۱۵/محرّم/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۵/۲۲ شنبه

صبح قزوین آغاز مرمت رواق‌های آستان مقدس امامزاده‌حسین (ع)
کد خبر: ۳۵۸۳۵۵ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۴/۱۳ ساعت: ۱۳:۵۶ ↗ لینک کوتاه

معاون میراث فرهنگی قزوین خبر داد

آغاز مرمت رواق‌های آستان مقدس امامزاده‌حسین (ع)

احسان نورانی گفت: به‌‎دنبال اجرای طرح ساماندهی و مرمت آستان مقدس امامزاده‌حسین (ع)، مرمت رواق‌های این بنای با شکوه تاریخی- مذهبی در قزوین آغاز شد.

آغاز مرمت رواق‌های آستان مقدس امامزاده‌حسین (ع)
احسان نورانی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ‌وهنر صبح قزوین؛ بااشاره به آغاز مرمت رواق‌های امام زاده حسین(ع) اظهار کرد: طرح ساماندهی و مرمت امامزاده‌حسین (ع) به شکل مشارکتی از سوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و اداره‌کل اوقاف‌ و‌ امورخیریه استان در دست اجراست.

وی افزود: در ادامه ایمن‌سازی، استحکام‌بخشی، مرمت و بهسازی بخش‌های مختلف بنا که شامل مرمت بام، گنبد، سرداب و روضه مبارک می‌شود در حال حاضر مرمت رواق‌های بنا تحت نظارت کارشناسان اداره‌کل آغاز شده و در حال انجام است.

معاون میراث‌فرهنگی قزوین با اشاره به اقدام‌های مرمتی این پروژه گفت: مرمت و بازسازی کاربندی‌ها، کاشی‌کاری‌ها، آجرنماها، اجرای مقرنس، بندکشی و ایزولاسیون بام با اعتباری بالغ بر پنج میلیاردریال در این مرحله اجرا خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه اقدام‌های مرمتی مربوط به تزئینات بنا، دیواره‌‎ها و سایر بخش‌ها طی سال جاری در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: امیدواریم این پروژه عظیم مرمتی را تا پایان سال ۱۴۰۱ به پایان برسانیم.

بقعه متبرک امامزاده‌حسین (ع) واقع در انتهای خیابان سلامگاه، یکی از کهن‌ترین بناهای تاریخی– مذهبی شهر قزوین و معروف‌ترین امامزادگان ایران است که از آغاز سده سوم هجری به‌عنوان زیارتگاه همواره مورد توجه بوده و از جایگاه ویژه‌ای در میان مردم قزوین و گردشگران ورودی به این شهر برخوردار است.

این بنا که به‌لحاظ تزیینات، آینه‌کاری، کاشی‌کاری و دیگر هنرهای به‌کار رفته در آن یکی از زیباترین بناهای تاریخی شهر قزوین به‌شمار می‌رود در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۱۴ با شماره ثبت ۲۳۹ در فهرست آثار ملی کشور به‌ثبت رسیده‌است.

انتهای پیام/۳۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان