۱۵/شوّال/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۲/۲۶ دوشنبه

صبح قزوین تاثیر خلاقیت پنهان درونی در زندگی
کد خبر: ۳۵۵۲۳۷ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ ساعت: ۲۰:۱۹ ↗ لینک کوتاه

تاثیر خلاقیت پنهان درونی در زندگی

خلاقیت تاثیرات گسترده ای بر زندگی و موفقیت افراد می گذارد. خلاقیت مهمتر از تلاش یا استعداد و هر چیز دیگری است.

تاثیر خلاقیت پنهان درونی در زندگی
 
به گزارش سرویس فرهنگ وهنر صبح قزوین خلاقیت پنهان درونی چیست؟ خلاقیت تاثیرات گسترده‌ای بر زندگی و موفقیت افراد می‌گذارد. خلاقیت مهمتر از تلاش یا استعداد و هر چیز دیگری است. کسانی که بتوانند در زندگی خود این قوه را به کار بگیرند سریعتر به اهدافشان می‌رسند و آینده درخشان تری هم خواهند داشت؛ لذا بهتر است همیشه به دنبال افزایش خلاقیت با راهکار‌های متفاوت باشید چرا که تاثیر خلاقیت پنهان درونی بر زندگی افراد گسترده است.

خلاقیت پنهان درونی

خلاقیت پنهان درونی آن چیزی است که شما به دنبال آن هستید چرا که این خلاقیت کمک می‌کند که در شرایط زندگی خود تغییر و تحولاتی به وجود بیاورید. این را بدانید که تمام افراد می‌توانند خلاقیت پنهان درونی خود را کشف کنند و این موضوع هیچ ارتباطی به رشته تحصیلی یا فعالیت‌های آنان ندارد. بعضی از مردم تصور می‌کنند خلاقیت صرفاً برای اشخاصی است که موسیقیدان یا نقاش هستند در حالی که خلاقیت به اقشار خاصی مربوط نمی‌شود بلکه یک الگوی کلی می‌باشد و از یک نویسنده تا یک فرد با مشاغل معمولی را هم در بر می‌گیرد.
زمانی که به این باور رسیدید که در تمام زمینه‌ها می‌توانید خلاق باشید و این ربطی به جایگاه اجتماعی یا شغلی و روابط اجتماعی شما ندارد آنگاه می‌توانید به تمام موضوعات از دیدی دیگر بنگرید و تبدیل به یک انسان خلاق شوید. برای شروع کار سعی کنید کار‌های تکراری نکنید. دنبال راه‌های جدید بگردید و سعی کنید چیز‌های متفاوتی را تجربه کنید. البته این را بدانید که گاهی راهتان به شکست می‌خورد، اما کسی موفق می‌شود که از شکست‌ها ناامید نشود و بتواند مسیر خود را طی کند.

ویژگی‌های افراد خلاق

افراد خلاق راه‌هایی را جستجو می‌کنند که از طریق آن بتواند فکر خود را به سمت ایده‌های نو و تازه هدایت کند. فرد خلاق فکر‌های بکر را بیشتر از دیگران دارد و به راه حل‌هایی می‌اندیشد که ممکن است از نظر دیگران اهمیت چندانی نداشته باشد. از تجربیات مختلف نتایج جدیدی را می‌گیرند و افکار و عقاید خود را به راحتی مطرح می‌کنند و از مواجهه با عقاید مختلف استقبال می‌کند.
برای حل مسائل و مشکلات راه‌های مختلف را مورد بررسی قرار می‌دهد و تا رسیدن به نتیجه دلخواهشان تلاش می‌کند. فرد خلاق خود را محدود به آراء و عقاید دیگران نمی‌کند و اصلاً تفکر متعصبانه و بسته‌ای ندارد. همواره کنجکاو و در جستجوی اطلاعات جدید و نو هست و قدرت تصویرسازی ذهنی و تخیل بالایی برخوردار هستند تا حدی که به تفکرات خود عینیت می‌بخشند. آن‌ها مثبت اندیش و پر انرژی هستند و اعتماد به نفس بالایی دارند. افراد خلاق معمولاً برای هر سالی آمادگی ارائه پاسخ‌های متفاوت را دارند و حتی ممکن است سوال و جواب‌های غیرعادی و عجیب غریب در آن‌ها بیشتر دیده شود.

تاثیر خلاقیت بر زندگی

محققین معتقدند که همه افراد می‌توانند از قوه خلاقیت خود در زندگی شان استفاده کنند. بعضی اوقات فقط برای کمک به کشف این بخش از خودتان نیاز به کمک دارید. اما این‌که خلاقیت چه تاثیری بر زندگی شما می‌گذارد مواردی بیان شده که به آن می‌پردازیم.

۱-داشتن چشم انداز بهتر توسط خلاقیت

هر کسی امروز دوست دارد زندگی راحت تری داشته باشد به نوعی در کارهایش خلاقیت نشان دهد مثلاً یک زن خانه دار می‌تواند در حین آشپزی مواردی را برای خلاقیت انجام دهد و به دنبال راه‌های متفاوتی برای افزایش خلاقیت با تکنیک‌های کاربردی و مختلف باشد. این به این معنی است که شما می‌توانید برای کار‌های ساده خود هم تجارب متفاوتی بیافرینید و از خود خلاقیت نشان دهید. هیئت داشته باشید کسانی در زندگی می‌توانند راحت‌تر مسیر موفقیت را طی کنند و زندگی با آرامش بیشتری داشته باشند که برای هر کاری دنبال راه‌های متنوع باشند و مسیر‌های جدید را بیازمایند.

۲- افزایش اعتماد به نفس

کسی که خلاقیت دارد قطعاً حس ارزشمندی و باور به توانایی هایش بیشتر می‌شود. در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری هم خواهد داشت. به همین علت است که خیلی از معلمان به جای راه‌های سنتی و خشک سعی می‌کند با راهکار‌های متنوعی خلاقیت را در دانش آموزان بالا ببرند و کلاس‌های درس را به مکانی برای پرداختن به ایده‌های دانش آموزان ببینند. از طرفی خلاقیت باعث می‌شود که افراد از منطقه امن خودشان خارج شود و به دنبال آزمایش موارد جدید در زندگی باشد بدون اینکه ترسی از شکست داشته باشند.

۳-افزایش فرصت‌ها با خلاقیت

افراد خلاق یاد می‌گیرند که چگونه با مشکلات زندگی مواجه شوند و به چالش‌ها از زاویه دیگری نگاه کند. همین باعث می‌شود که مشکلات را به فرصت تبدیل کنند؛ بنابراین آن‌ها فرصت‌های بیشتری از دیگران خواهند داشت. این فرصت‌ها می‌تواند برای افراد خلاق به منزله یک شانس باشد. این را بدانید که خیلی از مردم فرصت‌های زندگی شان را از دست می‌دهند و گاهی بعضی‌ها نمی‌دانند که این یک فرصت است و ممکن است دیگر تکرار نشود. اما افراد خلاق با توجه به داشتن مهارت انعطاف پذیری و داشتن ذهن باز می‌توانند از فرصت‌ها استفاده کنند.

۴- رهایی از زندگی تکراری

یکی از دلایل خسته بودن و بی انرژی بودن خیلی از افراد این است که فقط روزمرگی میکنند و صبح را به شب و شب را به صبح می‌رسانند بدون آنکه برنامه و هدف دیگری داشته باشد. اما خلاقیت اینجاست که به سراغ افراد می‌آید و کمک می‌کند که دیگر زندگی یکنواخت و خسته کننده نداشته باشند و بتوانند تازگی و جدید بودن را وارد بطن زندگی شان کنند. در نظر بگیرید فردی که کار میکند و مجبور است هر روز سر ساعت خاصی سر کار باشد، اما اگر او بتواند در کار روزمره تنوع ایجاد کند قطعاً حس و حال و روحیه بهتری از افراد دیگر خواهد داشت.

۵-آزاد بودن برای انجام هرکاری

حتما جمله معروف ادیسون را شنیده اید که می‌گوید من شکست نخوردم بلکه فقط ۱۰۰۰۰ راه را امتحان کردم و فهمیدم نتیجه‌ای نداشت. این جمله به این معنی است که خلاقیت یعنی تجربه کسب کردن و تجربه ممکن است گاهی با اشتباه همراه باشد.اگر بخواهید افراد خلاق را به کسی یا چیزی تشبیه کنید بهترین گزینه طراحان گرافیک می‌باشند چرا که اگر دیده باشید آن‌ها دائما در حال تغییر موارد هستند تا به تصویر و حسی که می‌خواهند برسند. افراد خلاق هم مانند این افراد مدام به امتحان مورد‌های جدیدی می‌پردازند تا به نتیجه مورد نظر برسند. خلاقیت پنهان درونی چیزی است که همانند تجسم خلاق نمی‌توان تاثیرش را نادیده گرفت.

سخن آخر درمورد خلاقیت پنهان درونی

نوآوری و خلاقیت منشاء تمام تغییرات مثبت و مفید در زندگی افراد است که زندگی بدون خلاقیت معنا و مفهومی ندارد. زمانی فردی کارش ارتقا پیدا می‌کند و مسیر متفاوتی را می‌تواند طی کند که خلاقیت بالایی از خود نشان دهد. اگر شما هم میخواهید استعداد‌های خود و کودکتان را بشناسید و از خلاقیت در زندگی تان بهره ببرید بهتر است به دنبال راه‌هایی برای افزایش خلاقیت پنهان درونی تان باشید.
انتهای پیام/1404

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان