۰۵/جمادى الأول/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۰۹/۱۸ پنجشنبه

صبح قزوین تنها ۱۵درصد از آسانسورهای اماکن دولتی قزوین استاندارد هستند
کد خبر: ۳۵۳۸۸۰ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۹/۲ ساعت: ۸:۳۰ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل استاندارد استان قزوین:

تنها ۱۵درصد از آسانسورهای اماکن دولتی قزوین استاندارد هستند

سیروس صارمی گفت: متاسفانه آمار خوبی از استانداردسازی آسانسورهای ادارات دولتی نداریم و با نگاه خوشبینانه می‌توانیم بگوییم که تنها ۱۵ درصد از آسانسورهای موجود در اماکن دولتی مطابق با شرایط استاندارد بوده و مابقی آسانسورها دارای نقص فنی هستند.

تنها ۱۵درصد از آسانسورهای اماکن دولتی قزوین استاندارد هستند
سیروس صارمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به اینکه توجه به کیفیت و بازنگری در استانداردها از اولویت‌های سازمان ملی استاندارد است، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر تعداد بازنگری‌ها از تدوین استانداردهای جدید بیشتر شده‌ بنابراین اگر محصولات براساس استانداردهای تعریف شده تولید شوند قطعا با کیفیت و ایده‌آل خواهند بود.

وی افزود: هدف اداره استاندارد تولید محصولات استاندارد و ترویج و آموزش مباحث استانداردسازی به مردم است که اگر استانداردسازی محصولات داخلی به طور کامل رعایت شود قطعا قابل رقابت و تطابق با کالاهای خارجی خواهند بود همانطور که برخی تولیدات کشور ما به طور مستقیم در کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکا توزیع می‌شوند.

مدیرکل استاندارد استان قزوین بیان کرد: بر اساس چارچوب ضوابط استاندارد بین‌المللی، بیش از ۸۵ درصد از تولیدات و خدمات کشور، مطابق با استانداردهای کشورهای خارجی است که با توجه به قوانین ایران بومی سازی شده‌اند لذا دلیل نارضایتی‌هایی که برخی اوقات در مورد کالاهای بی‌کیفیت داخلی مطرح می‌شود، رعایت نکردن کامل استانداردها است.

صارمی ادامه داد: اداره استاندارد به منظور ایجاد اطمینان لازم به مردم، ارزیابی‌ها و نمونه‌برداری‌هایی از خط تولید و سطح بازار انجام می‌دهد و در صورت عدم انطباق با استانداردهای مربوطه قطعاً اخطار و در صورت تکرار به مراجع قضایی معرفی خواهند شد همچنین کالاهایی را که از سایر استان‌ها وارد می‌شوند را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و در صورت اطمینان اجازه توزیع در سطح شهر صادر می‌شود.

این مسئول اذعان کرد: در مبادی ورودی کشور کارشناسانی از سوی اداره استاندارد مستقر هستند که به محض ورود کالا اگر مشمول استاندارد اجباری باشند ارزیابی و نمونه برداری لازم را انجام داده و در صورت عدم انطباق اجازه ترخیص کالا به گمرک داده نمی‌شود.

وی ابراز کرد: یکی از مزایای ارزیابی کالاهای سطح بازار شناسایی کالاهای قاچاق، تقلبی یا کالاهای تولید داخلی با برند خارجی است همچنین علاوه‌بر مبادی ورودی کشور، مبادی قاچاق کالا نیز تحت کنترل واحد‌های نظارتی قرار دارند.

مدیرکل استاندارد استان قزوین عنوان کرد: اداره استاندارد در حوزه ایمنی و سلامت شهروندان تلاش می‌کند که با بهره‌گیری از همه امکانات موجود، زمینه تولید کالاهای استاندارد را فراهم کرده و از توزیع محصولات غیراستاندارد جلوگیری کند.

صارمی در مورد آخرین وضعیت استانداردسازی آسانسورهای نصب شده در ادارات دولتی تصریح کرد: متاسفانه آمار خوبی از استانداردسازی آسانسورهای ادارات دولتی نداریم و با نگاه خوشبینانه می‌توانیم بگوییم که تنها ۱۵ درصد از آسانسورهای موجود در اماکن دولتی مطابق با شرایط استاندارد بوده و مابقی آسانسورها دارای نقص فنی هستند.

بروز هرگونه حادثه در آسانسور بر عهده مالک است

این مسئول اضافه کرد: خوشبختانه در ساختمان‌های جدیدالاحداث مشکل خاصی نداریم چون با تفاهم‌نامه‌ای که از سوی وزارت کشور با شهرداری منعقد شده تا زمانی که واحدهای جدید گواهی استاندارد آسانسور را دریافت نکنند برای آن‌ها پروانه پایان کار صادر نخواهد شد و این امر به ما کمک می‌کند اما مشکل اصلی بازرسی‌های ادواری سالیانه است که متأسفانه توجهی به این موضوع به ویژه در مراکز دولتی، درمانی و برج‌ها نمی‌شود.

وی ابراز کرد: بروز هرگونه حادثه در آسانسور‌های غیر قابل استاندارد بر عهده مالک ساختمان، مدیر دستگاه دولتی و یا خدماتی است و هیچ سازمانی مسئولیتی در این باره نخواهند داشت.

مدیرکل استاندارد استان قزوین اضافه کرد: بسیاری از شرکت‌های بیمه‌ای به راحتی آسانسورها را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهند اما متاسفانه در زمان بروز هر گونه حادثه برای پرداخت خسارت از مالک درخواست گواهینامه استاندارد خواهند کرد، لذا بر اساس دستورالعمل کشوری به تمام نمایندگی‌های بیمه اعلام کردیم که از بیمه کردن آسانسورهای فاقد استاندارد خودداری کنند و در صورت عدم تمکین شرکت بیمه و مالک پاسخگو خواهند بود.

صارمی عنوان کرد: طی آخرین جلسه‌ای با حضور کارشناسان مختلف اداره راه و شهرسازی نظام مهندسی، سازمان صمت و اداره استاندارد بنا شد که تمام دستگاه‌های مرتبط به وظایف خود در خصوص استاندارد سازی آسانسورهای بخش خصوصی و دولتی پایبند باشند.

این مسئول اضافه کرد: موضوع ضعف در آسانسورها یک موضوع کشوری است و تا زمانی که تمام کسانی که مسئولیت بهره‌برداری از آسانسور را بر عهده دارند، با اداره استاندارد همکاری نداشته باشند، آسانسورها به وضعیت استانداری نخواهند رسید.

وی ادامه داد:اداره استاندارد رسالت خود را در مورد استاندارد سازی آسانسورها انجام می‌دهد و در تمام جلسات و مصاحبه‌ها بر این موضوع تاکید داریم لذا این یک هشدار برای مردم و مسئولین است که در صورت بروز هرگونه حادثه باید پاسخگو باشند.

مدیرکل استاندارد استان قزوین در مورد آخرین وضعیت تله‌سیژ واقع در بوستان فدک بیان کرد: اکنون تله‌سیژ قزوین مشکل خاصی ندارد و تمام نقص‌های فنی که چند سال پیش منجر به پلمپ این واحد شده بود را با تعامل مجموعه تله‌سیژ برطرف کردیم.

صارمی در پایان گفت: با تغییر مدیریت تله‌سیژ و واگذاری آن به سازمان همیاری خوشبختانه تمام تلاش لازم برای استانداردسازی آن انجام شد و تابستان سال ۹۹ نیز پروانه و گواهی استاندارد تله‌سیژ صادر و راه‌اندازی شده ‌است و هر سه ماه یک بار ارزیابی‌هایی برای تمدید استاندارد این مجموعه صورت می‌گیرد که در صورت هرگونه نقص جزیی بلافاصله برطرف خواهد شد.

انتهای پیام/۱۰۰۳
 

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان