۱۵/محرّم/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۵/۲۲ شنبه

صبح قزوین بیش از ۹۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین پلمب شده است
کد خبر: ۳۵۸۳۳۷ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۴/۱۲ ساعت: ۱۴:۱۲ ↗ لینک کوتاه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین؛

بیش از ۹۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین پلمب شده است

یدالله ملکی گفت: بستن چاه‌های غیر مجاز و کنترل برداشت از چاه‌های مجاز باید در دستور برنامه‌های ما قرار بگیرد، همانطور که طی سه سال گذشته بیش از ۹۰۰ حلقه چاه غیرمجاز پر شده است.

بیش از ۹۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین پلمب شده است
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ یدالله ملکی، ظهر امروز در نشست خبری مدیران عامل صنعت آب و برق استان که در سالن جلسات شرکت توزیع برق قزوین برگزار شد؛ با اشاره به مشکل نحوه مصرف آب در استان و کشور اظهار کرد: اگرچه ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته است ولی منابع آب کافی برای مدیریت مصرف دارد.
 
وی با بیان اینکه ایران کشور مصرف‌گرایی است، افزود: جدی‌ترین مشکل ما نحوه مصرف برق، سوخت، آب و دیگر انرژی‌هاست و مقایسه مصرف ایران با کشورهای دیگر این مسئله را به خوبی نمایان می‌کند.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان با بیان اینکه قزوین به اندازه کافی آب دارد، گفت: مصرف آب در استان اسفناک است و باید گام اساسی در زمینه فرهنگ سازی مدیریت مصرف آب برداریم.
 
این مسئول ابراز کرد: نمی‌شود دائما پروژه‌های انتقال و تامین آب اجرا کرد چون این پروژه‌ها آسیب‌های زیست محیطی در پی دارد.
 
ملکی با تاکید براینکه بخش اعظم مصارف ما به صورت سنتی است، عنوان کرد: ۹۷.۴ درصد آب‌های کل کره زمین شور و ۲.۶ درصد آن شیرین است و کمتر از ۱۴ هزارم درصد منابع کل آب‌های زمین در دسترس بشر قرار دارد.

بارش‌های کشور کمتر از 220 میلی متر است

وی با بیان اینکه منابع آب محدود است، تصریح کرد: با وجود اینکه میانگین بارش‌های جهانی ۸۱۳ میلی‌متر است اما کشور ما کمتر از ۲۲۰ میلی‌متر بارندگی دارد و این بیانگر لزوم جدیت در مدیریت مصرف آب می‌باشد.
 
این مسئول ابراز کرد: ما به دلیل کمبود منابع آب مجبور به استفاده عمده از منابع آب تجدید شونده شده‌ایم و اکنون بیشتر دشت‌های کشور به دلیل برداشت بیش از حد ظرفیت دچار کسری آب هستند.
 
ملکی عنوان کرد: درحالی که میانگین مصرف آب جهانی در کشاورزی ۶۹ درصد است ایران ۹۲ درصد آب خود را در این بخش به مصرف می‌رساند، همچنین یک درصد آب کشور در صنعت و ۷ درصد آن در بخش شهری مصرف می‌شود.

سرانه آب برای هر فرد هزار و 500 متر مکعب است

این مسئول خاطرنشان کرد: سرانه آب تجدید شونده ایران ۴۰ سال پیش ۷ هزار مترمکعب برای هر شخص بوده که طی این سال‌ها به کمتر از هزار و ۵۰۰ مترمکعب برای هر فرد رسیده است.
 
وی با اشاره به افزایش مصارف آب در استان‌های پایین دستی رودخانه‌ها گفت: هرجا استانی در پایین دست رودخانه‌ای قرار داشته به علت برداشت بی‌رویه از آن باعث خشکی رودخانه شده و آبرسانی به استان‌های پایین دست را با مشکل مواجه کرده است، به عنون مثال روخانه‌ ابهر رود نمونه بارز این اتفاق می‌باشد.

ملکی تاکید کرد: درحالی که کاهش جریان‌های سطحی آب، تغییرات اقلیمی، کاهش بارندگی، مهار آب‌های سطحی و آلودگی منابع آب از مشکلات تامین آب است اما در مقابل با مشکل بهره‌ وری منابع آب که شامل ساختار نظام مالکیت در بخش کشاورزی، فرونشست زمین، سطح پایین سواد بهره برداران، عدم تفکیک آب شرب از بهداشت و قیمت یارانه‌ای آب در بخش کشاورزی می‌شود دست و پنجه نرم می‌کنیم.

این مسئول ادامه داد: براساس آخرین آمارها از یک میلیارد و 980 میلیون متر مکعب آب مصرفی 88 درصد در بخش کشاورزی، 8 درصد شرب و 4 درصد صنعت مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین با بیان اینکه بیش از نیم قرن از دشت قزوین استفاده شده است، عنوان کرد: اکنون با افت سطح آب زیرزمینی در دشت مواجه هستیم و باید از پیشروی این اتفاق جلوگیری کنیم.

بیش از 900 حلقه چاه غیرمجاز در استان پر شد

ملکی از برداشت 580 میلیون متر مکعب آب اضافه در بخش کشاورزی خبر داد و گفت: بستن چاه‌های غیرمجاز و کنترل برداشت از چاه‌های مجاز باید در دستور برنامه‌های ما قرار بگیرد، همانطور که طی سه سال گذشته بیش از 900 حلقه چاه غیرمجاز در استان قزوین پر شده است.

وی با اشاره به آزادسازی رودخانه‌ها بیان کرد: اکنون بیشتر رودخانه‌هایی که بیش از 30 سال بسته بودند بازگشایی و اسناد مالکیت آنها گرفته شده است.

این مسئول در پایان از پایان پروژه سد نهب، تکمیل انتقال آب شرب آبیک، آبگیری سد بالاخانلو و کلید خوردن آب شرب استان با بیش از 7 هزار میلیارد تومان اعتبار خبر داد.

 
انتهای پیام/3003

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان