۲۲/ذو القعدة/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۳/۱۰ پنجشنبه

صبح قزوین رویش ثمرات نهال انقلاب در جهاددانشگاهی قزوین/ شیرینی تولد یک‌هزار نوزاد در کام زوج‌های قزوینی
کد خبر: ۳۵۵۵۹۷ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۱۳ ساعت: ۱۲:۲۴ ↗ لینک کوتاه

رئیس جهاددانشگاهی قزوین عنوان کرد

رویش ثمرات نهال انقلاب در جهاددانشگاهی قزوین/ شیرینی تولد یک‌هزار نوزاد در کام زوج‌های قزوینی

فرشاد پیله چی گفت: از سال ۹۲ با تاسیس مرکز درمان ناباروری در استان قزوین تاکنون بیش از ۱۰۰۰ فرزند از طریق درمان در این مرکز به دنیا آمده و بیش از ۴ هزار پرونده در آن تشکیل شده است.

رویش ثمرات نهال انقلاب در جهاددانشگاهی قزوین/ شیرینی تولد یک‌هزار نوزاد در کام زوج‌های قزوینی
به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ جهاد دانشگاهی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از سال 59 و در جهت پیوند واحد دانشگاهی و صنعتی و تربیت نیروی کارآمد و توانمند شکل گرفته است.

فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی، پژوهشی و آموزشی بوده و یکی از دستاوردهای مهم انقلاب به شمار می‌رود به طوریکه امروزه می توان آن را یکی از بخش‌های خیلی تاثیرگذار در جنبه‌های مختلف آموزشی کشور دانست.

فرشاد پیله چی، رئیس جهاد دانشگاهی قزوین در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به تاسیس جهاد دانشگاهی قزوین در ۱۰ بهمن ماه سال ۸۳ اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان نهاد انقلابی غیردولتی در استان در حال فعالیت است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین با اشاره به اینکه ۱۰ هزار نفر به عنوان جهادگر در این نهاد مشغول هستند، افزود: در حال حاضر ۲ دانشگاه، ۵ موسسه آموزش عالی، ۳ پارک علم و فناوری، ۳۰ پژوهشکده، ۳ پژوهشگاه، ۱۵۰ مرکز آموزشی کوتاه مدت و۴۰ مرکز علمی کاربردی زیر نظر جهاددانشگاهی در کل کشور در حال فعالیت هستند.

وی گفت: مراکز جهاد دانشگاهی در استان‌ها تحت سه معاونت فرهنگی، آموزشی و پژوهشی در حال فعالیت هستند که حوزه معاونت فرهنگی ما شامل خبرگزاری ایسنا و ایکنا، انتشارات و مرکز افکارسنجی ایسپا که به عنوان یک مرکز رصد جدی در سرویس‌های مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی است که آمار و اطلاعات دقیقی را جهت بهره برداری دستگاه‌ها ارائه می‌دهد.

این مسئول اظهار کرد: بخش دیگری که تحت معاونت فرهنگی در حال فعالیت است، سازمان دانشجویی جهاددانشگاهی که بحث توانمندسازی دانشجویان ذیل این سازمان قرار داده‌ایم.

پیله چی ادامه داد: برنامه‌های حوزه معاونت پژوهشی در جهاددانشگاهی در هر استان متفاوت و براساس پتانسیل و نیازهای آن استان فعالیت می‌کند.

وی تصریح کرد: حوزه معاونت آموزشی شامل آموزش‌های کوتاه مدت که تخصصی و مهارت محور و متناسب با نیاز هر استان جهت اشتغال و توانمندسازی متقاضیان بوده و آموزش‌های بلند مدت هم با همین هدف در مراکز علمی و کاربردی پیگیری می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین با بیان اینکه در جهاددانشگاهی استان کارها علمی و تخصصی پیش می‌رود، گفت: در حوزه انتشارات در مدت دو سال به عنوان استان برتر انتخاب شدیم و امیدواریم در دولت جدید بتوانیم خدمات خوبی را ارائه دهیم.
20 هزار نفر از آموزش‌های کوتاه مدت جهاددانشگاهی بهره برده اند

پیله چی یادآور شد: در آموزش‌های کوتاه مدت به دنبال محورهای مورد نیاز استان مانند طراحی لباس و پوشاک و آموزش‌های درمانی هستیم تا بتوانیم ایجاد شغل کنیم.

این مسئول جهادی عنوان کرد: تاکنون بیش از ۲۰ هزار نفر از آموزش کوتاه مدت در مراکز آموزشی و 3هزار نفر هم در مراکز علمی کاربردی بهره برده‌اند.

وی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی قزوین در حوزه پژوهشی در ۱۰ سال اخیر به دنبال نیازها و پتانسیل‌های استان که صنعت و کشاورزی است ورود پیدا کرده که البته به دلیل عدم حمایت‌ها با وجود پیشنهادات زیادی که در این حوزه‌ها ارائه داده‌ایم، خروجی مناسبی نداشته که در نهایت به سمت نیازهای استان قدم برداشتیم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین ضمن اشاره به کمبود در حوزه درمانی استان افزود: جهاددانشگاهی در ۸سال اخیر به حوزه درمان ورود پیدا کرده و از سال ۹۲ با تاسیس مرکز درمان ناباروری تاکنون بیش از یک هزار فرزند از طریق درمان در این مرکز به دنیا آمده و بیش از ۴ هزار پرونده در آن تشکیل شده است.

پیله چی ادامه داد: آزمایشگاه پاتولوژی خون با تعرفه ۵۵ درصد خصوصی به شهروندان خدمت رسانی می‌کند تا اقشار کم درآمد بتوانند به راحتی از این مرکز در بالاترین سطح کیفی خدمت دریافت کنند.

وی با بیان اینکه مرکز جامع توانبخشی و فیزیوتراپی ما در حوزه درمان در حال فعالیت است، تصریح کرد: مرکز شیمی درمانی جهاددانشگاهی که ظرفیت ارائه خدمات به 500 بیمار در ماه را داراست در دوران کرونا توانست خدمات شایسته‌ای را به بیماران سرطانی ارائه دهد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین خاطرنشان کرد: بانک خون بند ناف جهاد دانشگاهی که به عنوان یک بیمه به آن نگاه می‌کنیم، برای درمان سرطان و بسیاری از بیماری صعب الاعلاج مورد استفاده قرار می‌گیرد که ۱۳۰۰ پرونده تاکنون در آن تشکیل شده است و درصدد هستیم این موضوع را بسیار جدی فرهنگ سازی کرده و خدمات را در این‌حوزه توسعه دهیم.

پیله چی ادامه داد: پیگیر ساخت مرکز شیمی درمانی هستیم که نیازمند مساعدت‌های مسئولین و خیرین است و با توجه به اینکه در این حوزه مرکز فعالی نداریم و با وجود ظرفیت محدود نیز از استان‌های مجاور هم به مرکز ما مراجعه می کنند، می‌توانیم با ساخت این مجموعه یکی از معضلات استان را کاهش بدهیم.

وی با اشاره به نقش پژوهشی جهاددانشگاهی در حوزه گردشگری و هنر تصریح کرد: در این راستا مرکز تخصصی معماری و هنر را ایجاد کرده‌ایم که تاکنون طراحی‌های فاخری را در استان‌های مختلف ارائه داده‌ایم که مهمترین پروژه سال گذشته نیز مرمت "گنبد مسجد جامع" بود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین در ادامه گفت: بنا داریم بحث گردشگری استان را توسعه دهیم که تاکنون در این راستا توانسته‌ایم اسناد مهمی را مانند سند توسعه فرهنگی و سند آمایش علم و فناوری را نگارش کنیم که برای اولین بار در کشور انجام شد.

پژوهشکده رویان از بزرگترین دستاوردهای جهاددانشگاهی

این مسئول بیان کرد: جهاددانشگاهی در طول۴۰ سال دستاوردهای مهمی را داشته است که در حوزه پزشکی آن می‌توان به مرکز پژوهشگری درمان رویان و سلول‌های بنیادی اشاره کرد که در سطح دنیا جزو مراکز برتر بوده و از سال ۷۰ تاکنون در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: جهاددانشگاهی در حوزه علم و صنعت در مورد مولدهای برق و باطری‌های قوی برق، دکل‌های برق برای سیستم ناوگان وزارت برق، در حوزه صدا و سیما و آنتن های برق در روستاها، ساخت موتورهای پیشران برای قطارهای شهری و مترو، ساخت گیربکس خودرو، در حوزه مواد شیمیایی و معدنی، ایجاد مته‌های حفاری برای شرکت نفت و نشت حفاری در حوزه نفت و گاز بسیار فعال عمل کرده است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان قزوین بیان کرد: تدوین کتب بومی آموزش زبان انگلیسی توسط جهاددانشگاهی استان قزوین اثری فاخر در سطح کشور است که کاری باکیفیت‌تر از آن نداشتیم و کار نگارش این کتب پس از مراحل پژوهشی و مطالعاتی به پایان رسیده است.

پیله چی افزود: کتب زبان انگلیسی جهاددانشگاهی قزوین در ۸ سطح برای کشورهای مسلمان منطقه نگارش شده که در فاز اول ضعف‌های فرهنگی آن گرفته شده و موضوعات فرهنگی و ذائقه بازار در آن لحاظ شده و به عنوان یک طرح ملی توسط شورای انقلاب فرهنگی دنبال می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه جهاددانشگاهی به دنبال ایجاد طرح‌های فناورانه مطابق با نیاز روز کشور است، تصریح کرد: سیاست ما این است که با استفاده از طرح‌های دانش بنیان و تخصصی نیاز و وابستگی کشور به خارج را قطع کرده و به توان داخلی تکیه کنیم.

طرح ملی توسعه مشاغل خانگی از اولویت های جهاددانشگاهی

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی به دنبال رفع نیازهای کشور است، خاطرنشان کرد: ما به عنوان یک نهاد انقلابی و علمی از دولت‌مردان می‌خواهیم که ماموریت‌های جدی را به ما بسپارند چراکه بنا داریم خدماتی که بر زمین مانده را بدست گرفته و در جهت ناامیدی دشمن هستیم.

پیله چی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را از دیگر برنامه‌های اولویت‌دار جهاد دانشگاهی دانست و افزود: مشاغل خانگی و کسب و کار خرد پایه و اساس تمام مشاغل و صنایع مادر هستند پس اگر به این مشاغل رسیدگی شود ضمن ایجاد اشتغال به سمت توسعه در صنایع بالادستی حرکت خواهیم کرد.

وی در پایان تجاری سازی محصولات دانش بنیان را از دیگر برنامه‌های جهاددانشگاهی نام برد و گفت: کمک به کارآفرینان و مخترعین در جهت تجاری سازی محصولات دانش بنیان و ورود این محصولات به بازار و توسعه کسب و کار از دیگر برنامه مهم و اولویت دار جهاد دانشگاهی خواهد بود.

انتهای پیام/ ۲۰۰۱

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان