۱۳/جمادى الآخر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۱۰/۲۶ یکشنبه

صبح قزوین آیا ایستاده آب خوردن به بدن آسیب می‌رساند؟
کد خبر: ۳۵۴۰۴۸ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۹/۹ ساعت: ۱۱:۲۴ ↗ لینک کوتاه

آیا ایستاده آب خوردن به بدن آسیب می‌رساند؟

هنگامی که ایستاده آب می نوشیم، به بدنمان آسیب وارد می شود و اثرات منفی به ما غلبه می کند.

آیا ایستاده آب خوردن به بدن آسیب می‌رساند؟
 

به گزارش سرویس علم وفناوری صبح قزوین ؛شاید این توصیه که بایستی ۸ لیوان در روز آب مصرف کنید را شنیده باشید.
هنگامی که ایستاده آب می نوشیم، به بدنمان آسیب وارد می شود و اثرات منفی به ما غلبه می کند. زمانی که می ایستیم، بدن و بافت ها در حالت تنش و فشار هستند و باعث می شود که آب به سرعت به پایین بدن برود و تعادل مایعات موجود در بدن به هم بریزد.
اما شاخص دیگری که در مصرف آب اهمیت دارد، طریقه و نحوه آن است که در بسیاری از موارد به ایستاده آب خوردن ختم می‌شود. با اینکه اکثریت ما به طور ایستاده آب و دیگر مایعانات را می‌نوشیم؛ دلایل متعددی بر عدم انجام این کار وجود دارد چرا که ایستاده آب خوردن می‌تواند آسیب‌ها و ضررهای متعددی را بر بدن و عملکرد آن وارد کند. اگر همچنان قانع نشده‌اید؛ 8 دلیل زیر حتما شما را مجاب خواهد نمود.

چرا نباید ایستاده آب خورد؟

بی دلیل نبوده که بزرگان به ما نشسته آب خوردن را توصیه نموده‌اند. در آموزه‌های دینی نیز به این امر اشاره شده است. ممکن است در هنگام ورزش نیز مربی از شما بخواهد تا ایستاده آب نخورید چرا که این کار می‎‌تواند عواقبی را به دنبال داشته باشد که محققین و پزشکان متخصص به تازگی دلایل علمی ممانعت از ایستاده آب خوردن را بیان کرده‌اند. اگر لیوان به دست دارید و می‌خواهید ایستاده آب بنوشید؛ شایع دلایل زیر شما را از آن منصرف نماید.

ایستاده آب خوردن می تواند منجر به آرتروز شود
ممکن است برایتان باورنکردنی باشد اما احتمال بروز آرتروز در افرادی که عادت به ایستاده آب خوردن دارند؛ وجود دارد. در حالت ایستاده آب خوردن باعث می‌شود تا توازن مایعات بدن به هم خورده و این مشکل می‌تواند موجب انباشتگی مایع در مفاصل شده که بدین ترتیب امکان بروز آرتروز را فراهم می‌نماید.راه های کاهش خطر ابتلا به ارتروز را اینجا بخوانید.

می تواند موجب برخورد مضر با بدنه معده شود

آیا ایستاده آب خوردن به بدن آسیب می‌رساند؟
متخصصین پزشکی دریافته‌اند که مصرف ایستاده آب می‌تواند منجر به وارد شدن سریع مایع به روده شود که این سرعت ورود آب می‌تواند برخورد با دیواره معده را به همراه داشته باشد. این برخورد با دیواره معده می‌توانند مشکلات بلند مدتی را برای دستگاه گوارش ایجاد کند؛ همانطور که به معده آسیب می‌رساند.

همچنان تشنه خواهید ماند اگر ایستاده آب بخورید

تشنگی شما هیچ‌گاه نمی‌تواند با ایستاده آب خوردن رفع شود. بهتر است به جای حالت ایستاده، لحظه‌ای نشسته و مقدار متعادل‌تری از آب را مصرف کنید تا تشنگی شما رفع شود.

با ایستاده آب خوردن از سوء‌هاضمه ممکن است رنج ببرید

زمانی که نشسته آب می‌نوشید؛ اعصاب شما در حالت آرام و راحت‌تری قرار دارد که این به شما کمک می‌کند تا مایع و دیگر مواد غذایی را بهتر هضم نمایید.
نوشیدن آب به صورت ایستاده، سیستم گوارشی را به هم می ریزد. به خاطر همین فشار و سرعت بالای وارد شدن آب به شکم، آسیب زننده است و پروسه گوارش را مختل خواهد کرد.

کلیه شما به درستی آب را در زمانی که ایستاده آب می خورید؛ تصفیه نمی کند 
خوردن آب در حالت ایستاده به تصفیه و پاک‌سازی آب توسط کلیه کمک نمی‌کند. به طور معمول ناخالصی‌ها در کلیه و مثانه باقی می‌مانند که می‌تواند به اختلال دستگاه ادراری و حتی وارد شدن آسیب‌های دائمی به کلیه منجر شود.

ایستاده آب خوردن موجب رقیق شدن اسید معده نمی شود

آیا ایستاده آب خوردن به بدن آسیب می‌رساند؟

حتی باید در نظر گرفته که نوشیدن آب باید به آرامی و با ورودی‌های کوچک در حالت نشسته باشد. این روش کمک می‌کند تا اسید موجود در بدن با ترکیب با مقدار مناسبی از آب رقیق شود.

ایستاده آب نوشیدن و خطر برای ریه

هنگامی که شما ایستاده آب می نوشید، مواد مغذی و ویتامین ها به کبد و سیستم گوارش نمی رسند و سرعت متعادل به هم می خورد و همین عاملی برای خطرات ریه و قلب خواهد بود، زیرا سطح اکسیژن به هم خواهد ریخت

می تواند موجب زخم ها و سوزش سر دل

وقتی در حالت ایستاده آب می‌نوشید؛ این کار باعث می‌شود تا مایع به سطح پایین مری با شدت بالایی برخورد نماید. این عمل در نتیجه می‌تواند موجب ایجاد اختلال و مزاحمت در اسفنکتر (مفصل بین معده و مری) شده که سوزش مری را می‌تواند به دنبال داشته باشد به این دلیل که اسید معده به سمت بالا صعود می‌کند.

به هم خوردن تعادل سطح اسید در بدن

اینکه شما بنشینید و به آرامی چند جرعه آب بنوشید، باعث می شود که سطح اسید بدن تان متعادل باشد که در غیر این صورت، میزان اسید به هم می خورد.
می تواند موجب سفتی عصب‌های شما شود

آیا ایستاده آب خوردن به بدن آسیب می‌رساند؟
زمانی که ایستاده آب می‌نوشید؛ یک تنش در اعصاب شما به وجود می‌آید اما اگر در حالت نشسته مصرف نمایید؛ سیستم آرام‌ و هضم‌کننده موجب آرام نمودن اعصاب و تنش شده و می‌تواند فرایند هضم را تسهیل نماید.
عدم جذب مواد مغذی موجود در آب
هنگامی که ایستاده آب بنوشید، بدن تحت فشار است. باید بنشینید، عضلات و بدن خود را ریلکس نگه دارید و روی هضم و گوارش مایعات با سرعت آرام تر و ریلکس تر تمرکز کنید.

انتهای پیام/1404

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان