۲۲/شوّال/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۳/۰۲ دوشنبه

صبح قزوین زمان تحویل سال ۱۴۰۱ / ساعت و روز دقیق + حیوان نماد
کد خبر: ۳۵۵۳۰۲ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۱ ساعت: ۱۷:۵۳ ↗ لینک کوتاه

زمان تحویل سال ۱۴۰۱ / ساعت و روز دقیق + حیوان نماد

زمان دقیق تحویل سال ۱۴۰۱ و جزییات آن را در این مطلب بخوانید.

زمان تحویل سال ۱۴۰۱ / ساعت و روز دقیق + حیوان نماد
 
به گزارش سرویس فرهنگ وهنر صبح قزوین ؛لحظه تحویل سال نو برای خانواده‌های ایرانی بسیار اهمیت دارد. امسال هم قرار است در لحظه تحویل سال ۱۴۰۱ هجری خورشیدی خانواده‌های ایرانی دور هم جمع شوند.  
نوروز نخستین روز سال خورشیدی برابر با یکم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است.
زمان نوروز
جشن نوروز با تحویل سال یا لحظهٔ برابری اعتدال بهاری آغاز می‌شود؛ لحظه‌ای که خورشید در سیر ظاهری خود در ابتدای برج حمل، از استوای زمین گذشته و برابری روز و شب رخ می‌دهد. در گاه‌شماری هجری خورشیدی، لحظهٔ تحویل سال، تعیین‌کنندهٔ نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین است. چنانچه آغاز سال، قبل از ظهر و در نیمهٔ اول شبانه‌روز تحویل شود، همان‌روز نوروز است و اگر تحویل سال بعد از ظهر باشد، فردای آن روز، نوروز است. نوروز در تقویم میلادی در بیشتر سال‌ها با ۲۱ و گاه ۲۰ و به‌ندرت ۲۲ مارس مطابقت دارد.
تاریخ دقیق تحویل سال نو ۱۴۰۱
یکشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۲۹
ساعت تحویل سال ۱۴۰۱: ساعت ۱۹ و ۳ دقیقه بعد از ظهر
تحویل سال ۱۴۰۱ چند شنبه است؟ روز یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ هجری شمسی
تاریخ قمری و میلادی تحویل سال ۱۴۰۱: مطابق ۱۷ شعبان ۱۴۴۳ هجری قمری / ۲۰ مارس ۲۰۲۲ میلادی
سال ۱۴۰۱ نماد چه حیوانی است؟
برای خیلی از مردم نام حیوان سال به دنیا آمدنشان مهم است و اغلب برای گرفتن فال و طالع بینی و ... از آن استفاده می‌کنند و برای عده‌ای که تقویم و سر رسید چاپ می‌کنند این موضوع مهم است، زیرا می‌خواهند از نماد این حیوان در محصولشان استفاده کنند.
سال ۱۴۰۱ سال ببر میباشد.
 
1401 سال چه حیوانی است
متولدین سال ببر شامل چه سال‌هایی هستند؟
۱۲۸۱ - ۱۲۹۳ - ۱۳۱۵ - ۱۳۱۷ - ۱۳۲۹ - ۱۳۴۱ - ۱۳۵۳ - ۱۳۶۵ - ۱۳۷۷ - ۱۳۸۹_۱۴۰۱

 
سال ببر نماد چیست
 
دعای لحظه تحویل سال
یا مُقلّبَ القلوبِ و الأبصار
ای دگرگون کننده‌ی قلب‌ها و چشم‌ها
یا مُدبِّرَ اللیلِ و النَّهار
ای گرداننده و تنظیم کننده‌ی روز‌ها و شب‌ها
یا مُحوِّلَ الحَولِ و الأحوال
ای تغییر دهنده‌ی حال انسان و طبیعت
حوِّل حالَنا إلى أحسنِ الحال
حال ما را به بهترین حال دگرگون فرما
 
لحظه تحویل سال نو
آداب و رسوم سال نو چیست؟
  • نماز عید
  • نظافت و لباس تمیز
  • خرید لباس نو و سبز کردن گندم
  • خانه تکانی
  • تهیه سفره هفت سین
  • دعای تحویل سال نو
  • زیارت اهل قبور
  • دید و بازدید و دادن عیدی
  • سیزده بدر
سفره هفت سین نماد چیست؟
هفت‌سین مجموعه‌ای از هفت چیزِ نمادین است که نام آن‌ها با حرف «سین» شروع می‌شود و به‌طور سنتی در نوروز، سال نو ایرانی، گسترانده می‌شود.
هفت‌سین از مشهورترین مراسم نوروز است که روی زمین، میز یا خوان گذاشته می‌شود و معمولاً اعضای خانواده در زمان گردش سال، در کنار آن می‌نشینند.
این سفره از گردهم آوردن و انتخابِ هفت چیز از موارد مقابل است: سیب، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سبزه (دانه‌های گندم و امثال آن که قبلاً در بشقابی کاشته و سبز کرده‌اند)، سکه، سمنو و سنبل.
بر حسب عادت، چیز‌های دیگری نیز برای تکمیلِ مفاهیم روحانی و نمادین سین‌ها بر این سفره قرار می‌گیرند؛ از جمله آینه، کتاب، شمعدان، تخم مرغ رنگی، ماهی قرمز، گل، شیرینی و نظایر آن که بنا به عرف و سنت و اعتقاد مردمان مختلف است، بر سفره هفت‌سین جای می‌گیرند.
سفرهٔ هفت‌سین معمولاً تا پایانِ نوروز در خانه‌ها می‌ماند، و برخی در روز سیزدهمِ نوروز، سبزه را به آب می‌سپارند. به شکل تاریخی، هر چیزی در این سفره می‌تواند نمادی از آرزو‌های سال نو باشد؛ آرزو‌هایی همچون سلامتی، باروری، بردباری، برکت، پیروزی، خردورزی و مواردی دیگر.
انداختن سفره‌ای ویژه برای نوروز، در گذشته در بخش‌هایی از ایران‌زمین، و امروزه در ایران و برخی از کشور‌های اطرافِ آن گرامی داشته می‌شود.
 
سفره هفت سین 1401
نوروز در کدام کشور‌ها جشن گرفته می‌شود؟
نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشور‌ها یعنی تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، عراق، گرجستان، جمهوری آذربایجان، آلبانی، چین، ترکیه، ترکمنستان، هند، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمی است و مردمان آن جشن را برپا می‌کنند.
ثبت جهانی نوروز با ریشه ایرانی
بنا به پیشنهاد جمهوری آذربایجان، مجمع عمومی سازمان ملل روز نوروز، با ریشهٔ ایرانی را در تقویم خود جای داد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ سه شنبه ۴ اسفند ۱۳۸۸ برابر با ۲۳ فوریه ۲۰۱۰ با تصویب قطعنامه‌ای روز ۲۱ مارس برابر با ۱ فروردین را در چارچوب مادهٔ ۴۹ و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان روز جهانی نوروز به تصویب رسانده و در تقویم خود جای داد، طی این اقدام که برای نخستین‌بار در تاریخ این سازمان صورت گرفت، نوروز ایرانی به‌عنوان یک مناسبت بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.
قطعنامه نوروز به ابتکار نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و با همکاری جمهوری آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان آماده و به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد، ضمن اینکه ۳ کشور هند، آلبانی و مقدونیه نیز در روز رای‌گیری به کشور‌های تهیه‌کننده این قطعنامه پیوستند.
در اطلاعیه دفتر روابط عمومی مجمع عمومی سازمان ملل آمده‌است که امروزه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در ایران، افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و سایر کشور‌های آسیای میانه و قفقاز، در منطقه بالکان، حوزه دریای سیاه و خاورمیانه آغاز فصل بهار را با سنت باستانی عید نوروز که تاکیدی است بر زندگی در هماهنگی و تعادل با طبیعت، جشن می‌گیرند. در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشهٔ ایرانی که قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد، توصیف شده‌است.
پیشتر و در تاریخ ۸ مهر همین سال عید نوروز به عنوان میراث فرهنگی و معنوی بشری، در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل، یونسکو، به ثبت رسیده بود.
انتهای پیام/1404
 

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان