۱۶/جمادى الآخر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۱۰/۲۹ چهارشنبه

صبح قزوین ۶۰ درصد از طرح‌های اشتغال کمیته امداد قزوین سهم روستائیان شد
کد خبر: ۳۵۴۱۳۰ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۹/۱۵ ساعت: ۱۴:۵۹ ↗ لینک کوتاه

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان قزوین:

۶۰ درصد از طرح‌های اشتغال کمیته امداد قزوین سهم روستائیان شد

سیدمرتضی دهقانی محمدآبادی گفت: از ۴ هزار و ۸۰۰ شغلی که باید در سال جاری ایجاد شود ۶۰ درصد آن به مشاغل روستایی اختصاص دارد به عبارتی بیشتر جامعه هدف کمیته امداد افراد ساکن در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته است.

۶۰ درصد از طرح‌های اشتغال کمیته امداد قزوین سهم روستائیان شد
سید مرتضی دهقانی محمدآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین؛ با اشاره به برنامه‌های اشتغال‌زایی کمیته امداد اظهار کرد: توانمندسازی مددجویان مهم‌ترین برنامه و رکن اساسی کمیته امداد است و با ایجاد اشتغال پایدار، مشاغل مناسب و موثر تلاش دارد تا خانواده‌ها و به ویژه دهک‌های کم درآمد جامعه و افراد ساکن در روستاها را که از مشاغل مناسب و پایدار برخوردار نیستند؛ توانمند سازد.

وی با اشاره به تعداد مشاغل ایجاد شده در سال جاری افزود: سال جاری ۶ هزار و ۳۰۰ فرصت شغلی توسط کمیته امداد استان قزوین ایجاد می‌شود که ۱۵۰۰ مورد در زمینه کاریابی و مابقی در قالب ارائه تسهیلات ارزان قیمت به مددجویان است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان قزوین تصریح کرد: از ۴ هزار و ۸۰۰ شغلی که باید در سال جاری ایجاد شود ۶۰ درصد آن به مشاغل روستایی اختصاص دارد به عبارتی بیشتر جامعه هدف کمیته امداد افراد ساکن در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته است.

وی عنوان کرد: استان قزوین به عنوان یک استان برخوردار در مشاغل دامپروری، باغداری و کشاورزی جزو استان‌های پیشرو و برتر کشور است و غالب افراد ساکن در روستاها نیز در این مشاغل فعالیت دارند.

ایجاد ۱۴هزار فرصت شغلی طی سه سال گذشته

دهقانی محمدآبادی بیان کرد: ۶۰ درصد از ۲۰۴ میلیارد اعتبارات بانکی که برای پرداخت تسهیلات جهت ایجاد اشتغال در استان قزوین تخصیص یافته است در روستاها به افراد تحت پوشش کمیته امداد که فاقد شغل مناسب و درآمد پایدار هستند؛ اختصاص خواهد یافت.

وی تاکید کرد: طرح‌های اشتغال کمیته امداد به ۵ گروه تقسیم می‌شوند که به ترتیب اولویت مشاغل دامداری و دامپروری، کشاورزی، خدمات، صنعتی، شیلات و صنایع دستی است.

این مقام مسئول اضافه کرد: برای ایجاد مشاغل در ابتدا توانمندی افراد سنجیده می‌شود به عبارتی مددجویان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و استعدادسنجی، ظرفیت سنجی و آموزش‌های مهارتی برای توانمندسازی افراد پیش از پرداخت تسهیلات انجام شده و پس از پرداخت تسهیلات اشتغال نیز مباحث نظارتی در دستور کار قرار دارد.

دهقانی محمدآبادی بیان کرد: متقاضیان دریافت تسهیلات باید از مهارت لازم برای اشتغالزایی برخوردار بوده و آموزش دیده باشند؛ همچنین ظرفیت و پتانسیل برای ایجاد شغل متقاضی در روستای مورد نظر آنان مهیا باشد.

دامپروری بیشترین شغل ایجاد شده در سطح استان

وی عنوان کرد: دامپروری بیشترین مشاغلی است که طی سنوات گذشته در سطح روستاهای استان قزوین ایجاد شده، به طوریکه از ۱۴ هزار شغلی که طی سه سال گذشته در سطح استان ایجاد شده، ۴۵ درصد در زمینه دامپروری بوده است.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان قزوین با اشاره به اقدامات این نهاد جهت جلوگیری از مهاجرت به شهرها تصریح کرد: این نهاد تلاش می‌کند تا افراد ساکن در روستاها از خدمات اولیه زندگی برخوردار باشند تا مهاجرت به شهرها کاهش پیدا کند.

دهقانی محمدآبادی اضافه کرد: از جمله اقدامات برای مهاجرت معکوس روستاییان تامین مسکن، ایجاد اشتغال و توانمندسازی مددجویان، پرداخت تسهیلات، تعمیرات و بازسازی منازل روستاییان است که البته این خدمات توسط چندین دستگاه دیگر نیز ارائه می‌شود.

وی در پایان گفت: برای ایجاد اشتغال در سال جاری ۲۰۴ میلیارد تومان از منابع بانکی و ۱۷ میلیارد تومان هم از منابع خود کمیته امداد تامین شده و در مجموع ۲۲۴ میلیارد تومان منابع اعتباری برای ایجاد اشتغال در سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان