۱۲/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۲۸ پنجشنبه

صبح قزوین اختیار و استقلال در حکومت پهلوی معنایی نداشت
کد خبر: ۳۵۵۵۶۶ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۲۲ ساعت: ۱۳:۵۱ ↗ لینک کوتاه

امام جمعه شهر سگزآباد در مصاحبه با صبح قزوین:

اختیار و استقلال در حکومت پهلوی معنایی نداشت/ دستاوردهای انقلاب باید تبیین شود

حجت الاسلام محسن آذرتاش گفت: عدم اختیار و استقلال ایران به عنوان کشوری با سابقه تمدن بسیار طولانی و وابستگی آن به کشوری که بیش از ۲۰۰ سال از ایجاد آن نمی‌گذشت؛ مایه ننگ کشور بود.

اختیار و استقلال در حکومت پهلوی معنایی نداشت
حجت‌الاسلام محسن آذرتاش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی صبح قزوین، با اشاره به خباثت‌های رژیم ستمشاهی اظهار کرد: جمهوری اسلامی بر پایه احکام دینی بنا شده اما حکومتی که در زمان طاغوت توسط سلسله پهلوی اداره می‌شد، حکومتی سکولار و جدا از دین بود اگرچه رضا شاه برای خودنمایی نیز برخی ظواهر دینی مثل رفتن به سفر حج را به نمایش می‌گذاشت.

وی با اشاره به استقلال سیاسی به عنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی گفت: ملت ایران در حکومت پهلوی از هیچگونه استقلال سیاسی برخوردار نبودند به طوریکه حتی جابجایی مسئولین و عزل و نصب‌ها هم باید با اجازه امریکا و انگلیس انجام می‌شد و این عدم اختیار و استقلال ایران به عنوان کشوری با سابقه و تمدن بسیار طولانی مایه ننگ بود.

امام جمعه شهر سگزآباد قزوین با اشاره به مصرف‌کننده بودن کشور در دوران پهلوی ابراز کرد: وضعیت ایران در دوران حکومت پهلوی به ویژه از سال ۴۰ به بعد که گشایش و فروش عظیمی از نفت را داشت و دلار به کشور سرازیر می‌شد طوری بود که بیسکوییت، دمپایی و آفتابه را از خارج وارد می‌کردند و حتی سران کشور اجازه تاسیس کارخانه برای اشتغالزایی جوانان را نمی‌دادند.

در دوران پهلوی آثار باستانی فراوانی از ایران به غارت رفت

وی با بیان اینکه رژیم پهلوی بخش زیادی از آثار باستانی ایران را از کشور خارج کرد و به غارت برد، اذعان کرد: در دوران پهلوی ملت ما تبدیل به آزمایشگاه‌های بیولوژیک برای کشور آمریکا، انگلیس و اروپایی‌ها شده بود به طوریکه اثر آزمایشات مختلف خود را بر روی مردم ایران امتحان کردند.

آذرتاش با اشاره به قرارداد ننگین کاپیتولاسیون عنوان کرد: آمریکایی‌ها بر اساس این قانون برتری نژادی را مطرح کردند به طوریکه در مقابل خدمات آموزشی که در مراکز صنعتی ارائه می‌کردند، برای خود حق مصونیت قضایی ایجاد کرده بودند که اگر یکی از سران یا حتی نیروهای معمولی آن‌ها مرتکب جنایت می‌شد نیز سیستم و دستگاه قضایی ما حق برخورد یا جلب آن‌ها را نداشت.

امام جمعه شهر سگزآباد قزوین اضافه کرد: حکومت پهلوی در ایران خفقان سیاسی ایجاد کرده بود و افرادی که به وضعیت موجود انتقاد داشتند را بابدترین جنایت‌ها یا شکنجه می‌کرد یا از بین می‌برد.

آذرتاش اظهار کرد: اگر بخواهیم از جنایات رژیم پهلوی پرده برداری کنیم بسیار فراوان است گرچه ممکن است برخی عنوان کنند که امروز هم مسائل و مشکلات فراوان و گرانی‌ها وجود دارد اما بخش اعظمی از این مسائل به مدیریت نادرست دولت‌ قبل و اعمال تحریم‌ها باز می‌گردد به طوریکه در اوایل دوران کرونا ما را از مواد بهداشتی، داروها و واکسن نیز محروم کردند و به محض آگاه شدن از پیشرفت متخصصین کشور برای تولید واکسن؛ واردات آن را آزاد کردند با این هدف که ایران مصرف کننده بماند.

امام جمعه شهر سگزآباد بیان کرد: در دوران پهلوی ایران، مجهزترین سلاح‌ها را داشت اما اجازه نداشتیم به یک سلاح بدون حضور مستشار امریکایی دست بزنیم حتی به تکنیسین‌های ما نظیر خلبان‌ها و افراد متخصص اجازه بازنگری در تجهیزات را نمی‌دادند.

دشمن در پی وارورنه جلوه دادن دستاوردهای انقلاب است

آذرتاش عنوان کرد: سران آمریکایی در دوران پهلوی اگر منافع خود را در خطر می‌دیدند از ایران به عنوان سپر بلا استفاده می‌کردند به طوریکه در حمایت از نیروی خودشان برای مقابله با ویتنام از ظرفیت جوانان ما استفاده می‌کردند.

وی ابراز کرد: حکومت پهلوی درواقع مکانی برای عرض اندام و ترویج افکار خرافه و فرقه‌ای بود و کشورهای استکباری سردمدار و اختیار دار ملت ایران بودند.

امام جمعه شهر سگزآباد افزود: در سال ۸۴ برآوردی از وضعیت راه‌های کشور و امکانات رفاهی و آب و خاک از سال ۵۷ به بعد شد که جهش بسیار بزرگی نسبت به دوران پهلوی ایجاد شده بود از ان به بعد نیز شاهد پیشرفت ‌های بسیار زیادتری در حوزه‌های راه سازی، توسعه راه آهن و منابع دیگر بودیم.

آذرتاش اذعان کرد: متاسفانه چند وقتی است در فضای مجازی روایت‌هایی دست به دست می‌شود که حاکی از روزگار خوب مردم ایران در زمان حکومت پهلوی است، در حالیکه واقعیت سطح رفاه و آسایش مردم را طور دیگری نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: خوشبختانه امروز ایران در زمینه‌های مختلف توسعه کارخانجات، مباحث تکنولوژی و فناورانه واقعا دستاوردهای خوبی داشته و نخبگان کشور توانستند پیشرفت‌های فراوانی را برای کشور به ارمغان آورند به طوریکه اکنون که جهان در برخی عرصه‌ها نظیر پرتاب ماهواره و ارسال موجود زنده به فضا توسط دانشمندان ایرانی مبهوت مانده است.

امام جمعه سگزآباد ادامه داد: امروز نخبه‌های جهادی کشور با تلاش جهادی توانستند در عرصه های مختلف فناوری، تکنولوژی، ساخت تجهیزات پیشرفت موفقیت به دست آورند و علاوه بر ایجاد اشتغال در بسیار از صنایع کشور را به خودکفایی کامل برسانند.

آذرتاش در پایان با اشاره به دسیسه‌های دشمن برای پررنگ جلوه دادن اقدامات پهلوی گفت: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری باید تمدن نوین اسلامی ایجاد کنیم لذا هر ایرانی وظیفه دارد با استفاده از منابع فراوانی که در دسترس است و ظرفیت نخبگان به صورت جهادی برای رقم زدن این تمدن بزرگ تلاش کند.

انتهای پیام/۱۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان