۰۴/ذو الحجة/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۴/۱۲ یکشنبه

صبح قزوین حق‌آبه اهالی روستای مهدی آباد همچنان در هاله‌ای از ابهام
کد خبر: ۳۵۸۰۶۴ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۳/۲۳ ساعت: ۱۲:۴۰ ↗ لینک کوتاه

گزارش مردمی صبح قزوین؛

حق‌آبه اهالی روستای مهدی آباد همچنان در هاله‌ای از ابهام/ سازمان جهادکشاورزی قزوین: در حال بررسی هستیم

رضا افلاطونی گفت: یک تیم کارشناسی مجرب برای بررسی مشکل حق‌آبه روستای مهدی‌آباد در نظر گرفتیم، اگر مشخص شود در این تقسیم‌بندی اشتباهی رخ داده حتما تغییرات اعمال خواهد شد.

حق‌آبه اهالی روستای مهدی آباد همچنان در هاله‌ای از ابهام
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ کمبود آب به مسئله‌ای مهم و حیاتی در کشور و جهان تبدیل شده و درواقع بنا به گفته کارشناسان جنگ آب از مدت‌هاست که آغاز و جوامع در پی روش‌های مختلف در ذخیره‌سازی و مصرف بهینه این مایه حیاتی هستند تا بتوانند به بقاء خود ادامه دهند.

ایران هم از این قائده مستثنی نیست و کاهش بارندگی‌ها در سال‌های اخیر این مشکل را تشدید کرده است.

در این میان کشاورزان ارتباط مستقیمی با مسئله آب دارند و در صورت دسترسی کافی به آب برای آبیاری محصولات خود می‌توانند به شغل خود ادامه دهند و همچنین به امنیت غذایی کشور کمک کنند.

گاهی تقسیم آب کشاورزی در استان قزوین سیاسی می‌شود

استان قزوین بنا بر موقعیتی که در حوزه کشاورزی و بویژه دشت قزوین دارد از استان‌های بااهمیت در حوزه تولید مواد غذایی بوده و نقش مهمی در تامین امنیت غذایی کشور دارد.

مدیریت بهینه و دسترسی عادلانه به آب از مطالبات به حق کشاورزان است که این مسئله در برخی مناطق استان قزوین تحت شعاع جریان‌هایی قرار گرفته که حتی تقسیم حق آبه کشاورزان و روستائیان را هم به منافع جریان موافق سیاسی خود گره زده‌اند.

روستای مهدی آباد قزوین نمونه‌ای از این نگاه سیاسی است که عدم اجرای عادلانه تقسیم آب در این روستا، حیات برخی از زمین‌های کشاورزی را به مخاطره انداخته است.

چندی پیش پایگاه خبری صبح قزوین؛ به همراه خبرگزاری مهر و ایسنا با حضور در این روستا به گفتگو با کشاورزان پرداخت و پیگیر رفع مشکل شهروندان این روستا از طریق مراجع و مسئولین مربوطه است.

فیلم را اینجا بببنیدوضعیت تقسیم حق آبه کشاورزان روستای مهدی آباد تا یک ماه دیگر مشخص می‌شود

رضا افلاطونی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به پیگیری حل مسئله آب کشاورزی در روستای مهدی آباد بزرگ اظهار کرد: در دو هفته اخیر جلساتی با حضور شورای روستا، کشاورزان موافق و مخالف طرح برگزار شده است.

وی افزود: این جلسات با حضور مدیران و نمایندگان شرکت آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی برگزار و ابعاد گوناگون طرح موجود مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

این مسئول ابراز کرد: بنا شد که طرح کشت مهدی آباد توسط یک تیم کارشناسی بازنگری کنیم که این کار با مشارکت خود مردم در حال انجام است.

رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: حداکثر تا یک ماه آینده به این جمع‌بندی خواهیم رسید که آیا طرح قبلی درست یا غلط بوده و در صورت اثبات تخلف این طرح اصلاح می‌شود.

افلاطونی در پایان گفت: اگر مشخص شود در این تقسیم‌بندی حق آبه اشتباهی رخ داده حتما تغییرات اعمال خواهد شد و اگر هم نتیجه کارشناسی این باشد که تقسیم‌بندی آب درست اتفاق افتاده با همین روال به کار ادامه خواهیم داد.

گفتنی است پایگاه خبری صبح قزوین؛ تا حصول نتیجه مشکل کشاورزان روستای مهدی آباد از مسئولین مربوطه پیگیری‌های لازم را خواهد کرد.

انتهای پیام/ 1300

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان