۱۰/ذو الحجة/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۳/۲۷ یکشنبه

صبح قزوین زنان ایرانی با حجاب کامل در میادین بین‌المللی می‌درخشند
کد خبر: ۳۵۵۳۲۷ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۵ ساعت: ۹:۰ ↗ لینک کوتاه

بهترین مربی جهان در مصاحبه با صبح قزوین؛

زنان ایرانی با حجاب کامل در میادین بین‌المللی می‌درخشند/ قهرمان زندگی فرزندم هستم

فاطمه صفرپور گفت: حجاب هیچ مانعی برای فعالیت‌های مختلف زنان نیست و زنان ایرانی در میادین بین‌المللی می‌درخشند.

زنان ایرانی با حجاب کامل در میادین بین‌المللی می‌درخشند
به گزارش خبرنگار ورزشی صبح قزوین؛ زنان نیمی از جمعیت ایران اسلامی را شکل می‌دهند که حضور و موفقیت آنها در عرصه‌های مختلف از جمله میادین ورزشی می‌تواند بیانگر قدرت و موفقیت زنان مسلمان باشد.

شاید برخی معتقد باشند که زنان و دختران مسلمان با توجه به پوشش اسلامی خود قادر به نقش‌آفرینی موثر در مجامع ورزشی بین‌المللی نیستند؛ درصورتی که موفقیت‌های گوناگون بانوان ایرانی در مسابقات جهانی خط بطلانی بر همه این فرضیات است.

درواقع با پیروزی انقلاب اسلامی، فضای جدیدی به روی بانوان ایرانی گشوده شد به طوری که در هر جایگاهی درخشش بانوان مسلمانان ایرانی در برابر دیدگان جهانیان قرار گرفت.

فاطمه صفرپور، بانوی ورزشکار قزوینی به عنوان مربی بین‌المللی تکواندو نمونه یکی از مادران ورزشکاری است که با وجود سختی‌های فراوان توانسته است در عرصه‌های بین المللی بدرخشد و با کسب عنوان بهترین مربی جهان به همگان ثابت کند که مادران ایرانی می‌توانند در کنار وظیفه خطیر مادری رویاهای خود را نیز دنبال کنند.

دقایقی پای سخنان این بانوی موفق نشستیم؛

از آنجایی که شما تکواندو را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید؛ هنگامی که مادر شدید چگونه این مسیر را ادامه دادید؟

طبیعتا مسیر سخت بود؛ زیرا عشق به ورزش باعث شد که حتی در دوران بارداری ورزش را رها نکنم و فقط زمانی که فرزندم به دنیا آمد به خودم استراحت بدهم؛ در حقیقت  اگر حمایت خانواده خود و همسرم برای نگهداری از فرزند نبود نمی‌توانستم مسیر حرفه‌ای ورزش را دنبال کنم.

خانواده چقدر از شما حمایت کرد؟

زمانی که برای اردوهای تیم ملی عازم شدم خانواده خودم و همسرم تمام تلاش خود را کردند تا من بتوانم موفقیت‌هایی را که کسب کرده بودم حفظ کنم.

به عنوان یک مادر ورزشکار چه دغدغه‎‌هایی داشتید؟

به عنوان یک ورزشکار و مربی شاگردانی تربیت می‌کردم که مانند فرزند خودم بودند و دغدغه آنها را کاملا درک می‌کردم؛ از طرفی فرزند خودم نیز به مادر احتیاج داشت؛ فکر می‌کنم حفظ کردن این دو در کنار هم بسیار کار سختی بود.

روزهایی که دور از خانه و در اردوی تیم ملی بودید چگونه گذشت؟

به مدت ۱۲ سال در اردوی تیم ملی بودم و فقط روزهای ۵ شنبه و جمعه به خانه می‌آمدم و روزهایی که خانه بودم سعی می‎کردم تربیت پسرم را اصلاح کنم.

مادر بودن باعث شده است که بخواهید ورزش را رها کنید؟

این تصمیمی است که خیلی از ورزشکارها می‌گیرند زیرا اولویت آنها فرزندشان است؛ اما فکر می‌کنم اگر حمایت اطرافیان باشد می‎توان هر دو را در کنار هم داشت.

ورزش چه تاثیری در روحیه شما به عنوان یک مادر ایجاد کرد؟

ورزش انگیزه، روحیه و اعتماد به نفس را افزایش می‎‌دهد؛ بنابراین روحیات من به عنوان یک ورزشکار بسیار متفاوت است.

شباهت یک مادر و یک ورزشکار قهرمان در چیست؟

زمانی که به عنوان بهترین مربی جهان انتخاب شدم پسرم من را به عنوان الگوی خود انتخاب کرد و قهرمان زندگی او شدم؛ اما فکر می‌کنم زنان و مادران سرزمین من جدا از فعالیت حرفه‌ای خود قهرمانان واقعی هستند.

اکنون چگونه زندگی حرفه‌ای و خانوادگی خود را مدیریت می‌کنید؟

بعد از ۱۲ سال دوری حدود ۲ سال است که در کنار پسرم هستم و به کارها و تفریحات او رسیدگی می‌کنم و در این مدت شاهد بودم که فرزندم از کنار من بودن احساس بسیار خوبی دارد.

اگر به روزهای قبل از تولد فرزند خود بازگردید دوباره همین مسیر را ادامه می‌دهید؟

عشق و علاقه‌ای که ورزشکاران به حرفه خود دارند باعث می‌شود نتوانند آن را رها کنند؛ زیرا ورزش از نظر مالی نمی‌تواند تامین کننده باشد؛ بنابراین فکر می‌کنم اگر بازهم به آن دوران بازگردم همین مسیر را ادامه می‌دهم.

یک خاطره از روزهایی که دور از خانه بودید برایمان تعریف کنید.

روز مادر سال گذشته در اردوی تیم ملی حضور داشتم و پسرم با من قهر کرده بود؛ به خاطر دارم آن شب در اردو گریه کردم و بابت اینکه به پسرم سخت می‌گذشت بسیار ناراحت بودم.

توصیه شما به ورزشکارهایی که به تازگی مادر شده‌اند چیست؟

به ورزشکارانی که قصد مادر شدن دارند توصیه می‌کنم شک به دل خود راه ندهند و به ورزشکارانی هم که به تازگی طعم شیرین مادر شدن را تجربه کرده‌اند می‌گویم از وجود این نعمت لذت ببرند.

آیا حجاب و اعتقادات شما مانع از فعالیت‌های شما شده است؟

در مراسم اختتامیه مسابقات که سالن پر از تماشاچی بوده و حتی جایی برای نفس کشیدن هم نیست نیز باعث افتخار است که از میان ده‌ها و حتی صدها کشور نام ایران و ورزشکار ایرانی برده می‌شود و از یک بانوی محجبه به عنوان بهترین مربی جهان تقدیر به عمل می‌آید و من برای این افتخار واقعا نمی‌دانم چطور باید از خداوند تشکر کنم.
 
حجاب هیچ مانعی برای فعالیت‌های مختلف زنان نیست و با توجه به اینکه تکواندو رشته‌ای با لباس‌های پوشیده است همه می‌توانند در آن وارد شوند.
 
زنان مسلمان با حجابی که دارند فرهنگ و مذهب خود را به ورزشکاران سایر کشورها معرفی می‌کنند و موجب آشنایی آن‌ها با دین اسلام می‌شوند.

صحبت پایانی


به زنان ایرانی افتخار می‌کنم که در سخت‌ترین شرایط با کمترین امکانات و درآمد تلاش می‌کنند؛ و از خدا می‌خواهم مادران کشورم همیشه در سلامتی کامل باشند.

انتهای پیام/۳۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان