۱۵/محرّم/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۵/۲۲ شنبه

صبح قزوین تغییرات اقلیمی سبب کاهش برداشت گیلاس از باغات استان شد
کد خبر: ۳۵۸۲۱۴ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۴/۷ ساعت: ۱۴:۶ ↗ لینک کوتاه

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی قزوین:

تغییرات اقلیمی سبب کاهش برداشت گیلاس از باغات استان شد/ نبود زیرساخت صادراتی گیلاس مشکل اصلی باغداران است

محمد پیله فروش گفت: در سال‌های اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی به وجود آمده شاهد مشکل در گرده افشانی گیلاس بوده‌ایم که باعث کاهش برداشت این میوه از ۱۲ تن به ۷ تن در هکتار شده است.

تغییرات اقلیمی سبب کاهش برداشت گیلاس از باغات استان شد
محمد پیله فروش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به آغاز برداشت آلبالو و گیلاس از باغات استان اظهار کرد: طبق آمار 3 هزار و 750 هکتار باغ گیلاس در سطح استان داریم که 200 هزار هکتار آن غیربارور است.

وی افزود: پیش بینی می‌شود که از سطح 3 هزار و 550 هکتار از باغات قزوین حدود 200 هزارتن گیلاس برداشت شود.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی قزوین با اشاره به وجود یک هزار و 120 هکتار باغ آلبالو در استان گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که از این باغات حدود 8 هزار تن آلبالو برداشت شود.

کاهش برداشت گیلاس به دلیل تغییرات اقلیمی

پیله فروش با تاکید بر عملکرد ضعیف سال زراعی 1401_1400  بیان کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل تغییرات اقلیمی به وجود آمده شاهد مشکل در گرده افشانی گیلاس بوده‌ایم که باعث کاهش برداشت این میوه از 12 تن به 7 تن در هکتار شده است.

وی افزود: برخلاف گیلاس به دلیل اینکه میوه آلبالو خودگشن است و مشکل گرده افشانی ندارد بنابراین شاهد کاهش عملکرد در این میوه نبوده‌ایم.

پیله فروش ابراز کرد: قزوین به دلیل شرایط اقلیمی مناسب به ویژه در منطقه الموت یکی از مناطق بسیار مستعد و دارای طول دوره برداشت زیاد است به طوری که برداشت این میوه در الموت شرقی و غربی از اردیبهشت ماه آغاز و تا ماه‌های تیر و مرداد ادامه دارد.

این مسئول با بیان اینکه رقم غالب گیلاس در قزوین تکدانه شیشه‌ای یا مشهدی است؛ عنوان کرد: اگرچه در دنیا ارقامی وجود دارند که بدون نیاز به گرده افشانی محصول خوب و اقتصادی تولید می‌کنند اما در کشور ما تکدانه جزو ارقام خودعقیم می‌باشد و برای تولید مطلوب این محصول باید دیگر اقلام گیلاس به عنوان گرده‌دهنده وجود داشته باشند.

برای تولید محصولات مرغوب تلاش می‌کنیم

وی با اشاره به رتبه برتر قزوین در حوزه تولید گیلاس ادامه داد: طی 8 سال گذشته با احداث باغات الگویی و ترویجی سعی کرده‌ایم که از ارقام و پایه‌های جدید میوه گیلاس برای تولید محصولات مرغوب استفاده کنیم.

پیله فروش اظهار کرد: از سوی دیگر با کسب خروجی اطلاعات باغات الگویی و ترویجی می‌توانیم نهال‌هایی را تولید کنیم که باغات قدیمی و ارقام نامرغوب را به روش پیوند سرشاخه‌کاری اصلاح و شرایط را برای تولید محصولات صادرات محور قراهم می‌کند.

این مسئول با اشاره به تلاش برای معرفی پایه جدید گیلاس عنوان کرد: در حالت عادی از پایه آلبالوی تلخ یا مهلب برای درخت گیلاس استفاده و رقم تجاری تکدانه مشهدی یا سایر ارقام محلی روی آن پیوند زده می‌شود اما باتوجه به اینکه تاج بسیار بزرگ درخت باعث افزایش هزینه کارگر می‌شود درحال مانور روی پایه شماره 6 گزیلا با قد متوسط هستیم تا از مشکلات باغداران کاسته شود.

وی از توسعه باغات در برخی از نقاط الموت و روستاهای شهرستان البرز خبر داد و گفت: امیدوارم با هماهنگی که بین کمیته فنی نهال و تولیدکنندگان صورت می‌گیرد از ارقام تجاری جدید معرفی شده توسط موسسات تحقیقات باغبانی بر روی پایه‌های جدید بهره لازم را ببریم.

نبود زیرساخت‌های لازم برای صادرات محصول گیلاس

پیله فروش با اشاره به نبود زیرساخت لازم برای صادرات محصول گیلاس در استان تاکید کرد: برای افزایش عمر بازار رسانی گیلاس باید دمای محصول به محض برداشت کاهش پیدا کند که متاسفانه زیرساخت‌های آن وجود ندارد و علی رغم تولید خوب میوه گیلاس هنوز موفق به صادرات آن نشده‌ایم.

مدیرامورباغبانی جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به تجربه سنگین برگشت فلفل صادراتی رنگی از روسیه ادامه داد: صادرات سالم میوه از محل باغ تا مقصد، تغذیه و مدیریت باغ در بحث میزان باقی مانده سموم از دیگر نکاتی است که باید جدی گرفته شود زیرا کشورهای خریدار استانداردهای سختگیرانه‌ای را اعمال می‌کنند و بنابراین باید از محدودیت‌های آنها اطلاع داشته باشیم.

این مسئول در پایان گفت: ارتقاء دانش فنی تولیدکنندگان محصولات در مناطقی مانند الموت باعث افزایش بهره‌وری اقتصادی برای آنها خواهد شد.

انتهای پیام/3003

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان