۱۶/جمادى الآخر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۱۰/۲۹ چهارشنبه

صبح قزوین سنجش شنوایی بیش از ۸ هزار نوزاد قزوینی
کد خبر: ۳۵۳۱۰۲ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۷/۲۷ ساعت: ۱۴:۲۵ ↗ لینک کوتاه

معاون امور پیشگیری بهزیستی قزوین خبرداد

سنجش شنوایی بیش از ۸ هزار نوزاد قزوینی

زهرا غلامرضایی گفت: در شش ماهه نخست سال جاری تعداد ۸ هزار و ۶۴ نوزاد مورد سنجش شنوایی قرار گرفته‌اند که از این تعداد ۴۰ نفر مبتلا به اختلالات شنوایی شناسایی شدند.

سنجش شنوایی بیش از ۸ هزار نوزاد قزوینی
زهرا غلامرضایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به اهمیت اجرای طرح غربالگری شنوایی نوزادان اظهار کرد: این طرح با هدف شناسایی به موقع و زود هنگام اختلالات شنوایی و ارائه خدمات لازم؛ همچنین مداخله به هنگام جهت جلوگیری از عوارض کم‌شنوایی حداکثر تا سن یک ماهگی نوزاد انجام می‌شود.

وی افزود: کم‌شنوایی از شایع‌ترین نقايص مادرزادی در زمان تولد بوده و از آنجا که نقص پنهانی به شمار می‌آید نیز تشخیص زودهنگام آن بسیار مشکل است و دیر اتفاق می‌افتد که در صورت عدم اجرای برنامه‌های غربالگری شنوایی ممکن است کم‌شنوایی تا 18 الی 24 ماهگی پنهان بماند.

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان قزوین با بیان اینکه میزان شیوع کم‌شنوایی در زمان تولد بیش از دو برابر مجموع دیگر اختلالات قابل ارزیابی در کودکان است، تصریح کرد: طرح کشوری غربالگری، تشخيص و مداخله نوزادان و شيرخواران (EHDI) توسط سازمان بهزيستی كشور طراحی شده و از اسفند سال 83 در کليه استان‌ها اجرا می‌شود.

انجام طرح غربالگری شنوایی نوزادان در 5بیمارستان استان قزوین

این مقام مسئول گفت: برنامه غربالگری شنوایی نوزادان در استان قزوین با تهیه دستگاه‌های مدرن غربالگری و همکاری بسیار مناسب دانشگاه علوم پزشکی در قالب عقد تفاهم‌نامه نیز در زایشگاه‌ها و با مشارکت بخش خصوصی اجرا می‌شود.

غلامرضایی عنوان کرد: طرح غربالگری شنوایی نوزادان در پنج بیمارستان‌ کوثر و رازی در قزوين، 96 تختخوابی(تامين اجتماعي) و شفا در شهرستان تاکستان و بیمارستان امیرالمومنین(ع) بوئین زهرا انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در قالب اجرای طرح غربالگری شنوایی، کلیه نوزادان متولد شده پیش از ترخیص مورد معاینه شنوایی قرار می‌گیرند و در صورت مشکوک شناخته شدن، ضمن ارائه بروشور راهنما جهت تشخیص به مراکز سنجش شنوایی ارجاع داده می‌شوند.

شناسایی 40 کودک مبتلا به اختلالات شنوایی

معاون امور پیشگیری بهزیستی استان قزوین بیان کرد: همچنین پیگیری تلفنی از خانواده‌ها صورت می‌گیرد تا افرادی که نسبت به امر پیگیری کم اهمیت هستند نیز از خطرات احتمالی آن آگاه شوند تا در زمان مناسب و قبل از دو سالگی کودکان اقدامات درمانی از جمله کاشت حلزون یا دریافت سمعک انجام شود.

وی تاکید کرد: با تشخیص به موقع و انجام اقدامات درمانی لازم کودکان می‌توانند در سنین پیش از دبستان از آموزش‌های لازم جهت زبان‌آموزی و تربیت شنیداری بهره‌مند شده و دچار معلولیت شنوایی نشوند.

این مقام مسئول در پایان گفت: درشش ماهه نخست سال جاری تعداد هشت هزار و 64 نوزاد در استان مورد سنجش شنوایی قرار گرفته‌اند که از این تعداد 40 نفر مبتلا به اختلالات شنوایی شناسایی شده و با پیگیری مستمر، جهت انجام اقدامات تشخیصی و درمانی ارجاع داده شده‌اند.

انتهای پیام/7003

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان