۱۵/محرّم/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۵/۲۲ شنبه

صبح قزوین فعالیت ۳۰ گروه ثابت و سیار ناظرین بهداشتی و شرعی در عید سعید قربان
کد خبر: ۳۵۸۳۹۰ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۴/۱۵ ساعت: ۱۵:۴۱ ↗ لینک کوتاه

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان قزوین خبر داد

فعالیت ۳۰ گروه ثابت و سیار ناظرین بهداشتی و شرعی در عید سعید قربان

دکتر مهدی جلوخانی گفت: به منظور ارتقاء سطح سلامت و جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام‌ در روز عید سعید قربان۳۰ اکیپ ثابت و سیار شامل کارشناسان دامپزشکی و روحانیون ناظر ذبح شرعی آماده ارائه خدمات رایگان در استان هستند.

فعالیت ۳۰ گروه ثابت و سیار ناظرین بهداشتی و شرعی در عید سعید قربان
دکتر مهدی جلوخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، اظهار کرد: با توجه به سنت رایج ذبح و قربانی دام از سوی حجاج و به منظور ارتقاء سطح سلامت هم‌استانی‌ها و جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و همچنین نظارت بر ذبح شرعی دام به منظور اطمینان از حلیت گوشت دام‌های کشتار شده در این روز از سوی اداره‌ کل دامپزشکی استان قزوین و ادارات دامپزشکی شهرستان‌های اقداماتی انجام شده است.

وی عنوان کرد: تهیه و نصب بنر ویژه عید سعید قربان در اماکن عمومی، پاسخگویی 24 ساعته شماره تلفن 4 رقمی 1512 برای سهولت ارتباط شهروندان با دامپزشکی، برگزاری کلاس آموزشی برای ناظرین ذبح شرعی و ذابحین کشتارگاه‌های دام و طیور، طراحی و تهیه ابزاری برای کشتار دام که خون و ضایعات حاصل از کشتار دام‌ها محیط زیست را آلوده نکند،از جمله اقدامات اداره ‌کل دامپزشکی استان قزوین است.

این مقام مسئول ادامه داد: معاینات قبل از کشتار دام، در میادین عرضه دام، استقرار 30 اکیپ ثابت و سیار بازرسی بهداشتی گوشت و نظارت بر ذبح شرعی از ساعات اولیه صبح تا ساعت ۱۳ روز عید قربان در محل اداره‌ کل و ادارات دامپزشکی شهرستان‌های تابعه، استقرار اکیپ‌های ویژه بازرسی بهداشتی و ناظر ذبح شرعی در کشتارگاه‌های دام استان قزوین جزو برنامه‌ها است.

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان قزوین از دیگر اقدامات اداره‌کل دامپزشکی استان قزوین در روز عید سعید قربان را استقرار نیرو در محل ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها و اداره‌ کل دامپزشکی این استان برای پاسخگویی تلفنی و حضوری به شهروندان و اعزام اکیپ‌های سیار به محل‌های مورد نظر را اعلام کرد.

جلوخانی اضافه کرد: توزیع پوستر و بروشور مرتبط با عید سعید قربان، تهیه پلاکارد و نصب بر روی خودروهای اکیپ‌های سیار بازرسی بهداشتی دامپزشکی و ناظران ذبح شرعی، ارسال پیامک با موضوع پیام بهداشتی، هماهنگی با دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در اداره‌ کل دامپزشکی برای مکاتبه با ائمه جمعه و جماعات و اعزام روحانیون به همراه اکیپ‌های بازرسی بهداشتی با هدف نظارت بر ذبح شرعی دام‌ها از دیگر اقدامات اداره‌ کل دامپزشکی استان قزوین در روز عید سعید قربان است.

وی یادآور شد: معاینات دام زنده قبل از کشتار، بازرسی‌های بهداشتی پس از کشتار دام و نظارت‌های شرعی در زمان کشتار دام که روز عید قربان از سوی کارشناسان اداره‌کل دامپزشکی استان قزوین و شبکه‌های دامپزشکی تابعه صورت می‌گیرد، رایگان است.

این مسئول بیان کرد: هم‌استانی‌های محترم در صورت تماس با شماره ۴ رقمی ۱۵۱۲ و یا ارسال پیامک به سامانه ۵۰۰۰۱۵۱۲ در استان قزوین می‌توانند از خدمات رایگان اداره‌کل دامپزشکی استان قزوین در این روز بهره‌مند شوند.

سرپرست اداره کل دامپزشکی استان قزوین ضمن توصیه به عدم کشتار دام در محیط خارج از کشتارگاه به عموم مردم تاکید کرد: از تماس بی مورد با دام زنده به علت احتمال وجود انگل‌های خارجی ناقل بیماری تب کریمه - کنگو خودداری کرده و از مصرف لاشه دام بلافاصله پس از ذبح پرهیز کنند، چراکه دامهای مبتلا به بیماری تب کریمه – کنگو فاقد علائم بالینی می‌باشند و بر همین اساس لاشه و امعا و احشاء دام‌ها پس از کشتار باید به مدت 24 ساعت در دمای یخچال نگهداری شود تا با پایین آمدن PH و دما، در صورت مبتلا بودن دام، عامل بیماری تب کریمه- کنگو که یک بیماری کشنده مشترک بین انسان و دام می باشد، غیر فعال شود.

انتهای پیام/ 1300

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان