۰۴/ذو الحجة/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۴/۱۲ یکشنبه

صبح قزوین صدور دستور تخلیه برج تجاری خلیج فارس قزوین؛ اقدامی عاقلانه ولی دیرهنگام!
کد خبر: ۳۵۸۱۹۵ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۴/۳ ساعت: ۱۰:۳۰ ↗ لینک کوتاه

صبح قزوین گزارش می‌دهد؛

صدور دستور تخلیه برج تجاری خلیج فارس قزوین؛ اقدامی عاقلانه ولی دیرهنگام!

بنا به گفته مسئولین، حدود ۷۰ساختمان بلندمرتبه در قزوین احداث شده که متاسفانه نکات ایمنی در اکثر این سازه‌ها رعایت نشده و همین امر نگرانی‌هایی را پدید آورده است.

صدور دستور تخلیه برج تجاری خلیج فارس قزوین؛ اقدامی عاقلانه ولی دیرهنگام!
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ شهرداری قزوین با ارسال نامه‌ای از مالکین و ساکنین برج خلیج فارس واقع در چهارراه طالقانی خواست که ظرف مدت یک هفته این ساختمان را تخلیه کنند.

محمد قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب قزوین در تشریح این خبر گفت: در راستای شناسایی ساختمان‌های ناایمن و بر اساس بررسی‌های کارشناسی و تخصصی، دستور تخلیه برج تجاری خلیج فارس قزوین در جهت پیشگیری از وقوع جرم و احیاء حقوق عامه صادر و به شهرداری قزوین ابلاغ شد.
 
وی افزود: این برج در بخش‌های مختلف دارای ایرادات جدی است و رعایت نکات ایمنی در ساخت و ساز به درستی صورت نگرفته و به دلیل طی مکاتبات صورت گرفته می بایست این برج در اسرع وقت تخلیه شود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین افزود: اخطارهای لازم به مالک و سازنده برج به منظور رفع نواقص و اصلاح موارد ایمنی داده شده و بدون شک پس‌از تخلیه و تا رفع کامل این ایرادات از فعالیت این برج ممانعت خواهد شد.

قاسمی هشدار داد: ساکنین، مالکین و مستاجرین واحد های این برج تجاری باید سریعاً به منظور رفع نواقص و ایرادات ایمنی نسبت به تخلیه برج اقدام نمایند.رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری قزوین : بارها به مالکین برج خلیج فارس تذکر دادیم

قدیر موسی‌خانی، رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری قزوین در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به وجود ۷۰ ساختمان بلندمرتبه در قزوین اظهار کرد: حدود ۸۰ درصد از این ساختمان‌ها به دلایل مختلف برای گرفتن پایان کار اقدام نکرده‌اند.

وی افزود: این ساختمان‌ها با کارکرد تجاری، اداری و مسکونی احداث و به بهره‌برداری رسیده‌اند و نداشتن پایان کار به منزله نادیده گرفتن برخی مسائل و اصول ایمنی است.

موسی‌خانی افزود: سازمان آتش‌نشانی بارها به مالک برج خلیج فارس در خصوص عدم رعایت نکات ایمنی اخطاریه فرستاده ولی توجهی به آن نشده است.

به گزارش خبرنگار صبح قزوین، بعداز حادثه متروپل آبادان حساسیت بر روی ساختمان‌های بلند مرتبه افزایش پیدا کرده و چندی پیش استاندار قزوین ضمن تاکید بر رعایت اصول ایمنی در ساخت و سازها، دستور داده بود تا سازه‌های ناایمن شناسایی شوند.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان راه و شهرسازی قزوین نیز چند روز قبل در گفت‌وگو با خبر ساعت ۲۰ صدا و سیمای قزوین از ناایمن بودن ۷۰ ساختمان بلند مرتبه در استان خبر داده بود.

در تازه ترین اقدام، روز گذشته نامه‌ای به سایت خبری صبح قزوین رسید که شهردار قزوین از مالکین و متصرفین برج خلیج فارس خواسته بود در اسرع وقت این برج را تخلیه نمایند.شهردار قزوین : برج خلیج فارس پایان کار ندارد

مهدی صباغی در گفت‌وگو با خبر ساعت ۲۰ صدا و سیمای قزوین در این باره اظهار کرد: اقدامات ایمنی و تأمینی از مهمترین مسائلی است که امروز در اولویت مدیریت شهری قزوین قرار دارد.

وی افزود: متأسفانه برخی منفعت‌طلبان در ساخت و سازها نکات ایمنی را رعایت نمی‌کنند و همین امر سبب به خطر افتادن جان شهروندان شده‌است؛ بنا داریم که از این اقدامات غیرقانونی جلوگیری کرده و در این مسیر با هیچ کس مماشات نداشته باشیم.

شهردار قزوین بیان کرد: در برج خلیج فارس استانداردهای اصلی رعایت نشده و علی‌رغم تذکرات لازم، قبل از اخذ پروانه پایان کار به بهره‌برداران واگذار شده است.

صباغی تصریح کرد: گرچه برج خلیج فارس با مسائل ساختمان متروپل روبرو نیست اما در این ساختمان تخلفاتی نظیر عدم رعایت سازه آسانسور، سازه‌های ایمنی و تأمینی و آتش‌نشانی وجود دارد، همچنین برخی سازه‌های غیر استاندارد نیز به آن اضافه شده است.

وی با بیان اینکه برج خلیج فارس پایان کار ندارد، اذعان کرد: نمونه تخلفاتی که در این برج وجود دارد در سازه‌های دیگر نیز وجود داشته که به شدت با آن‌ها برخورد خواهد شد.

شهردار قزوین با اشاره به ۷۰ ساختمان بلند پایه ناایمن در شهر قزوین تصریح کرد: به تمام مالکین و بهره‌برداران این ساختمان‌ها تذکرات لازم داده شده تا ظرف مدت یک هفته تدابیرلازم را اتخاذ و نسبت به رفع نواقصی اقدام نمایند.

صباغی ادامه داد: با حمایت‌هایی که از سوی دستگاه قضایی و انتظامی صورت می‌گیرد این اختیار را داریم که در صورت عدم رفع نواقص ایمنی در سازه‌های ناایمن؛ آن‌ها را پلمپ و تعطیل کنیم.

وی ابراز کرد: تمام مالکین و بهره‌برداران ساختمان‌های ناایمن علی‌رغم آگاهی از عدم صدور پروانه پایان کار، به صورت غیر قانونی و از طریق قول‌نامه این ساختمان‌ها را واگذار کردند؛ این اولین باری است که این اتفاق رخ داده و باید به شدت با آن‌ها برخورد شود.

شهردار قزوین تصریح کرد: تصمیم داریم که مصوبه‌ای در شهرداری قزوین به تصویب برسانیم که از این تاریخ به بعد هر ساختمانی برای رسیدن به مرحله بهره‌برداری، باید علاوه بر داشتن پروانه پایان کار ، هیچ گونه نقص ایمنی نداشته و استانداردهای لازم را رعایت کرده باشد در غیر اینصورت اجازه بهره‌برداری داده نخواهند شد.

به گزارش صبح قزوین؛ تصمیم مسئولین و متولیان در جهت برخورد با متخلفان در زمینه ساخت و ساز و پیشگیری از وقوع حوادثی همچون متروپل آبادان جای تقدیر دارد ولی به نظر می‌رسد این اقدام باید در زمان مناسب، پیش‌از بهره‌برداری و استقرار ساکنان صورت بگیرد؛ عمل به هنگام و به موقع می‌تواند ضمن اثربخشی بیشتر، سبب رضایت و امنیت خاطر شهروندان شود.

انتهای پیام/۱۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان