۱۶/جمادى الآخر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۱۰/۲۹ چهارشنبه

صبح قزوین انتشار بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب توسط ناشرین قزوینی در سال جاری
کد خبر: ۳۵۳۸۹۶ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۹/۲ ساعت: ۱۵:۳۹ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین خبر داد

انتشار بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب توسط ناشرین قزوینی در سال جاری

محمدحسین اسماعیلی گفت: در سال جاری ۳۵۹ عنوان کتاب توسط ناشرین استان منتشر شده که ۲۱۴ عنوان آن تالیف و ۱۴۵ عنوان نیز ترجمه بوده است.

انتشار بیش از ۳۰۰ عنوان کتاب توسط ناشرین قزوینی در سال جاری
به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ محمدحسین اسماعیلی در آیین اختتامیه سومین دوره انتخاب کتاب سال استان قزوین با اشاره به اینکه موضوع کتاب و کتابخوانی نباید به یک هفته محدود شود، اظهار کرد: برگزاری این مراسم‌ها تلنگری جهت یادآوری اهمیت این حوزه برای مردم و مسئولین است.

وی افزود: اگرچه امروز دنیای ارتباطات و دیجیتال را حاکم بر فضای ارتباطات عمومی در جامعه می‌دانیم ولی فضای دیجیتال هرگز نمی‌تواند جایگزین کتاب و کتابخوانی شود؛ از این رو سرانه مطالعه و حوزه کتاب و نشر به عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه فرهنگی هر جامعه محسوب می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با بیان اینکه باید از فضای دیجیتال به عنوان بستر توسعه کتابخوانی استفاده کرد، گفت: هرچقدر حضور کتاب در عرصه‌های مختلف کمرنگ‌تر شود دچار چالش‌های بزرگی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی خواهیم شد.

اسماعیلی تاکید کرد: باید بدانیم که یک دستگاه یا یک مدیر نمی‌تواند متولی امر کتاب و کتابخوانی باشد و همه باید درکنار یکدیگر برای ترویج این فرهنگ کمک‌رسانی کنند.

وی ادامه داد: با وجود اینکه مشکلات زیادی بر سر راه نویسندگان، ناشران و اهل قلم وجود دارد اما این قشر فرهیخته باید در عرصه فرهنگ کتابخوانی ظهور و بروز بیشتری داشته باشند.

میزان انتشار کاهش پیدا کرد

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تیراژ کتاب گاهی به زیر 100 عدد می‌رسد، تصریح کرد: استان قزوین سرآمد حوزه کتاب و کتابخوانی است اما تیراژ پایین کتاب‌ها جای تاسف دارد و همه باید با همت هم اینگونه مشکلات را مرتفع کنیم.

اسماعیلی بیان کرد: وجود بزرگانی مانند عبید زاکانی، دکتر دبیر سیاقی، سید جواد مجابی و شیخ المورخین ایران، احسان اشراقی نشان دهنده ظرفیت‌های عظیم استان قزوین است که باید در حوزه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری حوزه کتابخوانی فعالیت چشمگیرتری داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 663 عنوان کتاب با تیراژ 750 جلد در استان به چاپ رسیده است، گفت: باوجود حاکم بودن شرایط کرونایی اما در سال جاری 359 عنوان کتاب توسط ناشرین استان منتشر شده که 214 عنوان آن تالیف و 145 عنوان نیز ترجمه بوده است.

10روستای دوستدار کتاب استان حمایت می‌شوند

مدیرکل اداره ارشاد و فرهنگ با بیان اینکه 85 ناشر در قزوین فعالیت می‌کنند، افزود: نام 202 اهل قلم قزوینی در خانه کتاب ایران ثبت و ضبط شده‌ که 75 نفر از آنها بانوان هستند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه 50 کتاب صوتی در قزوین رونمایی شده است، ابراز کرد: با همکاری موسسات فرهنگی استان قزوین در حال انتشار کتاب‌های صوتی هستیم و امیدوارم که این اتفاق بتواند در راستای توسعه کتابخوانی در قزوین اثرگذار باشد.

وی ادامه داد: در حالیکه به ازای هر 10 هزار نفر باید یک کتابخانه داشته باشیم اما در استان قزوین 58 باب کتابخانه با 42هزار عضو و 965 هزار جلد کتاب داریم؛ این یعنی نیمی از نیاز استان هم مرتفع نشده است اما امیدوارم با پیگیری‌ها نیز در مناطق فاقد کتابخانه مانند بویین‌زهرا، نرجه، بیدستان، سگزآباد، قشلاق، شریفیه و مهرگان شاهد اتفاقات خوبی باشیم.

اسماعیلی در پایان گفت: قرار است در فاز اول طرح روستاهای دوستدار کتاب 10 روستای استان قزوین را مورد حمایت جدی قرار دهیم و امیدوارم با مجموعه فعالیت‌ها در این زمینه بخشی از وظایف خود را اجرا کنیم.

انتهای پیام/۳۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان