۱۵/محرّم/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۵/۲۲ شنبه

صبح قزوین بیش‌از ۷۵ درصد مشترکین برق در کشور جزو خوش‌ مصرف‌ها هستند
کد خبر: ۳۵۸۲۹۸ نویسنده: مریم محمدی تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۴/۹ ساعت: ۱۴:۹ ↗ لینک کوتاه

رئیس گروه بهره‌وری و مدیریت مصرف انرژی وزارت نیرو:

بیش‌از ۷۵ درصد مشترکین برق جزو خوش‌ مصرف‌ها هستند/ رمز ارزها همان بلای جای صنعت برق هستند

فرح جمال‌زاده با اشاره به اینک بیش‌از ۷۵ درصد مشترکان صنعت برق در چارچوب الگو برق مصرف می‌کنند، گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید برق کشور ۵۸ هزار مگابایت است اما در چند روز اخیر ۶۸ هزار مگابایت مصرف انرژی داشتیم یعنی با ۱۰ هزار و ۵۰۰ مگابایت ناترازی در تولید و مصرف مواجه هستیم.

بیش‌از ۷۵ درصد مشترکین برق در کشور جزو خوش‌ مصرف‌ها هستند
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ کتر ‌فرح‌ جمال‌زاده در نشست تخصصی مجمع بسیج قزوین که صبح امروز پنج‌شنبه به همت ستاد تخصصی بسیج اقشار سپاه استان حضرت صاحب الامر(عج) در سالن جلسات سپاه ناحیه امام‌حسن(ع) برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در جهان تا ۱۱ درصد افزایش یافته، لازم است کشور ما هم در این زمینه تدابیری اتخاذ نماید.
 
وی افزود: آلایندگی گاز طبیعی بسیار کمتر از ذغال سنگ و سایر مواد سوختی است، در ایران حدود 95 درصد برق تولیدی از مصرف گاز طبیعی به دست می‌آید.

رئیس گروه بهره‌وری و مدیریت مصرف انرژی وزارت نیرو ادامه داد: در صورت مصرف بالای برق و گاز به ویژه در فصل زمستان مجبور به استفاده از سوخت مازوت و گازوئیل برای تولید برق خواهیم بود که در نتیجه بیشترین آلایندگی را در پی دارد.


80درصد مشترکین برق کشور جزو بخش خانگی است

جمال زاده بیان کرد: مدیریت مصرف بهینه و کاهش مصرف انرژی در واقع ما را در حفظ محیط زیست بهتر یاری می‌دهد.

وی افزود: در حال حاضر بیش‌از 38 میلیون مشترک برق در کشور داریم، سالانه حدود یک میلیون به مشترکین برق به آن اضافه می‌شود، سالانه در خوشبینانه‌ترین حالت 3 الی 4 درصد رشد مصرف انرژی را داریم.

این مسئول عنوان کرد: فقط ساخت نیروگاه و ایجاد ظرفیت جدید نمی‌تواند به برق کشور کمک کند، کمبود انرژی داریم یعنی گازی که باید برای نیروگاه مصرف شود به اندازه کافی نیست.

جمال زاده افزود: 80درصد مشترکین برق در کشور خانگی، 13درصد تجاری، 5درصد عمومی، 1/3 درصد کشاورزی و حدود 7 درصد نیز جزو مشترکین صنعتی هستند.

وی اذعان کرد: 32درصد از فروش ما در حوزه خانگی، 36درصد در حوزه صنعتی، روشنایی معابر2درصد، تجاری 7درصد و فروش عمومی 8درصد است.

رئیس گروه بهره‌وری و مدیریت مصرف انرژی وزارت نیرو گفت: 32درصد فروش خانگی در شرایط عادی سال است، در شرایط پیک مصرف یعنی از خرداد تا پایان شهریورماه این مصرف تا 50درصد افزایش پیدا می‌کند یعنی نصف انرژی برق کشور فقط به مصرف خانگی می‌رسد.

تولید یک واحد کالا در ایران انرژی زیادی مصرف می‌کند

این مسئول ادامه داد: کل مصرف انرژی برق در سال 1400 به 306 تراوات ساعت رسید که این میزان در واقع عدد بزرگی است.

وی اضافه کرد: ما به ازای هر متر مربع بخش خانگی کشور حدود 470 کیلووات ساعت مصرف انرژی داریم که معادل 1650 مگاژول به ازای هر مترمربع است.

جمالی زاده بیان کرد: مصرف بیش‌از اندازه انرژی در بخش خانگی به علت پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی به ویژه برق است که عدد خیلی پایینی است؛ لازم است سیاست‌های مصرف بهیه انرژی را ترویج دهیم.

رئیس گروه بهره‌وری و مدیریت مصرف انرژی وزارت نیرو گفت: شدت مصرف انرژی شاخصه‌ای است که نشان می‌دهد ما برای تولید هر کالا چه میزان انرژی مصرف می‌کنیم، این شاخص در کل دنیا رو به کاهش است اما در ایران متاسفانه این عدد رو به افزایش بوده، ما برای تولید هر یک واحد کالا 4برابر دنیا انرژی مصرف می‌کنیم.

هزینه برق در ایران خیلی پایین است

وی افزود: هزینه انرژی در ایران به اندازه‌ای پایین است که صنایع بزرگ در مصرف آن هیچ مدیریتی ندارند و از طرفی متاسفانه به یکسری مشترکین پرمصرفی مواجه هستیم که از تعرفه خانگی، صنایع و کشاورزی استفاده می‌کنند و به صورت غیرمجاز رمزارز تولید می‌کنند.

جمال زاده اضافه کرد: مشترکین رمزارز بین هزار تا یکهزار و 900 مگاوات به طور غیرمجاز برق مصرف می‌کنند در حالی که در حالت قانونی باید برای هر یک کیلووات برق باید 800هزار تومان پول بدهند.

این مسئول در پایان گفت: سال 1400 متوسط تولید واحدهای تولیدی برق به اضافه واردات برق شامل 42هزار مگاوات بود و در سال 1401 قرار شد که حدود 5هزار مگاوات به ظرفیت کشور اضافه شود تا کل ظرفیت نیروگاه‌های کشور در سال جاری 58هزار مگاوات برسد، پیش بینی می‌کنیم برق مصرفی کشور به بیش از 68هزار مگاوات برسد.

انتهای پیام/ 1300
 
 

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان