۱۸/ربيع الأول/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۰۸/۰۲ یکشنبه

صبح قزوین چشم طمع سودجویان به منابع زیرزمینی استان
کد خبر: ۳۵۲۴۶۱ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۶/۲۳ ساعت: ۸:۰ ↗ لینک کوتاه

صبح قزوین گزارش می‌دهد؛

توسعه صنایع آب‌بر بدون توجه به تنش آبی در کشور/ غول سودآوری که مایع حیات را به یغما می‌برد

راه‌اندازی صنایع به ویژه صنایع مادر که اغلب در حوزه فلزات و معادن است، بیشترین مصرف آب را در پی دارد که این اقدامات بعضا بدون در نظر گرفتن اقلیم و جغرافیای بومی مناطق رقم می‌خورد که نابودی منابع آب را در پی داشته و خشکسالی را تسریع می‌کند.

چشم طمع سودجویان به منابع زیرزمینی استان

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ مایع حیات، این ثروت ارزشمند که بهای بقای بشریت است نیز امروزه دچار چالش‌هایی شده و گاه حتی نبرد جوامع بر سر تصاحب آن را رقم زده است.

مصرف‌گرایی و دستیابی به رفاه به هر قیمتی، از عواملی است که باعث شده انسان‌ها با نادیده گرفتن محدودیت در ذخایر منابع طبیعی از جمله آب ، مسیر مصرف و تعرض به طبیعت را بی‌مهابا در پیش بگیرند.

راه‌اندازی صنایع به ویژه صنایع مادر که اغلب در حوزه فلزات و معادن است، بیشترین مصرف آب را در پی دارد که این اقدامات بعضا بدون در نظر گرفتن اقلیم و جغرافیای بومی مناطق رقم می‌خورد که نابودی منابع آب را در پی داشته و خشکسالی را تسریع می‌کند.

ایران جزو کشورهایی است که غالب اقلیم آن خشک است و همواره با چالش کم آبی و بحران آب مواجه است؛ چنین موقعیت جغرافیایی می‌طلبد که در مصرف آب، برنامه‌ریزی بهینه صورت گیرد.

استان قزوین هم در این گیرودار کم آبی سال‌هاست که درگیر شده و باتوجه به اینکه این استان یکی از استان‌های قطب کشاورزی کشور به شمار می‌رود در بحث آب چالش‌های بیشتر و پیچیده‌تری را دارد.

با وجود اینکه از ۱۰ سال گذشته جلسات متعددی در خصوص حفاظت دشت قزوین برگزار شده است اما متأُسفانه شاهد فعالیت و حتی صدور مجوز برای صنایع آب‌بری همچون فولادی هستیم صنایعی که راه‌اندازی آن با وجود قرار گرفتن دشت قزوین در بحران، منطقی نیست.

صدور مجوز برای صنایع فولاد در قزوین تاسف‌بار است

صدور مجوزهای جدید برای راه‌اندازی صنایع فولاد در استان قزوین، واکنش فعالان محیط زیست و نمایندگان مجلس را در پی داشته است به طوری که فاطمه محمدبیگی، نماینده مردم قزوین در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ ضمن انتقاد از دادن مجوز به صنایع آب بر فولادی در استان و یا گسترش آن در شرایط سخت بحران آب و عدم تطابق زیست محیطی گفت: اینکه برخی از مسؤولان خواهان دادن ۴۱ هکتار مجوز به یک شرکت فولاد به بهانه ساخت انبار هستند، جای سوال داشته و تاسف دارد.

وی اضافه کرد: تشنگی باغستان های قزوین به عنوان ریه های استان و معضلات محیط زیستی عاملی مهم و اولویت داری برای استان است و دادن مجوز به صنایع فولادی که آب را از دل دشت قزوین میمکد، بسیار آسیب زننده خواهد بود.

این نماینده مجلس فرونشست دشت قزوین را اتفاقی مهیب دانست و ابراز کرد: این واقعه خاموش و بی‌سروصدا در حال رخ دادن است و آثار و عوارض آن نه تنها استان قزوین بلکه دامنگیر استان های دیگر از جمله تهران خواهد شد.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از این موضوع باید در صدور مجوز و یا گسترش صنایعی که این فرایند را سرعت می‌بخشند، تجدیدنظر کرد.

ناقوس نابودی دشت قزوین به صدا درآمد

به گزارش صبح قزوین؛ آب استان قزوین از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود و از سالیان گذشته دشت قزوین در رده دشت‌های بزرگ کشور نقش بسزایی در تأمین مواد غذایی و کشاورزی داشته است. از ۴۰ سال پیش برداشت‌های بی‌رویه از منابع زیرزمینی این دشت آغاز شد و از ۱۰ سال گذشته زنگ خطر نابودی آن به صدا درآمده است و اکنون در نقاط مختلف دشت شاهد فرونشست‌های چندمتری هستیم.

محمود داوران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ اظهار کرد: سطح ایستابی آب‌های زیرزمینی در قزوین بین یک تا دو متر پایین آمده که به این منظور دشت قزوین را از سال‌های پیش از انقلاب به عنوان دشت ممنوعه و اکنون به عنوان دشت بحرانی مطرح می‌کنند.

وی ابراز کرد: تغییر اقلیم خودش را با تنوع مختلف نشان می‌دهد به طوری که در سنوات گذشته خشکسالی‌های متناوبی را در کشور داشتیم و علی‌رغم اینکه دو سال گذشته ترسالی را داشتیم اما براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته اعلام کردند که در طول ۴۰ سال گذشته از نظر خشکسالی وضعیت بی‌سابقه‌ای داریم.

دبیر تشکل‌های مردم نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی اذعان کرد: این روند خشکسالی تاثیر منفی خود را در بخش‌های مختلف تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت و خدمات نشان می‌دهد لذا باید نوعی تعادل بین منابع تهی آب و میزان مصارف برقرار کنیم.

مسئولین پاسخگوی تناقض در مدیریت منابع آب استان قزوین باشند

داوران عنوان کرد: در شهر قزوین ۶۵ حلقه چاه آب آشامیدنی داریم و میزان مصرف آب روزانه در قزوین حدود ۱۰۰ هزار متر مکعب است که سال گذشته به دلیل شیوع کرونا سرانه مصرف آب به ۲۲۰لیتر رسید و این نشان می‌دهد که بدون در نظر گرفتن استهلاک و هدررفت‌هایی که در سیستم آب‌رسانی داریم، مصرف آب ما مدیریت شده نیست.

وی اضافه کرد: با این روند خشکسالی و کمبود آب، حوزه کشاورزی با مشکلات بسیار گسترده‌ای مواجه خواهد بود و از آنجایی که بیش‌از ۹۰ درصد آب مصرفی در حوزه کشاورزی است باید تمهیدات لازم در این حوزه صورت گیرد.

دبیر تشکل‌های مردم نهاد محیط‌زیست و منابع طبیعی در قزوین ادامه داد: نکته عجیب‌تر اینکه ب تازگی مقرر شده در استان قزوین، ذیل برنامه ملی سازگاری با کم‌آبی، در قالب دو فاز اجرایی و طی سال‌های 1399تا1411، مجموعا 562میلیون متر مکعب د راستای تعادل بخشی منابع آب در استان، در حوزه‌ آب‌های زیرزمینی و سطحی صرفه‌جویی صورت گیرد.

این فعال محیط زیستی بیان کرد: حال اینکه چگونه احداث کارخانه فولاد با آب‌بری بالا و آلوده‌سازی خطرناک، با توجیهاتی از قبیل ارزآوری و اشتغالزایی در دشت ممنوعه قزوین، با سیاست‌های صرفه‌جویی تطابق دارد؟

۱۷ صنعت فولادی در استان قزوین فعالیت دارند

علی اصغر نصراللهی، رئیس انجمن فولاد استان قزوین درباره وضعیت صنایع فولاد استان قزوین اظهار کرد: ۱۷ صنعت فولادی در استان قزوین فعالیت دارند و ۵ واحد نیز کلنگ‌زنی شده است که طرح توسعه هفت الماس نیز جزو این واحدهاست و منتظر مجوز تأسیس و راه‌اندازی است. این واحدهای تولیدی انواع میلگردهای ساختمای، لوله و پروفیل و قوطی و ورق آهنی، تیرآهن و نبشی تولید می‌کنند.

وی افزود: شهرستان تاکستان قطب صنعت فولاد استان قزوین است و نزدیک به ۷۰ درصد این واحدها در تاکستان مستقر هستند، ۲ واحد در بوئین زهرا، یک واحد در شهرک صنعتی لیا و یک واحد به نام هفت الماس نیز در اتوبان«قزوین- تهران» واقع است.

نصراللهی ادامه داد: واحدهای فولادی به ۲ قسمت واحدهای نوردی و ذوبی تقسیم‌بندی می‌شوند واحدهای نوردی مصرف آب بالایی ندارند و با ۱۰ لیتر بر ثانیه نیاز یک واحد با ظرفیت ۶۰۰ نفر اشتغال تأمین می‌شود. واحدهای ذوبی آب‌بر هستند و در استان واحدهای ذوبی بزرگ نداریم ولی به هر صورت واحد فولادی واحدی آب‌بر به شمار می‌روند و در شهرستان تاکستان نیز وضعیت آب اصلاً مناسب نیست.

وی اضافه کرد: از ۱۷ واحد، سه واحد ذوبی داریم که یک واحد در شهر صنعتی البرز و ۲ واحد در شهرک حیدریه تاکستان مستقر هستند البته یک واحد نوردی در تاکستان مستقر است. آرین فولاد ۲ واحد دارد که یکی در بوئین‌زهرا و دیگری در فتح آباد مستقر است که هر ۲ جزو شهرستان بوئین‌زهرا به شمار می‌روند.

رئیس انجمن فولاد استان قزوین بیان کرد: راه‌اندازی یک واحد فولادی ۴۷۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد البته واحدهای فولادی ارزآور خوبی دارند و امسال و سال گذشته بیشترین حجم ارز حاصل از صادرات از جانب شرکت‌های فولادی بوده است که هم اشتغال با امنیتی را ایجاد کردند و در هر واحد تولیدی ۳۰۰ تا ۴۰۰ کارگر مشغول به کار هستند.

120 روستای قزوین از بحران تنش آبی رنج می‌برند

به گزارش صبح قزوین؛ در این میان که مسئولین به فکر ارزآوری از صنایع فولاد هستند، مناطق روستایی و حتی شهری استان قزوین با تنش آبی جدی مواجه بوده و در فصول گرم سال با قطعی مکرر آب مواجه هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین در این باره با بیان اینکه بیش از 120 روستای قزوین از بحران تنش آبی رنج می‌برند، گفت: در حال حاضر به 82 روستای استان با تانکر آب‌رسانی می‌کنیم و به همین خاطر باید ایجاد چاه‌های فوری برای تأمین آب مورد نیاز روستاییان در مناطق پرآب در دستور کار شورای برنامه‌ریزی و مدیریت قرار بگیرد.

داراب بیرنوندی همچنین از هدررفت 25 درصد آب تولیدی استان قزوین از طریق لوله‌های پوسیده خبر داد و اضافه کرد: بنابراین استان قزوین جزو استان‌های نخست کشور در هدررفت آب است که برای رفع این معضل باید شبکه آب‌رسانی فرسوده بافت قدیم شهر قزوین دوباره بازسازی شود که البته اجرای چنین پروژه‌ای از نظر مالی در توان ما نیست و نیازمند ردیف بودجه ملی یا مشارکت بخش خصوصی هستیم.

به گزارش صبح قزوین؛ وقتی مردم حتی برای تامین آب شرب خود با محدودیت و سختی مواجه هستند اما گویا برخی از مسئولین به تنش جدی آب باور ندارند و توسعه صنایع آب‌بر مثل فولاد را بدون کارشناسی و توجه به ذخایر آبی در پیش گرفته‌اند.

توسعه و پیشرفت صنعت با هدف اشتغالزایی بهتر است با در نظر گرفتن نیاز حیاتی مردم به آب صورت گیرد و البته در این میان نباید از فرهنگ سازی برای مصرف بهینه آب در جهت تامین آب در بخش صنعت هم غافل شد چراکه بسیاری از مصارف خانگی و سایر مصارف بدون توجه به مدیریت در مصرف بهینه اتفاق می‌افتد.

انتهای پیام/ 1300

 

 

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان