۰۵/جمادى الأول/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۹/۰۸ سه شنبه

صبح قزوین امنیت شغلی و قراردادهای موقت مهمترین چالش کارگری
کد خبر: ۳۵۷۴۱۵ تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۲/۱۱ ساعت: ۱۲:۱۱ ↗ لینک کوتاه

کارگر نمونه قزوینی مطرح کرد؛

امنیت شغلی و قراردادهای موقت مهمترین چالش نیروی کار/ نمایندگان مجلس قوانینی در حمایت از جامعه کارگری وضع کنند

قریش حسین‌پور گفت: بزرگترین دغدغه کارگران در عرصه اقتصادی، موضوع امنیت شغلی است زیرا با کوتاه شدن زمان قراردادهای کاری، منِ کارگر واقعا نمی‌دانم امروز که قرارداد کارم را امضا می‌کنم آیا سه ماه دیگر هم جایگاهی در شرکت خواهم داشت یا خیر.

امنیت شغلی و قراردادهای موقت مهمترین چالش کارگری
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ ۱۱ اردیبهشت هر سال در تقویم کشور با عنوان روز کارگر نامگذاری شده است تا بهانه‌ای باشد برای بیان دغدغه‌ها و مطالبات جامعه کارگری.

کارگران به عنوان بازوان مهم جهش تولید در خط مقدم جبهه اقتصادی قرار داشته و از هیچ کوششی برای رشد و توسعه کشور دریغ نمی‌کنند.

در طول سال‌های پس از انقلاب همواره شاهد نقش‌آفرینی موثر و حضور پررنگ کارگران در دوران دفاع مقدس، انتخابات و راهپیمایی‌ها و دیگر برهه‌های حساس هستیم و مقام رهبری نیز همواره بر اهمیت نقش کارگران تاکید داشتند.

مقام معظم رهبری سال ۹۶ در دیدار با کارگران به مناسبت روز کارگر فرمودند:" اهمیت کارگر را بارها و بارها، همه به زبانهای مختلف گفته‌اند. اگر یک کشور مایل است اقتصاد پیشرفته‌، مستقل و رونق اقتصادی به‌معنای واقعی داشته باشد، باید به قشر کارگر اهمیت بدهد؛ چون کارگر، ستون فقرات اقتصاد تولیدی و کاری در کشور است. اینکه ما پرچم تولید ملّی را در این برهه‌ی اخیر به دست گرفته‌ و مدام بر تولید ملی تأکید می‌کنیم، یک بخش عمده‌اش مربوط به کارگران است. اگر می‌خواهیم جامعه‌ی کارگری ما از امتیازات و حقوقی که شایسته‌ی او است برخوردار باشد، باید روی مسئله‌ی تولید ملّی تکیه بکنیم. اگر کارگر در جامعه دلگرم به ‌کار شد و آن لوازم و الزاماتی که وجود دارد رعایت بشود، وضع اقتصاد کشور به سامان خواهد رسید".

امید است مسئولان و متولیان امر با تلاش و همت بیشتری برای رفع مشکلات و تامین معاش کارگران قدم بردارند تا این قشر از جامعه با خیالی راحت به فعالیت در عرصه اقتصادی کشور بپردازند.

به مناسبت روز کارگر به گفتگو با یکی از کارگران نمونه قزوینی نشسته و از مطالبات و دغدغه جامعه کارگری جویا شدیم.


قریش حسین پور متولد ۶۳ کارگر نمونه شرکت البرز دارو، مدت ۱۰ سالی است در این شرکت فعالیت دارد و در سال ۹۹ و ۱۴۰۱ به عنوان کارگر نمونه این شرکت انتخاب شده است.

دستاوردهای جامعه کارگری دیده شود

وی که هم اکنون دانشجوی رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد بوده و در فضای مجازی نیز فعال است؛ در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های بسیار مهم ما در بخش کارگری این است که دستاوردهای جامعه کارگری واقعا دیده شود و باید متولیان امر با فرهنگسازی در این مسیر همت کنند.

وی افزود: داروی ایورمکتین از افتخارات جامعه پزشکی است که در شرکت البرز دارو تولید شد اما متاسفانه هیچ گونه حمایتی از آن به عمل نیامد در حالیکه مقام معظم رهبری همواره بر حمایت از تولید داخلی تاکید دارند.

این کارگر قزوینی تصریح کرد: جبهه کارگری همان قشری هستند که همواره با انقلاب بوده و حتی حاضرند جان خود را برای آرمان‌های انقلاب فدا کنند و تا به امروز با وجود همه سختی‌هایی که داشتند به دشمن اجازه سوءاستفاده ندادند به طوریکه با وجود تعطیلی شرکت‌ها و تعدیل نیروها وقتی مشاهده کردند امکان سوءاستفاده دشمن وجود دارد از حق خود گذشتند.

مسئولان با تبعیت از منویات مقام معظم رهبری به جامعه کارگری توجه کنند

وی عنوان کرد: جامعه کارگری دغدغه‌هایی دارند که نیاز است مسئولان با تبعیت از منویات مقام معظم رهبری بدان توجه کرده و در راستای آن حرکت کنند، مسئولین باید تابع فرمایشات رهبری باشند که برای تولیدات داخلی اهمیت فراوانی قائل هستند و در نامگذاری شعار سال به این نکته تاکید دارند.

حسین‌پور بیان کرد: اولین گام در بحث فرهنگ سازی برای حمایت از تولید ملی آن است که مسئولین خود از این تولیدات استفاده کنند، متاسفانه به دلیل اقبال مردم به تولیدات خارجی و عدم فرهنگ سازی مناسب نسبت به استفاده از محصولات وطنی، بسیاری از تولیدکنندگان داخلی، اجناس خود را با برچسب خارجی به فروش می‌رسانند.

وی عنوان کرد: دغدغه خیلی مهم کارفرمایان این است که کارگران محصولی را که مواد اولیه آن در شرایط تحریم با دشواری‌های مختلف از خارج کشور تهیه می‌شود، محصول خود بدانند چون وقتی این نگاه در کارگران ایجاد شود نتیجه آن ضمن آنکه به زندگی تک تک ایرانیان سرریز می‌شود منجر به فعال ماندن شرکت‌ها و بهبود شرایط مالی آن شده و حقوق و مزایای کارگران هم به موقع پرداخت می‌شود.

حسین‌پور خاطرنشان کرد: من اگر کارفرما بودم در مرحله اول برای تغییر نگاه کارگری تلاش می‌کردم تا کارگر بداند شریک کارفرما در شرکت است؛ قطعا با ایجاد چنین نگرشی نسبت به کار در بین جامعه کارگری ضمن رشد کارایی و افزایش کیفیت محصولات، آنان با افتخار و لذت کار کرده و با مشکلات و سختی‌ها می‌سازند.

بزرگترین دغدغه کارگر در عرصه اقتصادی، امنیت شغلی است

وی اضافه کرد: البته کارفرمایان هم باید به لحاظ مالی از نیروهای خود حمایت کنند تا آنان با اطمینان خاطر فعالیت کرده و برای تامین معیشت به دنبال کار دوم یا سوم نباشند.

این کارگر نمونه قزوینی که در فضای مجازی هم فعالیت گسترده‌ای دارد؛ گفت: در یکی از دیدارهای کارگران با رهبر معظم انقلاب ایشان در اهمیت فضای مجازی سخن گفتند که من نیز با تبعیت از فرمایش رهبری تلاش کردم تا قدمی بردارم و به تولید محتوا در مقوله‌های مختلفی همچون شعار سال، فرهنگ سازی برای مصرف تولیدات داخلی و به طور کلی مسائل مربوط به تولیدات ملی و مشکلات و معضلات جامعه کارگری پرداختم.

وی ابراز کرد: بزرگترین دغدغه کارگر در عرصه اقتصادی موضوع امنیت شغلی است زیرا قراردادهای کوتاه مدت باعث می‌شود که کارگران واقعا ندانند امروز که قرارداد کار خود را امضا می‌کنند آیا سه ماه دیگر هم جایگاهی در شرکت خواهند داشت یا خیر.

حسین‌پور عنوان کرد: بحث پیمانکاری در شرکت از دیگر مشکلات کارگری است که باید پیگیری شود زیرا زمانی که کارگران همه وجود خود را برای کار در شرکت می‌گذارند چرا باید حقوق خود را با واسطه از پیمانکار دریافت کنند؟

وی تصریح کرد: این موارد به عقیده من ظلمی است که کارگر مشاهده می‌کند و با دیدن آن به مرور زمان خسته از کار و بی‌انگیزه می‌شود که در نتیجه محصول ارائه شده به بازار از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود.

نمایندگان مجلس قانون‌های خوبی در راستای حمایت از کارگران وضع و اجرای آن را پیگیری کنند

حسین‌پور بیان کرد: در گذشته وقتی کارگران رسمی بازنشسته می‌شدند به راحتی فرزندانشان را جایگزین خود در شرکت می‌کردند اما اکنون در بسیاری از شرکت‌ها کارگر رسمی که ۳۰ سال کار کرده و خاک شرکت را خورده، اگر بخواهد فرزند خود را برای کار معرفی کند با مانع بزرگی مواجه می‌شود و این در شرایطی است که مثلا شخصی که سرپرست است چند نفر از دوستان و آشنایان خود را سر کار آورده ‌و این یکی دیگر از چالش‌های کارگران رسمی است.

‌وی خاطرنشان کرد: دیرکرد در پرداخت حقوق و دستمزد کارگران هم از دیگر مشکلات جامعه کارگری است که آنان را دچار مشکلات عدیده‌ای می‌کند و عرصه را بر آنان تنگ می‌سازد به ویژه کارگرانی که مستاجر بوده و در تنگناهای مالی قرار دارند.


این کارگر قزوینی گفت: تعدیل نیرو به ویژه در سال‌های اخیر از دیگر مشکلات جامعه کارگری است، گاهی مشاهده می‌شود کارگری حتی با ۲۵ الی ۲۶ سال سابقه کار، در شرایطی که زمان کمی تا بازنشستگی دارد تعدیل شده است و در شرایط سنی بالا باید به دنبال کار دیگری برود تا بتواند سال‌های باقیمانده تا زمان بازنشستگی‌اش را تکمیل کند.

دیدار با مقام معظم رهبری شیرین‌ترین لحظه در دوران کاریم است

وی افزود: اینها چالش‌های بزرگی است که چند سالی است قشر کارگران را تهدید می‌کند اما با همه این تفاسیر همچنان با جانشان پشتیبان نظام و انقلاب هستند، اما چرا با وجود این همه صداقت و همراهی آنطور که شایسته است از جامعه کارگری حمایت نمی‌شود؟ البته کارگران انتظار ندارند یک شبه همه مشکلاتشان رفع شود اما انتظار دارند نمایندگان مجلس قانون‌های خوبی در راستای حمایت از کارگران وضع کرده و اجرای آن را پیگیری کنند.

حسین‌پور بیان کرد: اگر مجلس و دولت و متولیان امر در راستای حل مشکلات کارگری حرکت کنند بدون شک امیدی در دل این قشر نسبت به تغییر شرایط موجود و بهبود وضعیت ایجاد می‌شود.

وی تصریح کرد: حقوق کارگران با توجه به تورم حاکم در جامعه بسیار پایین است و به زحمت تا ۱۵ام هر ماه می‌رسد و با توکل به خدا و صرفه‌جویی و قناعت روزگار را می‌گذرانند؛ هرچند امسال گفته شده ۵۷ درصد به حقوق کارگران اضافه خواهد شد اما رقم دقیق آن هنوز مشخص نیست و تاکنون هم اجرا نشده است.

حسین‌پور در مورد خاطرات شیرین دوران کاری گفت: سال ۹۶ دو شب قبل از روز کارگر در خواب، مقام معظم رهبری را دیدم که ایشان تسبیحی به من دادند؛ فردای آن روز در شرکت به من گفته شد که آقای حسین‌پور آیا می‌خواهید به دیدار رهبری بروید که از شنیدن آن بسیار متعجب و در عین حال خوشحال شدم و شیرین‌ترین لحظه‌ای شد که در شرکت داشتم.

وی در پایان گفت: کشور ما از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است و تعامل خوبی هم در دولت سیزدهم بین همه قوا وجود دارد همچنین دولت انقلابی تا به امروز قدم‌های خوبی برداشته و امیدواریم به زودی شاهد اتفاقات خوبی در جامعه به ویژه برای قشر کارگری باشیم.

انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان