۱۶/جمادى الآخر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۱۰/۲۹ چهارشنبه

صبح قزوین الزام تست کرونا برای دانش‌آموزانی که واکسن نمی‌زنند
کد خبر: ۳۵۲۹۶۱ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۷/۲۰ ساعت: ۸:۰ ↗ لینک کوتاه

مدیرمرکز مدیریت شبکه دانشگاه علوم پزشکی قزوین:

الزام تست کرونا برای دانش‌آموزانی که واکسن نمی‌زنند/ دز بوستر در چند روز آینده تزریق می‌شود

هاشم علیجانی گفت: واکسیناسیون دانش‌آموزان اختیاری است و اجباری در آن نیست اما نباید فراموش شود که موضوع واکسیناسیون یک موضوع اجتماعی است، دانش‌آموزی که در مدرسه حضور پیدا می‌کند باید تست پی.سی. آر را هفته‌ای دوبار و با هزینه شخصی انجام دهد.

الزام تست کرونا برای دانش‌آموزانی که واکسن نمی‌زنند

هاشم علیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت صبح قزوین؛ با اشاره به آخرین وضعیت آمار واکسیناسیون کرونا در استان قزوین اظهار کرد: از ابتدای آغاز واکسیناسیون تا کنون، یک میلیون و 75 هزار و 356 دز به استان قزوین اختصاص داده شده که از این میزان، 769 هزار و 42 دز مربوط به نوبت اول و مابقی مربوط به دز دوم است.

وی افزود: تقریبا درصد پوشش واکسیناسیون جمعیت بالای 18 استان حدود 76.8 درصد از میانگین کشوری بالاتر بوده و درصد واکسیناسیون رده سنی 12 الی 18 سال (جمعیت دانش‌آموزی) برابر 45.5 درصد است؛ امیدواریم این میزان افزایش یابد تا آرامش کاملی برای خانواده‌ها تأمین شود.

مدیرمرکز مدیریت شبکه دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: براساس دستورالعمل وزارتخانه، واکسن سینوفارم در دو نوبت به فاصله یک ماه برای دانش‌آموزان تزریق می‌شود، البته درصد واکسیناسیون این رده سنی به درصد کشوری نزدیک است.

سینوفارم، مناسبت‌ترین نوع واکسن برای دانش‌آموزان

علیجانی ادامه داد: واکسیناسیون دانش‌آموزان اختیاری است و اجباری در آن نیست اما نباید فراموش شود که موضوع واکسیناسیون یک موضوع اجتماعی است، لذا براساس مصوبه‌ ستاد کرونای استان، واکسیناسیون می‌تواند اختیاری باشد اما از آنجایی که حفظ سلامتی از اولویت‌هاست، دانش‌آموزی که در مدرسه حضور پیدا می‌کند باید تست پی.سی. آر را هفته‌ای دوبار و با هزینه شخصی انجام دهد تا تهدیدی را برای سایر دانش‌آموزان ایجاد نکند.

وی با اشاره به مناسب‌ترین نوع واکسن مورد استفاه برای گروه سنی 12 الی 18 سال ادامه داد: واکسن سینوفارم بهترین نوع واکسن برای این گروه سنی بوده چراکه از زمان تزریق واکسن، هیچ مشکلی به وجود نیامده است.

این مقام مسئول با اشاره به واکسیناسیون سیار در سطح استان تصریح کرد: باتوجه به اینکه تسریع دسترسی مردم به واکسیناسیون از جمله سیاست‌های دانشگاه علوم پزشکی و ستاداستانی کرونا است، افرادی که در مراجعه به مراکز واکسیناسیون مشکل دارند می‌توانند از خدمات واکسیناسیون سیار در سطح شهر استفاده کنند.

استقرار تیم‌های سیار واکسیناسیون در سطح شهر

علیجانی اذعان کرد: تیم‌های سیار در قالب اتوبوس سیار برای واکسیناسیون در سطح شهر مستقر هستند، هر زمان احساس کنیم که مجمتع‌های واکسیناسیون فاقد ظرفیت بوده یا به لحاظ جمعیت نیاز به راه‌اندازی مجتمع داریم، محدودیتی در اضافه کردن تیم‌های سیار نخواهیم داشت.

وی اذعان کرد: آمار تیم‌های سیار شناور بوده و در هر شهرستان یک تیم مستقر است؛ این تیم‌ها در ایام رحلت پیامبر اکرم (ص) در مراکز مختلف مستقر بودند و بنا داریم در نقاط پرتردد سطح شهر همچون میدان آزادی، مزار شهدا و بازارچه سپه این تیم‌ها را مستقر کنیم.

مدیرمرکز مدیریت شبکه دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پایان یادآور شد: دز بوستر تنها برای گروه‌های بهداشت و درمان و افراد مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی تزریق خواهد شد و روند واکسیناسیون آن طی دو الی سه روز آینده اجرایی می‌شود.

انتهای پیام/4006

 

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان