۱۵/ذو الحجة/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۴/۰۱ جمعه

صبح قزوین ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ در قزوین چه خبر بود؟!
کد خبر: ۳۵۵۵۵۶ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۱۷ ساعت: ۰:۱۷ ↗ لینک کوتاه

بازخوانی نقش مردم قزوین در انقلاب اسلامی؛

۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ در قزوین چه خبر بود؟!

روزهای ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ امام خمینی (ره) بعد از تبعید ۱۵ ساله به ایران وارد شد و در نهایت در ۲۲ بهمن ماه پهلوی سقوط کرد و انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید. در این دهه در تمام نقاط ایران اتفاقات و حوادث مختلفی روی داد.

۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ در قزوین چه خبر بود؟!
به گزارش صبح قزوین، از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ همه استان‌های کشور آبستن حوادث مختلف بود، در این گزارش به صورت مختصر به اتفاقات این دهه در قزوین آن سال خواهیم پرداخت.

۱۲ بهمن ۱۳۵۷

روز ۱۲ بهمن امام خمینی بالاخره بعد از ۱۵ سال تبعید به ایران بازگشتند. در قزوین مردم مقابل تلویزیون که به‌طور مستقیم ورود حضرت امام خمینی را بعد از ۱۵ سال پخش می‌کرد نشسته بودند که ناگهان برق‌ها قطع شد مردم بلافاصله به خیابان‌ها ریختند و پخش نقل و شیرینی و روشن کردن چراغ ماشین‌ها به شادی پرداختند.

بنا به گزارش روزنامه کیهان مادر مرتضی و محمد حاج شفیعی‌ها از اهالی قزوین که طی سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ به‌وسیله ساواک به شهادت رسیده بودند خواستار مجازات قاتلان فرزندان خود شد و اعلام کرد کسانی که از محل دفن فرزندان وی اطلاع دارند خانواده او را در جریان بگذارند.

۱۳ بهمن ۱۳۵۷

راهپیمایی وسیعی به شکرانه ورود حضرت امام در قزوین در مسیر خیابان‌های خیام و دروازه راه کوشک برگزار شد؛ در این روز هیئت علمی مجتمع آموزش عالی قزوین در جلسه‌ای نام این مجتمع را به علامه دهخدا تغییر دادند.

۱۴ بهمن ۱۳۵۷

از سوی دانشجویان مجتمع عالی قزوین نمایشگاه فیلم و اسلاید انقلاب از زمان میرزاکوچک‌خان تا عصر حاضر در مدرسه عالی غزالی برپا شد و مورد استقبال قرار گرفت؛ روزنامه کیهان در این روز نوشت: محسن میرزایی که در خیابان عبید زاکانی قزوین یک ماه قبل تیر خورده بود در یکی از بیمارستان‌های تهران درگذشت و با حضور ۵۰ هزار نفر وی را تشریح کرده و به خاک سپردند.

۱۶ بهمن ۱۳۵۷

لشکر ۱۶ زرهی قزوین به سوی تهران روان شد و مردم قزوین به منظور جلوگیری از ورود واحدهای نظامی جاده تهران ـ کرج را مسدود کردند؛ در پی انتخاب مهندس بازرگان از سوی امام خمینی (ره) به عنوان نخست‌وزیر روز گذشته مردم در حمایت از حکم امام و حمایت از مهندس بازرگان راهپیمایی عظیمی به طرف خیابان خیام برگزار کردند.

۱۷ بهمن ۱۳۵۷

کثرت جمعیت در مسجدالنبی بیش از روزهای گذشته بود مردم روستاهای اطراف قزوین نیز حضور گسترده‌ای داشتند.

۱۹ بهمن ۱۳۵۷

خودروی وانت حامل اهالی روستای جنت آباد که برای شرکت در تظاهرات به سمت قزوین در حرکت بودند در بین راه دچار سانحه و چهار تن از اهالی این روستا به لقاءالله پیوسته و تعدادی نیز مجروح شدند.

۲۰ بهمن ۱۳۵۷

پیکر کشته‌شدگان دیروز روستای جنت آباد با حضور گسترده علما و مردم قزوین در این روستا تشییع و به خاک سپرده شد.

۲۱ بهمن ۱۳۵۷

اقشار مختلف مردم اعم از روحانیون، کارمندان، کارگران، کشاورزان، دانش‌آموزان و زنان در قزوین راهپیمایی بزرگی برپا کردند. در این روز شایع می‌شود که نیروهای مستقر در قزوین خود را برای حمله به تهران و کودتا آماده می‌کنند.

۲۲ بهمن ۱۳۵۷

به دنبال سقوط نظام استبدادی ۲۵۰۰ سالهٔ پهلوی مردم قزوین به خیابان‌ها ریخته و با پخش شیرینی و گل و روشن نمودن چراغ خودروها به شادی پرداختند و مقابل مقر حکومت نظامی اجتماع کرده و نظامیان به مردم پیوستند.

در این روز کیهان گزارش داد که بنا به گزارش‌های نیروهای امنیتی تنها امید ستاد بزرگ ارتش به یک گردان از لشکر ۱۶ زرهی قزوین بود که برای حمایت از فرماندهی نظامی از قزوین به تهران حرکت کرده بود ولی خبر رسید که در ورودی شاهدشت به اتوبان مردم راه را بر آن‌ها بستند و پل پشت سر آن‌ها را تخریب کردند و در حال حاضر این گردان در محاصره مردم است.

در قزوین ده‌ها هزار نفر دست به تظاهرات زدند و پلیس و روی مردم آتش گشود و یک نفر به شهادت رسید و مردم نیز مأمور قاتل را دستگیر و به سزای عملش رساندند.

انتهای پیام/100

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان