۱۵/شوّال/۱۴۴۳

-

۱۴۰۱/۰۲/۲۶ دوشنبه

صبح قزوین مادران و زنان مروجان ورزش در خانواده باشند/ بی‌تحرکی و افسردگی ارمغان ویروس منحوس
کد خبر: ۳۵۳۰۵۵ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۷/۲۶ ساعت: ۱۵:۱۵ ↗ لینک کوتاه

نگاهی به تربیت‌بدنی در زیر سایه شوم کرونا؛

مادران و زنان مروجان ورزش در خانواده باشند/ بی‌تحرکی و افسردگی ارمغان ویروس منحوس

کرونا بر روی بسیاری از فعالیت‌های روزمره زندگی سایه انداخت که فعالیت‌های ورزشی از آن دست بود و در این میان بانوان به ویژه بانوان خانه‌دار بیشترین آسیب را دیدند.

مادران و زنان مروجان ورزش در خانواده باشند/ بی‌تحرکی و افسردگی ارمغان ویروس منحوس
به گزارش خبرنگار ورزشی صبح قزوین؛ بدون شک یک جامعه سالم با داشتن افرادی که از نظر جسمی و روحی سلامتی و نشاط دارند تعریف می‌شود؛ در این بین سلامت زنان به دلیل نقش تربیتی که برعهده آنهاست بسیار اهمیت دارد؛ زیرا یک مادر پرنشاط و سلامت ضامن یک نسل سالم است. سلامتی رکن اصلی و اساسی یک جامعه پویاست، پس باید روز و هفته تربیت بدنی را برای ترویج امر مهم ورزش غنیمت شماریم.

خانم صالحی که از شهروندان قزوینی است در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی صبح قزوین درباره مقدار فعالیت ورزشی روزانه‌اش گفت: متاسفانه در طول هفته زمان کمی را به ورزش اختصاص می‌دهم بنابراین سعی می‌کنم مسیر‌های کوتاه را پیاده‌روی کنم.‌ ورزش در خانواده من همیشه کمرنگ بوده است شاید به همین خاطر برای من‌نیز در اولویت قرار ندارد.

این خانم جوان افزود: هرکسی در طول شبانه روز وقت خالی فراوانی پیدا می‌کند اما‌ من فکر می‌کنم کمتر‌ کسی سعی می‌کند از این وقت برای ورزش کردن استفاده کند.اکثر افراد از وقت خالی خود برای وقت‌گذرانی جلوی تلوزیون، رفتن به رستوران و رفتن به مهمانی استفاده می‌کنند.

ورزش باید از کودکی در شخصیت افراد نهادینه شود

این شهروند قروینی بیان کرد: فکر می‌کنم عادت ورزش کردن باید از کودکی و به درستی در افراد نهادینه شود تا نتوان از آن غافل شد. این یک واقعیت مهم است که هرچیزی که برای سلامتی مفید می‌باشد از اهمیت بالایی برخوردار است و باید به آن توجه کرد.

یک خانم دوچرخه‌سوار مسن نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی صبح قزوین، گفت: از دوران جوانی به ورزش علاقه داشتم. کمتر به یاد می‌آورم که مسیرهای در دسترس را با ماشین رفته باشم؛ دوچرخه سواری همیشه من را سرحال نگه می‌دارد.
وی ادامه داد: جوان‌های امروزی به هیچ‌چیز علاقه نشان نمی‌دهند؛ حتی ورزش که برای سلامتی مهم است. من در این سن و سال یک‌روز هم از نرمش صبحگاهی غافل نشده‌ام و دوچرخه‌سواری یکی از تفریحات اصلی زندگی‌ام شده است.

این شهروند افزود: فکر می‌کنم اگر ورزش در زندگی‌ام جای نداشت حتما به بیماری‌های مختلفی دچار می‌شدم. مخصوصا که در سنین بالاتر همیشه بیماری با آدم همراه است. البته ناگفته نماند که در کنار ورزش پرهیز غذایی را نیز رعایت می‌کنم اما بدون شک آن چیزی که من را سرحال می‌کند ورزش کردن است.

وی بیان کرد: اگر کسی بخواهد ورزش کند بدون خرج کردن ریالی می‌تواند در خانه و در کنار خانواده‌اش و یا تنها این کار را انجام دهد. در این زمانه هرکسی یک گوشی دارد و می‌تواند با پخش کردن یک آهنگ شاد زمانی را که در منزل است به ورزش کردن بپردازد و روز خود را با ورزش شروع کند. یک دراز و نشست، حرکت پروانه و بشین و پاشو خیلی زمان‌بر نیست اما انرژی که می‌دهد باعث می‌شود از زمان خود در طول روز بهتر استفاده کنیم.

یک زن خانه‌دار نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی صبح قزوین، گفت: قبل از شیوع کرونا به دستور پزشک و برای کاهش وزن به استخر می‌رفتم اما کرونا برنامه ورزشی من را تغییر داد. خانه‌نشینی باعث شده است که دچار اضافه وزن و کم‌تحرکی شوم و همین به روحیه‌ام آسیب زده است.
بی‌تحرکی برای زنان خانه‌دار خطرناک‌تر است

وی تصریح کرد: زنان خانه‌دار در معرض بیماری‌های مختلفی قرار دارند و یکی از این بیماری‌ها چاقی و اضافه وزن است زیرا باعث مشکلات زیادی می‌شود. بنابراین ورزش باید یکی از واجبات زندگی زنان‌خانه‌دار باشد اما شیوع کرونا، تنبلی، آپارتمان‌نشینی و ملاحضات آن ورزش را از زندگی ما دور کرده است.

این شهروند قزوینی تصریح کرد: کودکان از مادر و پدرخود الگو برداری می‌کنند؛ خانواده‌ای که به ورزش اهمیت نمی‌دهد مطمئنا فرزندان ورزشکاری هم نخواهد داشت؛ از آنجایی که من هم یک مادر هستم کاملا آگاهم که بچه‌ها این‌‌روزها بسیار کم‌تحرک هستند و بیشتر وقت خود را پای گوشی و کامپیوتر می‌گذرانند و این یک مادر را خیلی نگران می‌کند‌.

وی افزود: نمی‌دانم در این روزها جز تمرینات ورزشی در خانه چه فعالیت ورزشی دیگری می‌توان انجام داد اما امیدوارم هرچه زودتر به روزهای عادی بازگردیم تا بیش از این سلامت جسمی و روحی ما به خطر نیفتد.

به گزارش خبرنگار ورزشی صبح قزوین؛ جسم و روان از هم جدا نیستند و اگر برای هر قسمت مشکلی پیش آید روی قسمت دیگر هم تأثیر می‌گذارد. ورزش عاملی است که می‌تواند جلوی بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی را بگیرد. با تحرک و فعالیت بدنی نیز جسمی سالم و روحی شاد خواهیم داشت و مشکلات روزمره نیز کمتر می‌تواند بر جسم و روان ما تاثیر بگذارد.

ندا پاکدامن در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی صبح قزوین؛ با بیان اینکه اهمیت ورزش و تربیت‌بدنی بر هیچکسی پوشیده نیست، گفت: در دوسال اخیر و در ایام شیوع کرونا بحث فعالیت بدنی و تحرک در اولویت قرار داشت؛ اگر ورزش جزو عادات روزانه افراد شود بدون شک اثرات آن را درجریان زندگی روزمره خواهند دید.

وی با اشاره به اینکه سلامت جسمی و ارتقاء سطح ایمنی بدن در شرایط کرونا بسیار مهم است، افزود: مهم‌ترین و اثرگذارترین امر در کنار تغذیه مناسب، بحث ورزش و تناسب‌اندام است؛ افراد می‌توانند با انجام تمرینات بسیار ساده در خانه یا در محیط بیرون مثل پارک‌ها، ورزش را جزو عادات خود قرار دهند و اثرات خوب آن را در زندگی حس کنند.

معاون ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان قزوین بیان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا و بعد از اینکه به این سبک از زندگی عادت کردیم، با کمک متخصصان و به تفکیک رده‌های سنی، محتوای ورزشی شامل تمرینات ساده و کششی را تولید کردیم که به صورت ویدیو، پادکست و وبینار ارائه شد.

پاکدامن ادامه داد: در این دوران پویش‌های مختلفی همچون ورزش در اماکن با نام "آوای ورزش در همسایگی" اجرا شد؛ در این پویش مربی ما با حضور در مجتمع‌ها سعی می‌کرد از خانواده‌ها بخواهد که به انجام تمرینات ورزشی بپردازند. همچنین در بحث لیگ‌تندرستی نیز شرکت‌کنندگان موظف هستند طی دوماه و به صورت روزانه ۳۰دقیقه ورزش و یک دقیقه از محتوای ورزشی خود را برای ما ارسال کنند‌ که برای این افراد جوایزی به قید قرعه در نظر گرفته شده است.

وی افزود: به منظور تشویق و ترغیب خانواده‌ها، بازی‌های هدف‌مندی برای مادر و فرزند و پدر و فرزند طراحی کرده‌ایم تا فرزندان در محیط بسته منازل با بازی‌های خانواده‌محور نشاط، شادی و سلامت را در خانواده داشته باشند.

فعالیت ورزشی با کار منزل یکی نیست

این‌مقام مسئول تاکید کرد: فعالیت‌های ورزشی باید به حدی باشد که افراد افزایش ضربان قلب و افزایش دمای بدن را احساس کنند در واقع ورزش باید از فعالیت روزمره و ساده بالاتر باشد چراکه خیلی‌ها فکر می‌کنند انجام کارهای منزل نوعی ورزش است.

نایب‌رئیس هیئت‌ ورزش همگانی استان قزوین افزود: پیاده‌روی بهترین و پایه‌ فعالیت‌های ورزشی است اما در کنار پیاده‌روی می‌بایست تمرینات کششی و قدرتی هم انجام شود؛ انجام ۲۵ الی ۳۰ دقیقه پیاده‌روی، ورزش استقامتی محسوب می‌شود و بعد از آن اضافه کردن تمرینات کششی و قدرتی ایده‌آل‌ترین حالت ممکن است.

پاکدامن گفت: برای زمان ورزش سعی می‌کنیم نسخه واحدی را نپیچیم و افراد را محدود نکنیم اما اگر کسی بتواند در اولین ساعات صبح ورزش کند بسیار عالی است اما کسی که شرایطش را ندارد، می‌تواند ورزش عصرگاهی یا شامگاهی انجام بدهد؛ بهتر بگویم هرکس درهرزمان که فرصت پیدا می‌کند، آن بهترین زمان است زیرا سلامتی را به ارمغان می‌آورد.

وی درباره مزایای ورزش عنوان کرد: ثابت شده است که ورزش در بحث شیوع ویروس کرونا و در بحث بیماری‌های غیرواگیر مانند قلبی_عروقی، دیابت، فشارخون و افسردگی اثر دارد و می‌تواند به سلامت جسم کمک کند.

این‌ مقام مسئول ابراز کرد: قزوین از نظر فرهنگ ورزش‌دوستی شرایط خوبی را دارد؛ این را می‌توان از جمعیتی که هرروز در بوستان‌ها و یا جاده سلامت ورزش می‌کنند تشخیص داد.‌ همچنین جمعیت سازمان‌یافته که بیمه ورزشی هستند نیز نشان‌دهنده میزان علاقه بانوان و آقایان به ورزش است؛ حتی میزان علاقه بانوان به ورزش در حال پیشی گرفتن می‌باشد؛ همین ما را ملزم‌می‌کند به فعالیت ورزشی بانوان به عنوان مادران خانواده اهمیت بیشتری بدهیم.

برگزاری همایش‌های ورزشی برای سالمندان

پاکدامن تاکید کرد: از آنجایی که مانند گذشته اعضای خانواده دور یکدیگر جمع‌ نمی‌شوند، فشار زیادی روی افراد سالمند است و تنهاتر از قبل شده‌اند که ما سعی کردیم با برگزاری همایش‌های مختلف نشاط را برای سالمندان ایجاد کنیم. برای مثال در هفته تربیت بدنی برنامه دوچرخه‌سواری ویژه نوه، مادربزرگ و پدربزرگ و همایش دومیدانی طراحی شده است.

وی افزود: یکی دیگر از طرح‌های ما تحت عنوان ورزش‌های تطبیقی محله‌محور ویژه کودکان، سالمندان و معلولان(گروه‌های خاص) طراحی شده است‌. در قالب این طرح از تمام شهرستان‌ها خواسته شده است که هیئت‌های مرتبط برنامه‌های مختلفی را اجرا کنند.

این‌ مقام‌مسئول ادامه داد: بیشتر اطلاع‌رسانی ما برای ورزش از طریق مربیان پارکی است زیرا یک جامعه هدف مشخص در گروه سالمندان فعالیت‌های روزانه پارکی را انجام می‌دهند و مربیان نیز به این افراد شناخت دارند و هر همایشی وجود داشته باشد از این طریق اطلاع‌رسانی می‌شود؛ درباره روستاها نیز هیئت ورزش‌های روستایی و بومی و محلی رابط‌ ما در آنجا هستند.

پاکدامن در پایان گفت: از همه همشریان خواهشمندم که سلامت خود را جدی بگیرند. چراکه پزشکان نیز توصیه می‌کنند قبل از اینکه دچار مشکلاتی مانند پوکی استخوان و چاقی شویم با ورزش کردن پیشگیری کنیم؛ مادران نیز به عنوان اولین مربیان، همیشه بر ورزش فرزندشان تاکید کنند.

انتهای پیام/۳۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان