۰۵/ذو الحجة/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۴/۱۳ دوشنبه

صبح قزوین تابوی فرهنگی فرزندآوری باید شکسته شود
کد خبر: ۳۵۷۶۹۲ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۲/۲۹ ساعت: ۸:۵۰ ↗ لینک کوتاه

جوانی ایران در گرو یک پنج حرفی حیاتی؛

تابوی فرهنگی فرزندآوری باید شکسته شود/ استان قزوین ۲۰سال دیگر جمعیت جایگزین ندارد

نرخ باروری در استان حدود ۱/۶۵ درصد است که متاسفانه این میزان نسبت به درصد جایگزین هم کمتر بوده و این در حالی است که برای میزان جایگزین حداقل باید ۲/۲ درصد باشد.

تابوی فرهنگی فرزندآوری باید شکسته شود
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ کارشناسان و صاحب نظران در سال‌های اخیر پی به یک تهدید جدی برای ایران بردند که حیات و توسعه ایران را در گرو این پنج حرفی حیاتی می‌دانند؛ بله "جمعیت" کلیدواژه مهمی است که حتی مقام معظم رهبری پیش‌تر طی 10سال اخیر نسبت به آن هشدار دادند و البته ادامه سیاست دهه 70مبنی بر کاهش جمعیت با شعار "بچه کمتر زندگی بهتر" را یک اشتباه جدی تلقی کردند که برای جبران آن نیز همه دستگاه‌ها و دست اندرکاران حوزه جمعیت را فراخواندند.

امروز همه کارشناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که اکر امروز علاجی صورت نگیرد بدون شک تا 30 سال آینده خبری از نیروی جوان و افزایش جمعیت در کشور نخواهد بود که در راستای حساسیت این امر، مجلس هم پای کار آمده و طرح جوانی جمعیت را تصویب کردند که براساس آن دولت موظف به ارائه مشوق‌های مالی و معنوی به زوجین است تا فرزندآوری تسهیل شود.

استان قزوین هم متاثر از شرایط کشور بوده و متاسفانه این استان که در بسیاری از حوزه‌های صنعتی و کشاورزی به عنوان استان مولد شناخته می‌شود اما در حوزه جمعیت شرایط مطلوبی نداشته و هر آن ممکن است در گرداب پیری جمعیت غرق شود.

استان قزوین در آستانه پیری است


حسن صومی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین درباره آمار جمعیتی استان اظهار کرد: در حال حاضر جمعیت استان یک میلیون و 303هزار و 294 نفر می‌باشد که از این تعداد 665هزار و 357 نفر مرد و تعداد 637هزار و 937 نفر زن هستند.

وی با اشاره به روند افزایشی جمعیت استان در سال‌های اخیر افزود: میزان جمعیت در سال 98 به میزان یک میلیون و 292هزار و 203 نفر، سال 99 به تعداد یک میلیون و 297 هزا ر و557 نفر و سال 1400 میزان جمعیت یک میلیون و 303 هزار و 294 نفر بوده که نشان دهنده از افزایش جمعیت در استان است.

مدیرکل ثبت احوال استان قزوین بیان کرد: بر اساس آمار از جمعیت  یک میلیون و 303هزار و 294 نفر استان نیز سن صفر تا 14 سال 23 درصد افراد، سن 15 تا 64 سال 70/9درصد افراد و 65 سال و بیشتر1/ 6 درصد جمعیت استان را شامل می‌شوند.

صومی تصریح کرد: با توجه به اینکه بیشترین میزان تورم جمعیتی استان با 70/9 درصد در سن 15 تا 64 سال هستند قطعا در آینده‌ای نزدیک با بحران پیری مواجه خواهیم شد.

وی در پایان با اشاره به میزان موالید طی دو سال گذشته گفت: سال 99 میزان موالید استان 14هزار و 769 و سال گذشته این میزان 15هزار و 86 بود که نشان می‌دهد با 6/2 درصد افزایش همراه بوده است.

به گزارش صبح قزوین؛ عدم تمایل زوجین به فرزندآوری دلایل مختلفی را از قبیل اقتصادی و فرهنگی شامل می‌شود که البته به نظر می‌رسد دلیل فرهنگی آن بر سایر دلایل می‌چربد چون در حال حاضر شاهد هستیم خانواده‌های با تمکن مالی خوب تمایلی به فرزندآوری ندارند و در مقابل شاهد شیوع فرهنگ نگهداری از حیوانات در بیشتر این قشر هستیم که حتی هزینه‌های بیشتری از فرزند را دربرمی‌گیرد.


نرخ باروری استان قزوین از میانگین کشوری پایین تر است


کبری علیخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به پایین بودن نرخ باروری استان نسبت به میانگین کشوری اظهار کرد: این آمار نشان می‌دهد که برای رسیدن به نرخ جانشینی نیاز به تلاش مضاعفی داریم.

وی افزود: طبق پژوهش‌های انجام شده علاوه بر شرایط اقتصادی، اجتماعی و سلامت جسمانی، عامل فرهنگی، تغییر رویکرد و سبک زندگی اصلی‌ترین عامل عدم تمایل زوجین برای فرزندآوری است.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری گفت: قانون تعالی جمعیت براساس موانع فرزندآوری تدوین شده است و در این قانون سعی شده که تک تک موانع برداشته شود.

آمار سقط جنین افزایش یافته است

این مسئول با اشاره به افزایش درصد ناباروری بانوان تصریح کرد: متاسفانه نه تنها شاهد افزایش آمار سقط جنین هستیم بلکه زوجین علاقه‌مند به فرزند به یک یا دو بارداری اکتفا می‌کنند.

علیخانی تاکید کرد: همانطور که در دهه ۶۰ برای فرزند کمتر فرهنگ سازی شد و موفق هم بود اکنون نیز می‌توان با کار کردن بر روی این حیطه به بحران پیری جمعیت غلبه کنیم.

وی عنوان کرد: باتوجه به شرایط جامعه اکنون مباحث فرهنگی و اقتصادی از موانع اصلی عدم فرزندآوری است و برای مرتفع کردن مشکلات این دو برنامه‌هایی تدوین شده است.

علیخانی در پایان گفت: مقام معظم رهبری سیاست‌های جمعیتی را ابلاغ کرده اند و اگر بتوانیم در این چهارچوب حرکت کنیم شاهد حل شدن بسیاری از مسائل و مشکلات خواهیم بود.

نرخ باروری در استان حدود 65/1 درصد است

دکتر جلال رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ اظهار کرد: نرخ باروری در استان حدود 65/1 درصد است که متاسفانه این میزان نسبت به درصد جایگزین هم کمتر بوده و این در حالی است که برای میزان جایگزین حداقل باید 2/2 درصد باشد.

وی افزود: از سال 91 تقریبا بحران جمعیتی در کشور و استان آغاز شده اما طی سال جاری مقام معظم رهبری به صورت جدی این هشدار را به تمام نهادهای متولی ابلاغ کرد که جمعیت کشور رو به پیری است و نیاز است که تمام نهادها در این زمینه ورود کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: پیش از این رشد جمعیت روند خوبی را در کشور داشت اما تبلیغات در زمینه" فرزند کمتر زندگی بهتر" موجب شده که میل به فرزندآوری کمتر شود و به یک فرهنگ تبدیل شود.

رحمانی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود اگر کشور با این وضعیت پیش رود در سال 1420 تقریبا 50 درصد جمعیت کشور بالای 60 سال خواهند داشت و کنترل این طرح بسیار دشوارتر خوهد شد.

وی ادامه داد: جمعیت استان نیز به شدت از روند نرمال کشور در زمینه پیش رفتن به سمت سالمندی پیروی کرده و گاهی از سطح نرمال نیز کمتر است.

تا 5 سال آینده جای جبران وجود دارد

رئیس مرکز بهداشت استان قزوین اذعان کرد: برای خروج از این بحران جمعیتی حداقل باید به نرخ موالید به 2/5 درصد برسیم گرچه کار بسیار دشواری است اما باید در این زمینه تلاش کرد.

رحمانی عنوان کرد: در زمینه قانون جوانی جمعیت 73 ماده در مجلس مصوب شده که 21 ماده به دانشگاه علوم پزشکی و مابقی برای کلیه دستگاه‌های دیگر ابلاغ شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین اذعان کرد: حوزه‌های درمان، آموزش، بهداشت و تدوین جمعیت در حیطه دانشگاه علوم پزشکی قرار دارد که اکنون در حال انجام است و دستگاه‌های دیگر نیز باید زمینه‌های مختلف سرپرستی، معیشتی، اشتغال و مسائل دیگر ورود پیدا کنند.

وی با اشاره به دلایل مواجه با این بحران بیان کرد: دلایل مختلفی در این زمینه تاثیرگذار هستند اما بسیاری از اقشار کم درآمد به دلیل مشکلات معیشتی اقدام به ازدواج و یا فرزندآوری نمی‌کنند؛ گرچه تنها عنصر نیست اما بی تاثیر هم نخواهد بود.

رحمانی اضافه کرد: عمده‌ترین دلیل به منظور کاهش تمایل به فرزندآوری تبلیغات مستمر در راستای فرزند کمتر بود به طوریکه حتی افرادی که تمکن مالی هم دارند تمایلی به فرزند آوری ندارند و یا در نهایت به یک فرزند بسنده می‌کنند.

رئیس مرکز بهداشت استان قزوین در پایان با بیان اینکه تورم جمعیتی در سنین 15 تا 40 سال است، گفت: اکنون جمعیت بارور خوبی در کشور داریم که آمادگی باروری دارند که اگر به خوبی عمل کنیم تا 5 سال آینده جای جبران وجود دارد در غیر اینصورت کار بسیار دشوارتر خواهد شد.

درمان ناباروری و موانع پیش رو

به گزارش صبح قزوین؛ درمان ناباروری از دیگر دغدغه‌های زوجین است که متاسفانه باتوجه به اینکه ازدواج‌ها اغلب در سنین بالا اتفاق می‌‌افتد و عوامل دیگری همچون عادات غذایی نادرست باعث بروز ناباروری در بسیاری از زوجین شده است.

هزینه‌های سنگین درمان ناباروری این روزها بر دوش افراد دارای این مشکل سنگینی می‌کند و می‌طلبد برای پشتیبانی و تسهیل این امور نیز مراکز دولتی پای کار باشند و چنین خدماتی با تعرفه‌ها پایین‌تر ارائه شود.

استان قزوین یک مرکز دولتی درمان ناباروری در بیمارستان ولایت دارد که به گفته مسئولین بعد از یک دوره تعطیلی به دلیل اینکه این بیمارستان مرکز درمان بیماران کرونایی بود و همچنین نواقصی که مرکز داشت، بلاخره از ابتدای خردادماه سال جاری شروع به کار خواهد کرد.

مرکز درمان ناباروری جهاددانشگاهی قزوین هم دیگر مرکزی است که خدمات به صورت نیمه دولتی ارائه می‌شود و یک مرکز خصوصی هم البته با خدمات محدودتر در استان دایر است؛ با این حال باتوجه به اینکه خدمات جامعی در حوزه درمان ناباروری در استان ارائه نمی‌شود لذا بیماران ناچار به مراجعه به پایتخت هستند که آن هم هزینه‌های خود را دارد.

مرکز درمان ناباروری علوم پزشکی قزوین از خرداد شروع به کار می‌کند


دكتر عبدالله كشاورزدر گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به دو مرکز درمان ناباروری در استان اظهار کرد: یکی از زیرساخت‌های درمانی استان مرکز درمان ناباروری دولتی بیمارستان ولایت و دیگری مرکز درمان ناباروری خصوصی خانم دکتر دباغ است.

وی افزود: اکنون این دو مرکزناباروری در استان دارای پروانه بهره برداری هستند و با راه‌اندازی یک مرکزخصوصی دیگر نیز موافقت شده اما فعلا به بهره‌برداری نرسیده است.

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: تا پیش از شیوع کرونا در مرکز درمان ولایت خدماتی نظیر آی‌یوآی و بخشی دیگر از اقدامات درمانی انجام می‌شد اما بعد از شیوع بیماری؛ بیمارستان ولایت به صورت کامل به عنوان مرکز پذیرش بیماران کرونایی قرار گرفت بنابراین مرکز درمان ناباروری به صورت مقطعی غیر فعال شد.

دکتر کشاورز ابراز کرد: اکنون یکی از اولویت‌های کاری دانشگاه علوم پزشکی قزوین راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری است که این مرکز از ابتدای خردادماه با ظرفیت کامل فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی عنوان کرد: خدمات مرکز درمان ناباروری ولایت کاملا با تعرفه دولتی انجام می‌گیرد و در این راستا با تمام بیمه‌های پایه و تکمیلی نیز قرارداد دارد که بیماران می‌توانند علاوه بر استفاده از بیمه‌های پایه از بیمه تکمیلی نیز به صورت کامل بهره‌مند شود.
معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه تاکنون حدود 20 میلیارد برای راه اندازی این مرکزهزینه شده است، تصریح کرد: در مرکز درمان ناباروری ولایت تجهیزات و امکانات به روز و کاملا مدرن درنظرگرفته شده و همکاری متخصصین ناباروری با این مرکز نیز آغاز شده است بنابراین آمادگی کامل برای ارائه خدمات درمانی را داریم.

بیمارانی که بیمه تکمیلی یا پایه نداشته باشند هزینه درمان ناباروری بسیار گران تمام شود


دکتر کشاورز در پاسخ به اینکه آیا این مرکز پاسخگوی نیاز استان است، عنوان کرد: در حال حاضر باید این مرکز با ظرفیت کامل آغاز به کار کند تا مراجعین و میزان نیاز آن‌ها را برآورد کنیم، درصورت احساس نیاز؛ مرکز دوم درمان ناباروری را در بخشی از بیمارستان کوثر پیش بینی کردیم تا وارد مدار راه‌اندازی شود.

وی با بیان اینکه فاصله نرخ درمان ناباروی در بخش خصوصی و دولتی مانند سایر خدمات است، افزود: این موضوع دور از انتظار نیست که بیمارانی که بیمه تکمیلی یا پایه نداشته باشند هزینه درمان ناباروری آن‌های بسیار گران تمام شود به همین منظور در تلاش هستیم که کل چرخ خدمت درمان ناباروری را در بخش دولتی فعال کنیم .

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه داد: بر اساس طرح برنامه‌ریزی شده تصمیم گرفتیم که تمام اقدامات درمان ناباروری در خود دانشگاه انجام شود گرچه ممکن است در برخی از موارد احتمال همکاری نیز وجود داشته باشد اما در مجموع این طرح را خیلی متمرکز یا وابسته به بیرون از دانشگاه نکردیم تا اقدامات با ظرفیت کامل درخود دانشگاه انجام ‌شود.

دکتر کشاورز در پایان گفت:عمده ترین وظیفه دانشگاه علوم پزشکی در راستای ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی مقام معظم رهبری، فراهم کردن مراکز درمان ناباروری با قیمت دولتی برای درمان آحاد جامعه است که خوشبختانه اکنون آمادگی کامل برای ارائه خدمات را داریم و از ابتدای خردادماه تبلیغات رسمی آن آغاز خواهد شد.

به گزارش صبح قزوین؛ طبیعتا شکستن تابوی فرهنگی که نسبت به فرزندآوری در کشور ایجاد شده به سادگی نخواهد بود بدون شک ابتدا باید ریشه‌های فرهنگی این موضوع که تقریبا سه دهه از ریشه دواندن آن می‌گذرد بسیار سخت خواهد بود اما همت همه مسئولین و ارگان‌ها را می‌طلبد تا هم زمینه اقتصادی و هم فرهنگی آن را فراهم سازند تا آینده ایران را نجات دهند.

انتهای پیام/1300

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان