۲۲/شوّال/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۳/۰۲ دوشنبه

صبح قزوین گفتمان سازی فرهنگ دفاع مقدس موجب برون‌رفت از مشکلات کشور می‌شود
کد خبر: ۳۵۵۲۲۸ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ ساعت: ۱۲:۴۱ ↗ لینک کوتاه

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس:

گفتمان سازی فرهنگ دفاع مقدس موجب برون‌رفت از مشکلات کشور می‌شود

امیر سرتیب نبی سهرابی گفت: رسالت بنیاد، بازسازی گفتمان دفاع مقدس در متن و بطن اجتماعی کشور است زیرا کشور ما در دهه پنجم انقلاب اسلامی برای عبور از بحران‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی ‌و سیاسی نیازمند بازتولید و بازسازی گفتمان دفاع مقدس است.

گفتمان سازی فرهنگ دفاع مقدس موجب برون‌رفت از مشکلات کشور می‌شود
به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ امیر سرتیب نبی سهرابی ظهر امروز(سه‌شنبه) در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان که در سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی استان قزوین برگزار شد؛ تصریح کرد: قزوین، استانی شهیدپرور است که شهدای گران‌سنگی در سطح ملی همچون شهید رجائی، شهید ابوترابی، شهید بابایی و لشگری و هزاران شهید دیگر برای اعتلای اسلام و نظام جمهوری اسلامی تقدیم کرده است.

وی با بیان اینکه قزوین سرزمین دیانت و معنویت و سرزمین تاریخ کهن و تمدن اسلامی و مایه مباهات همه ایرانیان است؛ افزود: وظیفه بنیاد حفظ آثار، انتقال پیام دفاع مقدس به جامعه امروز و نسل‌های آینده است.

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس تصریح کرد: رسالت بنیاد، بازسازی گفتمان دفاع مقدس در متن و بطن اجتماعی کشور است زیرا کشور ما در دهه پنجم انقلاب اسلامی برای عبور از بحران‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی ‌و سیاسی نیازمند بازتولید و بازسازی گفتمان دفاع مقدس است و احیای گفتمان و ارائه آن به جامعه امروز از دیگر رسالت‌های بنیاد است.

وی عنوان کرد: وضعیت اجتماعی امروز کشور محصول یک پدیده است و آن فاصله گرفتن از فرهنگ انقلاب اسلامی و فرهنگ دفاع مقدس است و مشکلات فرهنگی و اجتماعی و خانواده و عدم سلامت اقتصادی و موضوعات دیگر به دلیل فاصله گرفتن از این فرهنگ است لذا باید به گفتمان دفاع مقدس برگردیم.

سهرابی خاطرنشان کرد: چگونگی بازتولید و بازنمایی گفتمان دفاع مقدس نکته بسیار مهمی است و ما نمی‌توانیم تاریخ را به عقب برگردانیم بلکه باید فرهنگ جامعه را با ادبیات و فناوری جدید احیا کنیم.


وی ادامه داد: دهه دوم انقلاب دهه ظهور ماهواره و اینترنت و تلفن همراه بود که در دهه ۷۰ اتفاق افتاد و غرق شدگی نسل جوان در اطلاعات به جای بهره‌برداری از اطلاعات سبب شد تا فاصله بین فرهنگ رسمی و غیررسمی، شکاف هنجاری و رفتاری و ظهور شکاف و تنش فرهنگی در جامعه شروع شود.

این مسئول گفت: دهه سوم تغییر زیست فرهنگی جامعه بود و در دهه ۸۰ تغییر در نهاد خانواده را احساس کردیم و باید مراقب باشیم تا کانون خانواده آسیب نبیند و در اثر فشارهای غرب دچار فروپاشی خانواده نشویم؛ بنابراین تداوم حیات خانواده مهمترین رسالتی است که همه نهادها به عهده دارند.

وی بیان کرد: در دهه چهارم، سبک زندگی دیجیتالی وارد زندگی مردم ایران شده است و باید بنیاد و سایر نهادهایی که در راستای اهداف فرهنگی فعالیت می‌کنند وارد فضای دیجیتال و اینترنت و فناوری روز شوند و از طریق تولید و توزیع محتواهای سالم و صیانت از ارزش‌های انقلاب وارد شبکه‌های اجتماعی شوند.

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس ابراز کرد: مهمترین دستاورد این حرکت گفتمان سازی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی است که بنیاد وارد این مباحث شده و با ایجاد سازمان فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی این کار را شروع کرده است.

وی با بیان اینکه امروز اکثر ساختار و تولید محتوای ما باید صرف گفتمان سازی در شبکه‌های اجتماعی شود؛ گفت: برای سالم‌سازی و به دست گرفتن فضای شبکه‌های اجتماعی باید به تولید محتواهای ارزشی و فرهنگ اجتماعی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بدون درگیری‌های جناحی اقدام کنیم و مناقشه ملی را به دغدغه ملی و وحدت ملی تبدیل کنیم.


سهرابی اضافه کرد: از جمله ویژگی‌های دوران دفاع مقدس وجود اتحاد و وحدت کلمه در بین آحاد جامعه به فرماندهی امام راحل، نقش پررنگ مذهب و قیام امام حسین(ع) و الگوگیری امام از این قیام برای انقلاب، حضور متکثر و متنوع همه ادیان، اقوام، مذاهب ایران برای دفاع مقدس است.

وی عنوان کرد: ویژگی دیگر تاریخ دفاع مقدس، فرهنگ پایداری ملی است به طوریکه علی رغم تنگناهای اقتصادی، مردم از جبهه و جنگ حمایت می‌کردند.

این مسئول تاکید کرد: ویژگی دیگر دوران دفاع مقدس مدیریت جهادی مسئولان کشور بود که این سبک مدیریتی خاص در دهه‌های بعدی متاسفانه تکرار نشد و مدیریت و سبک زندگی مدیران و مسئولان دولتی تغییر کرد و شروعی برای جدایی مردم از مسئولان بود.

سهرابی گفت: ابزار انتقال فرهنگ دفاع مقدس از طریق ادبیات، هنر، فیلم، آثار مستند و دیگر آثاری است که طعم جهانی و قابلیت درک و فهم و اقبال عمومی داشته باشد.

وی تصریح کرد: یکی از ابزارهای ما در این حوزه، مراکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس است و باید با کمک این مراکز داشته‌ها و بازتولید فرهنگی را به نسل فعلی منتقل کنیم.

جانشین رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس گفت: متاسفانه استان قزوین از نظر احداث ساختمان موزه و موزه سازی نسبت به سایر استان‌ها عقب است و نیازمند همت مسئولان استانی است تا بتوانیم با احداث این مرکز از اثرات و نعمات دفاع مقدس بهره لازم را ببریم.

انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان