۰۴/ذو الحجة/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۴/۱۲ یکشنبه

صبح قزوین تذکر جدی به شهرداری و میراث فرهنگی استان قزوین
کد خبر: ۳۵۷۷۵۶ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۳/۱ ساعت: ۱۳:۳۵ ↗ لینک کوتاه

دادستان قزوین عنوان کرد؛

تذکر جدی به شهرداری و میراث فرهنگی استان قزوین/ اجازه نمی‎‌دهیم ارگان‌های متولی از مسئولیت‌ شانه‌خالی کنند

محمد قاسمی گفت: بدون شک دستگاه قضایی با شدت و قدرت براساس آن چیزی که قانون حکم می‌کند با عواملی که مستقیم یا غیرمستقیم با این هنجارشکنی مرتبط بودند برخورد می‌کند.

تذکر جدی به شهرداری و میراث فرهنگی استان قزوین
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ محمد قاسمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به هنجارشکنی در حسینیه امینی‌های قزوین و انتشار کلیپ آن در فضای مجازی اظهار کرد: اتفاقی که در چند روز گذشته در رابطه با این موضوع رسانه‌ای شد روح و افکار عمومی را جریحه‌دار کرد؛ حسینیه امینی‌ها یک بنای تاریخی است که به نام حضرت سیدالشهداء بنیان‌گذاری شده و آنجا محل برگزاری روضه و هیئت بوده که همچنان هم باید این شیوه و سبک در آن ادامه پیدا کند.

وی افزود: شاید یکی از نمادهای مذهبی استان و شهر قزوین همین حسینه امینی‌ها است که ما در متون و فیلم‌های تاریخی بارها آن را مشاهد می‌کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین ادامه داد: حسینیه امینی‌ها چون موقوفه خاص است متولی خاص هم دارد و اداره اوقاف و میراث فرهنگی یک نظارت عالیه بر آن دارند.

این مقام قضائی استان بیان کرد: حسینیه امینی‌ها از این حیث که وقف است به اداره اوقاف هم مربوط می‌شود و از طرفی یک بنای تاریخی است و به میراث فرهنگی نیز مربوط می‌شود که این دو سازمان به موقع ورود کرده و علیه متولی اعلام شکایت کردند.

وی تاکید کرد: بدون شک دستگاه قضایی با شدت و قدرت براساس آن چیزی که قانون حکم می‌کند با عواملی که مستقیم یا غیرمستقیم با این مسئله مرتبط بودند برخورد می‌کند تا درس عبرتی برای سایرین باشد.

دادستان مرکزی استان قزوین گفت: اماکن تاریخی و به ویژه مذهبی دارای کاربری خاصی هستند و باید در همین کاربری مورد استفاده قرار گیرد و استفاده‌های تجاری و خارج از آن چیزی که تعیین شده باشد، بدون شک نه از نظر قانون و نه از نظر افکار عمومی پذیرفته است.

دستگاه‌های حاکمیتی باید بر مدیریت مجموعه‌های خود نظارت جدی داشته باشند

این مقام قضائی استان بیان کرد: بدون شک براساس قانون با آن برخورد خواهد شد و این برخورد به طور بازدارنده خواهد بود تا دیگر شاهد اتفاقات این چنینی نباشیم.

قاسمی ادامه داد: اتفاقات مشابه این موضوع هم در چند ماه گذشته در بناهای تاریخی استان صورت گرفته که برای آن تشکیل پرونده شده و سیر قانونی آن در حال طی شدن است.

دادستان قزوین تاکید کرد: هشدار جدی به دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای متولی می‌دهیم که خودشان باید این نظارت را به  صورت دقیق و درون سازمانی انجام دهند که هم متولیان و هم بهره‌برداران اماکن تاریخی بر آن اساس عمل کنند.

وی تصریح کرد: میراث فرهنگی نمی‌تواند بگوید که این مکان را به بهره‌بردار یا پیمانکار واگذار کردم و دیگر نقشی در نظارت بر آن ندارم بلکه نقش نظارتی حاکمیت هیچگاه سلب نمی‌شود.

دادستان مرکزی استان عنوان کرد: اگر متولی یا بهره‌بردار صلاحیت ندارد باید از طریق مجاری قانونی سلب صلاحیت شود و افرادی که دارار صلاحیت هستند برای اداره این اماکن گماشته شوند.

قاسمی ابراز کرد: بدون شک این پرونده تا حصول نتیجه نهایی پیگیری و نتیجه به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید و اگر احراز شود که متولی کنونی شرایط قانونی ندارد طبعا دادگاه ذی‌صلاح در رابطه با ادامه کار آن تصمیم می‌گیرد.

دادستانی به عنوان مدعی‌العموم در ماجرای پارک ملاخلیلا ورود کرد

وی در رابطه با اتفاق مشابه در پارک ملاخلیلای قزوین گفت: ما تذکرات لازم را به شهرداری دادیم چون به هر حال پارک یک فضای عمومی است و مردم باید به فعالیت‌های تفریحی و سرگرمی بپردازند.

این مقام قضائی استان ادامه داد: بدون شک با موارد این چنینی برخورد می‌شود و شهرداری هم یکی از دستگاه‌هایی است که باید نظارت جدی بر مجموعه‌های خود و پیمانکاران داشته باشد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین بیان کرد: براساس اصل 44قانون اساسی امروز بسیاری از کارهای مجموعه‌های دولتی برون سپاری شده اما به این معنی نیست که آن سازمان متولی خود را کنار بکشد و بدون شک اگر سازمان مربوطه هم قصور کرده باشد باید در مراجع قضایی پاسخگو باشد.

وی در پایان گفت: در مقام مدعی‌العموم ماجرای پارک ملاخلیلا را بررسی می‌کنیم که اگر تخلفی اتفاق افتاده باشد با آن برخورد قانونی شود.

انتهای پیام/ 1300

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان