۰۴/ذو الحجة/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۴/۱۲ یکشنبه

صبح قزوین تامین تجهیزات هنرستان‌های استان قزوین نیازمند ۴۰ میلیارد تومان اعتبار است
کد خبر: ۳۵۸۱۵۰ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۳/۳۱ ساعت: ۱۳:۰ ↗ لینک کوتاه

سرپرست معاونت متوسطه آموزش و پرورش استان قزوین:

تامین تجهیزات هنرستان‌های استان قزوین نیازمند ۴۰ میلیارد تومان اعتبار است

ساسان شهری با تاکید براینکه برای تامین تجهیزات هنرستان‌ها بالغ بر چهل میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است؛ گفت: برای ساخت سوله‌های هنرستانی و مدارس اعتبارات زیادی مورد نیاز است که جز با مشارکت خیرین، دستگاه‌ها و شرکت‌های صنعتی امکان پذیر نیست.

تامین تجهیزات هنرستان‌های استان قزوین نیازمند ۴۰ میلیارد تومان اعتبار است
ساسان شهری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به وجود فعالیت 115 هنرستان فنی و حرفه‌ای در استان قزوین اظهار کرد: در حال حاضر 80 هنرستان کاردانش و 35 هنرستان فنی و حرفه‌ای در استان فعالیت دارند که از این تعداد 5 هنرستان فنی و حرفه‌ای و 4 هنرستان کاردانش غیر دولتی هستند.

وی افزود: استان قزوین دارای 18هزار و 838 هنرجوی فنی و حرفه‌ای و کاردانش است که از این تعداد 10 هزار و 461 نفر در شاخه کاردانش و 8 هزار و 377 نفر در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای مشغول به تحصیل هستند.

سرپرست معاونت متوسطه آموزش و پرورش استان قزوین تصریح کرد: 11هزار و 290 هنرجوی فنی و حرفه‌ای و کاردانش در مدارس پسرانه و 7 هزار و 548 نفر هم در مدارس دخترانه تحصیل می‌کنند.

وی با اشاره به کمبود هنرستان در استان عنوان کرد: شهرک مهرگان نیازمند احداث 2 هنرستان فنی و حرفه‌ای 12 کلاسه دخترانه و پسرانه و 2 هنرستان کاردانش 12 کلاسه دخترانه و پسرانه است؛ همچنین در شهر محمدیه یک هنرستان پسرانه 12 کلاسه فنی و حرفه‌ای، یک هنرستان دخترانه فنی و حرفه‌ای 12 کلاسه و یک هنرستان کاردانش پسرانه 8 کلاسه باید احداث شود.

شهری اضافه کرد: احداث یک هنرستان کشاورزی 8 کلاسه پسرانه و یک هنرستان دخترانه کاردانش 8 کلاسه از نیازهای شهرستان آبیک است؛ در منطقه پونک شهر قزوین نیز 2 هنرستان دخترانه 8 و12 کلاسه، در اقبالیه یک هنرستان پسرانه 8 کلاسه و یک هنرستان 12 کلاسه دخترانه باید احداث شود.

لزوم احداث ۳۲ کارکاه و سوله در مناطق مختلف استان

وی با تاکید بر لزوم رفع کمبود در فضاهای آموزشی بیان کرد: در شهرستان‌های تاکستان و بویین‌زهرا نیازمند احداث دو هنرستان دخترانه 8 کلاسه کاردانش هستیم؛ همچنین حدود 32 کارگاه و سوله آموزشی در مناطق مختلف استان مورد نیاز است؛ ضمن اینکه در صورت مشارکت دستگاه‌ها و شرکت شهرک‌های صنعتی به 5 هنرستان در شهرک‌های صنعتی استان هم نیاز داریم.

این مسئول خاطرنشان کرد: افزایش کیفیت آموزش در هنرستان‌های استان طی چند سال اخیر موجب رشد تقاضا برای رشته‌های هنرستانی شده، از این رو متاسفانه با کمبود شدید فضای آموزشی و نیروی انسانی مواجه هستیم.

شهری تصریح کرد: رشته‌های مورد نیاز استان همچون هنرهای زیبای دختران و پسران، بورس، تعمیرات تلفن همراه، تعمیر و نصب آسانسور، انیمیشن، فتوگرافیک باید راه‌اندازی شود.

این مقام مسئول افزود: تجهیز هنرستان‌ها به امکانات جدید و کسب موفقیت‌ کشوری در بخش‌های مختلف، فروش بالای تولیدات هنرستان‌ها و تقویت امر آموزش همراه با تولید، قبولی هنرجویان در دانشگاه‌های ممتاز و افزایش ضریب اشتغال فارغ التحصیلان هنرستان‌ها از جمله دلایل رغبت خانواده‌ها به تحصیل فرزندان در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای است.

وی بیان کرد: هنرستان‌های استان در دوران کرونا بالغ بر بیست میلیون تومان مواد ضدعفونی تولید و به فروش رساندند و و تولید انواع کیف چرم، میوه خشک، میوه‌جات، شیرینی، لباس، تابلو، تابلو فرش از دیگر اقدامات هنرجویان است.

سرپرست معاونت متوسطه آموزش و پرورش استان قزوین با اشاره به عقد قرارداد مابین شرکت‌های صنعتی و هنرستان‌ها عنوان کرد: کسب رتبه سوم در جشنواره تولیدات هنرستانی کشور، کسب رتبه در جشنواره‌های هنری، کسب رتبه دوم در دست‌سازه‌های هنرستانی از جمله موفقیت‌های هنرجویان استان بوده است.

شهری در پایان با تاکید براینکه برای تامین تجهیزات هنرستان‌ها بالغ بر چهل میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است؛ گفت: برای ساخت سوله‌های هنرستانی و مدارس متاسفانه اعتبارات زیادی مورد نیاز است که جز با مشارکت خیرین، دستگاه‌ها و شرکت‌های صنعتی که از بهره‌گیران اصلی خروجی‌های هنرستان‌ها هستند، امکان پذیر نیست.

انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان