۰۴/ذو الحجة/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۴/۱۲ یکشنبه

صبح قزوین کاهش ۸۵درصدی مرگ‌ومیر حیوانات در دهکده طبیعت/ شهرداری قزوین ماهانه یک میلیارد تومان هزینه می‌کند
کد خبر: ۳۵۸۱۵۷ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۴/۱ ساعت: ۲۰:۳۰ ↗ لینک کوتاه

گزارش صبح قزوین از یک تور رسانه‌ای؛

کاهش ۸۵درصدی مرگ‌ومیر حیوانات در دهکده طبیعت/ شهرداری قزوین ماهانه یک میلیارد تومان هزینه می‌کند

اصغر حبیبی با اشاره به کاهش ۸۵درصدی مرگ‌ومیر حیوانات در دهکده طبیعت قزوین نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، افزود: شهرداری قزوین ماهه حدود یک میلیارد تومان برای نگهداری این اکوپارک هزینه می‌کند.

کاهش ۸۵درصدی مرگ‌ومیر حیوانات در دهکده طبیعت/ شهرداری قزوین ماهانه یک میلیارد تومان هزینه می‌کند
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ آخرین روزهای فصل بهار فرصتی شد تا در محل شهرداری قزوین قرار سفری از جنس طبیعت با دوستان رسانه استان داشته باشیم.

دهکده طبیعت قزوین در شمال شهر استان و در دامنه کوه‌های البرز واقع شده که به پارک حیوانات و به یکی از زیباترین زیست بوم‌های کشور برای زندگی انواع جانوران تبدیل شده است.

در ابتدای تجربه این سفر، با استقبال مسئولان دهکده روبه رو می‌شویم که ما را به سمت سالن جلسات همراهی می‌کنند.

وجود 60 گونه جانوری در مرکز بوستان باراجین قزوین

مدیرعامل دهکده طبیعت قزوین در حاشیه این بازدید اظهار می‌کند: دهکده طبیعت قزوین نخستین اکوپارک گردشگری، آموزشی و تحقیقاتی کشور بوده که در مساحت هفت هکتاری با 60 گونه جانوری در مرکز بوستان باراجین واقع شده است.


اصغر حبیبی می‌گوید: مجموعه دهکده طبیعت قزوین را می‌توان پناهگاه حیوانات آسیب دیده در طبیعت دانست که به عنوان برترین مرکز نگهداری حیوانات کشور از سوی سازمان محیط زیست انتخاب شد.

وی ادامه می‌دهد: فعالیت‌های مختلفی در دهکده طبیعت قزوین دنبال می‌شود که از جمله آن می‌توان به مرکز آموزشی کودکان و دانش‌آموزان با موضوع آشنایی با حیوانات، مرکز بازپروری حیوانات آسیب دیده در طبیعت و انجام تست‌های ژنتیکی در راستای افزایش نسل حیوانات مزرعه‌ای اشاره کرد.

مدیرعامل دهکده طبیعت قزوین می‌گوید: دهکده طبیعت قزوین، حیوانات مختلفی را در خود جای داده است؛ در واحد قرنطینه دهکده، تست سلامت و در صورت لزوم فعالیت درمانی روی حیوانات آسیب‌دیده انجام می‌شود که بعداز درمان در محیط رها شده و در غیر این صورت برای ادامه درمان در همین فضا نگهداری می‌شود.

تامین تمام هزینه‌های نگهداری حیوانات دهکده توسط شهرداری

حبیبی در تشریح هزینه نگهداری حیوانات تصریح می‌کند: هزینه نگهداری حیوانات به صورت ماهانه یک میلیارد تومان است که تمام این هزینه‌ها توسط شهرداری تأمین و هیچ ارگان دیگری نیز در این بین مساعدتی ندارد.

جاذبه طبیعی دهکده طبیعت قزوین موجب شده تا هر سال به عنوان مقصد گردشگری مورد توجه گردشگران قرار بگیرد؛ وی در این خصوص بیان می‌کند: درآمد دهکده با فروش بلیت در سال گذشته حدود 700 میلیون تومان بود اما با کاهش کرونا و افزایش بازدیدکنندگان، درآمد بیشتری در سال‌جاری حاصل شده است.

به گفته مدیرعامل دهکده طبیعت قزوین، در سال‌جاری 85 درصد تلفات حیوانات نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته و این دهکده همواره پناهگاه حیوانات آسیب دیده بوده و تلف شدن حیوانات به دلایل مختلفی رخ داده است.

حبیبی تصریح می‌کند: خدمات دامپزشکی دهکده توسط گروه دامپزشکی ارائه می‌شود و تمام برنامه‌های دهکده پس از انجام مشورت، اخذ نظر کارشناسی و تأیید کمیته مربوطه صورت می‌گیرد.

جمعیت گونه‌های جانوری دهکده طبیعت قزوین در حال اشباع 

وی در پایان یادآور می‌شود: هزینه‌های درمانی و غذایی حیوانات بسیار بالاست و هیچ کمک مالی نداریم و تمامی هزینه توسط شهرداری تامین می‌شود.

در ادامه هرمز محمودی با اشاره به بیشینه دهکده طبیعت می‌گوید: این دهکده یک مدرسه طبیعت شناسی در کشور است که ساخت آن از سال 1379 با تصویب هیئت مدیره پارک‌ها و فضای سبز آغاز و قزوین به عنوان نخستین استان در مسیر شمالی کشور با ایجاد دهکده طبیعت معرفی شد.

محمودی اذعان می‌کند: فعالیت دهکده برای شهرداری مقرون به صرفه نیست بلکه توجیه فرهنگی، آموزشی و گردشگری دارد؛ امروز به نظر جمعیتی گونه‌های جانوری آن در حال اشباع شدن است.

این کارشناس محیط زیست عنوان می‌کند: تقریبا بخش قابل توجهی از دانش‌آموزان استان قزوین از دهکده طبیعت بازدید کرده‌اند و این بازدید در افزایش دانش و بار علمی آنها موثر خواهد بود.

وی می‌گوید: با احیای جنبه تاریخی و فرهنگی سعدالسلطنه و راه‌اندازی دهکده طبیعت توسط شهرداری قزوین میزان ماندگاری مسافران بیشتر و آمار گردشگران نیز افزایش یافته است.

محمودی ابراز می‌کند: باغستان‌های سنتی قزوین زمانی زبانزد عموم بود و امروز متاسفانه در معرض تهدید قرار دارد؛ لذا باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که این سرمایه‌های علمی و فرهنگی مهم برای نسل‌های بعدی ماندگار بماند.

سخنان کارشناس محیط زیست نیز پایان می‌یابد و نوبت به بازدید ما از فضای دهکده طبیعت می‌رسد؛ بازدید از بخش‌های مختلف دهکده مانند باغ پرندگان، بخش پرندگان شکاری، آکواریوم، خزندگان، گوشتخواران و علف‌خواران وحشی از جمله مکان‌های پیش‌بینی شده برای این بازدید است.
 
گفتنی است؛ دهکده طبیعت قزوین از ظرفیت‌های عظیمی برخوردار است که نیازمند توجه بیشتر مسئولان و متولیان امر است؛ امیدواریم با روی کار آمدن مدیریت جدید دهکده طبیعت شاهد اتفاقات مثبت و معرفی این گنجینه ارزشمند باشیم.

انتهای پیام/4006

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان