۱۵/شوّال/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۲/۲۶ دوشنبه

صبح قزوین ساکنین خیابان عبیدزاکان از عدم نظارت در عبور و مرور به ستوه آمده‌اند
کد خبر: ۳۵۴۰۴۰ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۹/۹ ساعت: ۱۰:۴ ↗ لینک کوتاه

قزوینِ کوچک در تصاحب خودروها؛

ساکنین خیابان عبیدزاکان از عدم نظارت در عبور و مرور به ستوه آمده‌اند

خیابان عبیدزاکان یکی از نقاط تاریخی و گردشگری شهر قزوین است که همواره مرکز مراجعه افراد بومی و گردشگران بوده اما ترافیک شدید و عبور و مرور بی‌ضابطه در این منطقه سبب نارضایتی ساکنین این منطقه شده است.

ساکنین خیابان عبیدزاکان از عدم نظارت در عبور و مرور به ستوه آمده‌اند

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ اصالت از نامش نمایان است، قدمتی چند صد ساله دارد و یکی از محبوب‌ترین محله‌های قزوینی‌ها برای سکونت و رفت و آمد در هسته مرکزی شهر قزوین شناخته می‌شود، خیابان عبیدزاکان، همان خیابانی که در قامت هویتی اصیل در قلب تپنده قزوین است.

گویی نمایی کوچکی از همه آنچه که افراد برای درک نمای کلی از شهر تاریخی قزوین نیاز دارند، در ساختار محلی، معماری، کسبه و ساکنان این محله نمایان است.

محله‌ای که همه فصول سال در تب و تاب است و جز در پاسی از شب از خروش نمی‌ایستد. وجود اماکنی چون حمام تاریخی قجر از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین گرمابه‌های شهر قزوین، ساباط تاریخی کسمایی (کوچه سقف دار)، قرابت آن به ورودی سرای سعدالسلطنه و بازار وزیر و همچنین بازار بزرگ قزوین سبب شده که همواره به ویژه در آستانه سال نو و آغاز فصل بهار مورد توجه گردشگران و مسافرانی که به قزوین سفر می‌کنند، قرار گیرد.

رسیدن تابستان و آغاز فصل غوره انگور چینی بار دیگر هیاهو را به سمت این خیابان می‌کشاند، مغازه‌های متعدد آبلیمو و آبغوره‌گیری این محله مشتریان خاص خود را دارد و به نوعی اعتبار محل به حساب می‌آیند.

اما این پایان ماجرا نیست، محال است که قزوینی باشی و یکبار نام حلیم عبیدزاکان به گوشت نخورده باشد، وجود حلیم پزی معروف عبیدزاکان و دیگر مغازه آش‌پزی محله، بهانه‌ای می‌شود که در همواره به ویژه در ماه مبارک رمضان در این خیابان شاهد صف‌های طولانی از همشهریان باشیم.

مغازه‌های مختلف عطاری، عصاری، شیرینی پزی اصیل قزوینی، شیره و سرکه‌های طبیعی ننه شهناز و مسجد فاطمه زهرا(س) که پایگاهی فرهنگی برای محل به شمار می‌رود، مسجد ملاباشی، مجاورت با امامزاده حلیمه خاتون(ص) همه و همه از این خیابان یک قزوین کوچک ساخته است، قزوین کوچکی که در عین زیبایی سال‌هاست به تصاحب خودروها در آمده و جلوه خود را از دست داده است.

جای گیری این همه مواهب در یک خیابان فرعی کم عرض که شاید طول آن به بیش از 2 کیلومتر هم نرسد سبب شده تا این خیابان فرعی جزو یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های شهر باشد به طوری که بارها صدای ساکنان و کسبه را درآورده است.

این خیابان به عنوان میانبر از چهار راه نظام وفا، و نادری برای رسیدن به میدان آزادی و همچنین بازار بزرگ قزوین به حساب می‌آید و همواره پر از ترافیک است به گونه‌ای که عبور و مرور را برای ساکنان این محل سخت کرده است.

آقای ژاله از ساکنان این محله می‌گوید: خیابان عبیدزاکان همیشه شلوغ و مملو از خودروست، گاهی ما ساکنان برای عبور و مرور خود با مشکل مواجه هستیم، راهنمایی و رانندگی که نظارتی ندارد، مردم هم رعایت نمی‌کنند.

و ی ادامه داد: افراد هرجا که برای پارک ماشین جا گیر بیاورند پارک می‌کنند، جلوی ورودی کوچه‌ها و درب منازل کسی هم نظارتی ندارد؛ بارها شده خود من برای کار ضروری نتوانستم ماشین را از کوچه بیرون بیاورم و ساعت‌ها معطل شدم، کاش کمی نظارت‌ها را بیشتر کنند.

زهرایی یکی از کسبه این محل مشکل پارکینگ را مشکل اصلی این خیابان دانست و گفت: بخش قابل توجهی از خودروها برای مراجعه به بازار از این خیابان عبور می‌کنند و این خیابان کم عرض و البته شلوغ را جای مناسبی به جهت پارک خودروی خود می‌دانند که اکثر کسبه و ساکنین این محله را به شدت ناراضی کرده است البته چندسالی هست پارکینگی را مهیا کرده‌اند که اکثرا خالی از خودرو است و دلیلش را نمی‌دانم.

خانم چگینی از ساکنان محله نیز از سد معبری که مغازه‌دارها برای پیاده‌روهای کم عرض این خیابان ایجاد می‌کنند نیز گله داشت و گفت: هر اندازه که ماشین در این خیابان فراوان است به همان میزان عابرین پیاده هم در آن رفت و آمد می‌کنند اما کم عرض بودن پیاده‌روهای این خیابان که با تعدی مغازه‌دارها هم باریک‌تر شده نیزعبور ومرور را برای مردم سخت کرده است.

این شهروند قزوینی بیان کرد: هر مغازه‌دار یک متری از پیاده‌رو را اشکال کرده و وسایلش را چیده است، گاهی موتورها و دوچرخه‌ها هم به این وسایل اضافه می‌شوندو حالا شما حساب کنید چگونه باید رفت و آمد کرد.

آقای محمودی که خودروی خود را در یکی از کوچه‌های این خیابان پارک کرده بود، گفت: دوبار این خیابان پرترافیک را جستجو کردم تا جایی برای پارک پیدا کنم اما برای من جالب است با اینکه تابلوهای پارک ممنوع توسط راهنمایی و رانندگی در این خیابان نصب شده است اما همه بسیار راحت حتی زیر همان تابلو ماشین های خود را پارک کرده‌اند، کسی هم معترض نیست انگار به این وضعیت عادت کرده‌اند.

موضوع را با مهدی مهدیخانی، رئیس کمیسیون عمران، ترافیک و امور زیربنایی شورای شهر قزوین در میان گذاشتیم؛

وی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به اینکه محله عبیدزاکان در بافت اصلی و مرکزی شهر قزوین قرار دارد، گفت: این خیابان در یکی از پرازدحام‌ترین گره‌های ترافیکی شهر واقع شده است، از آنجایی ‌که در بافت تاریخی نیز قرار دارد و در دل خود چندین آثار باستانی را جای داده و از طرفی شریان اصلی به خیابان‌های نادری، بوعلی، نظام وفا و امام خمینی(ره) محسوب می‌شود، همواره پرتردد است.

وی ادامه داد: در طرح جامع ترافیک شهر، برای سال 1401 برای حل گره ترافیکی شهر تمهیداتی اندیشیده شده که در آن به هسته  مرکزی شهر پرداخته شده و خیابان عبیدزاکان هم مشمول آن می‌شود.

مهدیخانی افزود: در اجرای این طرح منتظر گزارشات شهرداری و پلیس راهنمایی رانندگی هستیم تا مشکل این محله هم مرتفع شود.

رئیس کمیسیون عمران، ترافیک و امور زیربنایی شورای شهر قزوین یادآور شد: با توجه به سابقه نظامی شهردار قزوین نیز ارتباط بسیار خوبی با نیروی انتظامی و پلیس راهور برقرار کرده که این ارتباط و تعامل می‌تواند منشا خیری برای رفع چنین مشکلاتی که ساکنان این محله با آن مواجه هستند، باشد.

مهدیخانی عنوان کرد: تردد زیاد و شلوغی بیش از حد این خیابان نیازمند حضور و نظارت مامورین نیروی انتظامی به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی بعدی در این خیابان است که با نظارت شهرداری و نیروی انتظامی قابل حل است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با وجود اهمیتی که بافت سنتی و مرکزی شهر قزوین داراست اما به واقع مورد غفلت قرار گرفته است.

اجرای طولانی مدت پروژه بازسازی میدان آزادی (سبزه میدان) و عریض کردن پیاده راه خیابان امام خمینی که خود باعث ایجاد بار ترافیکی در این منطقه شده است، خیابان عبیدزاکان را به عنوان میانبری برای خودروهای عبوری کرده و بار ترافیک را به این محل کشانده است.

از طرفی عدم نظارت و کنترل عبور و مرور توسط پلیس راهنمایی رانندگی و شهرداری اوضاع را به مراتب سخت‌تر کرده است، امید است با تعامل و همکاری شورای شهر، شهرداری و نیروی انتظامی کمی از بار ترافیک این محله کاسته شود تا آسایش و راحتی همشهریان عزیز فراهم شود.

انتهای پیام/2001

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان