۱۵/شوّال/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۲/۲۶ دوشنبه

صبح قزوین اشتغالزایی برای ۲۰۰ سرپرست خانوار و نیازمند تاکستان
کد خبر: ۳۵۴۰۷۷ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۹/۱۰ ساعت: ۱۲:۶ ↗ لینک کوتاه

مسئول بسیج مهندسین شهرستان تاکستان خبر داد

اشتغالزایی برای ۲۰۰ سرپرست خانوار و نیازمند تاکستان

آرمین طاهری با اشاره به ایجاد اشتغال برای ۲۰۰ سرپرست خانوار و نیازمند در شهرستان تاکستان، گفت: ۱۷ کارگاه اشتغال ایجاد شد که در هر کارگاه ۱۰ تا ۱۵ نفر مشغول به کار هستند.

اشتغالزایی برای ۲۰۰ سرپرست خانوار و نیازمند تاکستان
آرمین طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، یکی از دغدغه‌های اصلی بسیج را موضوع محرومیت‌زدایی دانست و اظهار کرد: تلاش ما این است تا نیازهای مناطق محروم را اولویت‌بندی کنیم.

وی با اشاره به ایجاد اشتغال برای ۲۰۰ سرپرست خانوار و نیازمند در شهرستان تاکستان ابراز کرد: در کنار موضوعات عمرانی و ساخت‌وسازها نیز مسائل اقتصادی و اشتغالزایی برای مناطق محروم را هم در نظر داریم تا بتوانیم فقر را برای همیشه در این مناطق ریشه‌کن کنیم.

مسئول بسیج مهندسین شهرستان تاکستان بیان کرد: هفت کارگروه در قالب‌های مختلف عمرانی، اشتغال، گردشگری، فضای مجازی، پزشکی، فرهنگی و اقتصادی را برای تاکستان تعریف کردیم تا در صورت نیاز هر کدام از کارگروه‌ها بتوانند نقش تخصصی خود را ایفا کنند.

این مقام مسئول اذعان کرد: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر این موضوع که "بسیج باید در بحث صنعت پیشگام باشد" گروه جهادی در قالب قرارگاه رفع موانع و مشکلات تولیدی و صنعتی را تشکیل دادیم که در راس آن فرماندهی سپاه استان حضور دارد و اجرای آن با بسیج مهندسین است.

وی اضافه کرد: هدف از این کارگروه شناسایی و احصاء مشکلات و موانع کارگاه‌ها و شرکت‌های نیمه‌راکد و راکد است تا مجدد به چرخه تولید باز گردند.

طاهری تصریح کرد: بیشترین موانع تولید در شهرستان تاکستان مشکلات مالیاتی، تجهیزات، مواد اولیه و بازار فروش است که در رفع این موانع با همراهی مسئولین مربوطه در کنار تولیدکنندگان هستیم.

مسئول بسیج مهندسین شهرستان تاکستان عنوان کرد: خوشبختانه سال گذشته بسیج مهندسین عمرانی استان قزوین با توجه به اقداماتی که در قالب طرح عمران روستاهای محروم داشت توانست رتبه برتر را در کشور کسب کند.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳ سالی است که وارد بحث ایجاد اشتغال شدیم، بیان کرد: هدف از ایجاد کارگاه‌های مشاغل خانگی اشتغالزایی و درآمدزایی برای سرپرستان خانوار و افراد بی‌بضاعت است که در زمینه‌های مختلف فرش‌بافی، گلیم‌بافی، حصیربافی، سفال‌گری، گیاهان دارویی و پرورش زنبور عسل و قارچ ورود کرده‌ایم.

این مقام مسئول اضافه کرد: همچنین با رایزنی با سازمان فنی‌وحرفه‌ای و صنایع دستی فرصتی را فراهم کردیم تا افرادی که سرمایه و هنری در هیچ کاری نداشتند نیز آموزش رایگان همراه با ارائه گواهی پایان دوره را در هنر دلخواه خود را کسب کنند و این افراد می‌توانند با ارائه گواهی اشتغال، تحت پوشش بیمه مشاغل خانگی قرار گیرند و از تسهیلات ۴ درصد کمیته امداد و اداره صمت برخوردار شوند.

۱۷ کارگاه جهت اشتغال افراد نیازمند و سرپرست خانوار ایجاد شد

طاهری اذعان کرد: با تسهیلاتی که افراد بعد از کسب صنعت اشتغال و کارآفرینی دریافت کردند برای هر ۱۰ تا ۱۵ نفر یک تعاونی همراه با کارگاه و تجهیزات تشکیل دادیم که در این راستا ۱۷ کارگاه ایجاد شد که در هر کارگاه ۱۰ تا ۱۵ نفر مشغول به کار هستند؛ همچنین برنامه‌ریزی لازم جهت خرید تضمینی محصولات آن‌ها انجام شد.

وی تصریح کرد: برنامه‌ریزی لازم انجام شده تا در طول سال نمایشگاه‌هایی جهت فروش و تبلیغات کالاهای صاحبان مشاغل برگزار شود که هفته گذشته اولین نمایشگاه با حضور رییس سازمان بسیج سازندگی کشور در آقابابا برگزار شد.

مسئول بسیج مهندسین شهرستان تاکستان ادامه داد: در حوزه پزشکی هم در بحث‌های مشاوره و خدمات درمانی از قبیل دندانپزشکی، جراح زنان و زایمان، داخلی، عمومی و فیزیوتراپیست را داریم که با توجه به اعلام نیاز مناطق خدمات مورد نیاز ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: کارگروه فضای مجازی به منظور افزایش سواد رسانه به ویژه در ایام کرونا برای دانش‌آموزان و والدین تشکیل شد که مربیان سواد رسانه با هماهنگی هیئت امنای مساجد در روستاها کلاس آموزشی برگزار می‌کردند و با استفاده از ظرفیت خیرین تاکنون ۱۶۷ دستگاه گوشی هوشمند و تبلت برای دانش‌آموزان بی‌بضاعت و نیازمند تهیه شده است.

طاهری اذعان کرد:از ابتدای سال پیگیر هستیم که بحث گردشگری  را در روستاهایی که ظرفیت و جاذبه‌های لازم را دارند، رونق بخشیم که در این رابطه سه روستا شناسایی شده و در حال رایزنی با میراث ‌فرهنگی در بحث جذب سرمایه‌گذار و ایجاد ظرفیت لازم برای گردشگری هستیم که اجرای این طرح می‌تواند مزایای فراوانی برای خود روستا و روستاهای همجوار آن ایجاد کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه طول دوره‌های جهادی به نوع فعالیت‌ها بستگی دارد، ابراز کرد: شناسایی مناطق محروم با استفاده از ظرفیت فرمانده پایگاه‌های بسیج در روستاها صورت می‌گیرد و با توجه به اعلام نیاز آن‌ها، کارگروه‌های لازم تشکیل و اعزام می‌شوند.

وی در مورد روند جذب اعضای مختلف کارگروه‌ها و جذب آن‌ها در گروه‌های جهادی اضافه کرد: ابتدا تنها از ظرفیت مهندسین در بحث‌های مختلف عمرانی استفاده می‌شد اما به واسطه آن‌‌ها با مدیران، مسئولین و اعضای دیگر کارگروه آشنا شدیم به طوری که در برخی از ماموریت‌های جهادی ممکن است برخی مسئولین نیز با ما همراه شوند که اشتیاق آن‌ها برای خدمات رسانی توصیف شدنی نیست.

مسئول بسیج مهندسین شهرستان تاکستان اظهار کرد: هزینه‌ها را با استفاده از ظرفیت کمیته امداد با کمک در ساخت منازل مسکونی و خیرین و مدیران واحد‌های صنعتی در رفع موانع مدیریت کردیم.

طاهری در پایان گفت: تنها عشق است که جهادگران را پای کار می‌کشاند و هدف اصلی ما این است که قطره‌ای از دریا برای خدمات رسانی به روستاها و نفوذ در دل مردم باشیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان