌کردیم، اینجا باید اصلاحی صورت بگیرد زیرا اگر مناطق روستایی تقویت شود نیز شهری با توسعه پایدار خواهیم داشت.  

فرماندار قزوین تصریح کرد: در دهه گذشته بی‌توجهی‌های جدی و گسترده در مورد روستاها اتفاق افتاده است لذا باید تغییری در نگاه‌ها و راهبردها داشته باشیم و جهت‌گیری‌هایی که ما را از حقیقت حرکت نظام اسلامی دور کرد را اصلاح کنیم.  

وی بیان کرد: براساس فصل سوم سند تحول دولت مردمی که توسط ریاست جمهوری ابلاغ شده، بنا داریم تا یک حرکت گسترده مردمی را در جهت جبران کم‌کاری‌ها و مشکلاتی که در این سال‌ها عارض شده، آغاز کنیم و برای این منظور نیاز است که گفتمان‌ها و نگاه‌ها به هم نزدیک شود.  

وی تصریح کرد: معتقدم در این دولت حوزه روستایی جزو اولویت‌هاست یعنی اگر شعار دولت مردمی می‌دهیم خواستگاه آن روستاها است، اگر این نگاه اصلاح شد دولت مردمی شکل خواهد گرفت و برای این منظور همه اجزای دولت از سطح دهیاری به بالا باید در همه مناسبات با هم حرکت کنند.  

مردم در دولت مردمی میدان‌دار اداره کشور هستند

کاظمی عنوان کرد: بر اساس سند تحول دولت، از نگرش خطی و تدریجی باید به نگرش تحولی و جهشی در الگوی حکمرانی مردمی برسیم؛ همچنین از اکتفاء به مقابله با مفسدان باید به شناسایی و حذف بسترهای فسادزا برسیم و در این راستا همه اجزای دولت باید دارای چنین رویکردی باشند و به جای اینکه با عناصر و معلول برخورد کنیم، باید علت را بخشکانیم.

این مسئول با تاکید براینکه بر اساس سند تحول دولت باید از مشتری پنداری مردم در نگاه دولت به میدان داری آحاد مردم در اداره کشور برسیم، افزود: امروز میدان، میدان جنگ اقتصادی و جبران و سازندگی مشکلات و گرفتاری‌هاست و باید میدان، به طریق اولا در اختیار مردم باشد لذا دولت تاکید دارد مردم باید میدان‌دار اداره کشور باشند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه کارشناسی ما با یک ضعف مواجه هستیم و سالهاست متکی به یک سازمان یا یک مرکز در مجلس هستیم که هر کدام از اینها یک ظرفیتی دارند و حجم مشکلات و مسائل امروز کشور با ظرفیت‌های این مراکز و سازمان‌ها و بدنه کارشناسی که در دستگاه‌های مختلف کشور وجود دارد، سازگار نیست و حتما باید به سمت گروه‌های نخبگانی و نهادهای مردمی در حل مسائل برویم.

کاظمی ابراز کرد: باید براساس سند تحول دولت از سیاست خارجی صرفا متکی بر روابط بین الملل و جغرافیای سیاسی به سیاست خارجی همه جانبه با تاکید بر سیاست خارجی مبتنی بر جغرافیای فرهنگی به ویژه حوزه تمدنی انقلاب اسلامی برسیم و اینها چرخش‌های تحول آفرین کلانی است که دولت در سند تحول دنبال می‌کند.

وی تصریح کرد: معتقدم باید از حلقه و زنجیره روستا و دهیاری تا ارکان کلان کشور این تغییر جهت و نگاه شروع شود تا بتوانیم مسائل و مصیبت‌های به جا مانده از دهه ۹۰ را با هم حل کنیم.

یک دهه اقتصاد سیاه را پشت سر گذاشتیم

فرماندار قزوین گفت: باید اذعان کنیم یک دهه، اقتصاد ما اقتصاد سیاهی است زیرا قرار بود در برنامه ششم به رشد ۸ درصدی برسیم که منهای یک درصد شد، قرار بود بهره‌وری سه درصد شود اما منفی شد، درآمد سرانه باید ۷درصد می‌شد که دو درصد کاهش پیدا کرد، تورم که بنا بود ۹ درصد شود به طور متوسط در دهه اخیر بین ۳۰ تا ۴۰ درصد شد و اشتغال ۹۰۰ هزار نفری در سال هم کاهش پیدا کرد.

وی بیان کرد: ما می‌توانستیم دهه ۹۰ را که دهه تحریم‌های اقتصادی بود، همچون دوران جنگ به دهه گشایش‌ها تبدیل کنیم.

کاظمی تاکید کرد: امروز دستگاه امنیتی اطلاعاتی نظام اسلامی در طراز یکی از دستگاه‌های امنیتی اطلاعاتی برتر و قدرتمند دنیا است که از دل تحریم‌ها و مشکلات برآمده است.

وی عنوان کرد: اساسا مردم ایران اسلامی هرجا به یک قله افتخاری رسیدند از بستر مشکلات و موانع بوده و می‌شد دهه ۹۰ را به دهه گشایش‌های بزرگ اقتصادی تبدیل کرد ولی متاسفانه ادبیات "ما می‌توانیم" دهه ۶۰ که امام از روزهای آغازین انقلاب به ما آموخت به "ما نمی توانیم" تبدیل شد و رفع مشکلات کشور را به آمریکا و اروپا گره زدیم که هیچ کدام نتیجه نداد.

 این مسئول تصریح کرد: باور داریم در قرن جدید، مشکلات دهه ۹۰ را پشت سر خواهیم گذاشت و قدم‌های اساسی تر و مهمتر در جهت حل مسائل مردم و رشد و پیشرفت همه جانبه در اوج سختی‌ها برخواهیم داشت و در این مسیر، نقطه اتکای ما همین ظرفیت‌های مردمی است که با آن می‌توان اقدامات بزرگی را رقم زد و ما نمی‌توانیم را به ما می‌توانیم تبدیل کرد.

وی در پایان گفت: هر زمان کاری را با مردم انجام داده و به ظرفیت‌های مردمی و زیست بوم خود توجه کردیم گشایش‌های عظیمی اتفاق افتاده است.

  انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان