۱۰/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۲۶ سه شنبه

صبح قزوین خواص آب گازدار بیشتر است یا مضرات آن؟
کد خبر: ۳۵۱۵۱۹ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۴/۳۱ ساعت: ۱۰:۱۲ ↗ لینک کوتاه

خواص آب گازدار بیشتر است یا مضرات آن؟

جرعه های آب گازدار ممکن است بدن شما را هیدراته نگه دارد و به شما در کاهش مصرف نوشابه کمک کند. در سال های اخیر محبوبیت آب گازدار افزایش یافته است.

خواص آب گازدار بیشتر است یا مضرات آن؟
 
به گزارش سرویس علم وفناوری صبح قزوین ؛یکی از دلایل رونق محصول وجود مصرف کنندگان آگاه از سلامتی است که به آب گازدار به عنوان یک جایگزین بدون قند برای نوشابه های گازدار و آب میوه ها روی می آورند.
آب گازدار یک نوشیدنی عالی است که اگر می خواهید مصرف نوشابه خود را کاهش یا کاهش دهید، از آن استفاده کنید. حباب های این نوشیدنی به شما احساس نوشیدن نوشابه را می‌دهد.
این نوشیدنی های گازدار همچنین می توانند به شما در رسیدن به اهداف هیدراته شدن بدن کمک کنند. هیچ دستورالعمل رسمی برای میزان آب نوشیدن در روز وجود ندارد اما توصیه می‌شوند که مردان ۱۵ و نیم فنجان و زنان ۱۱ و نیم فنجان مایعات کل در روز مصرف کنند که حدود ۲۰ درصد آن از طریق غذا تهیه می شود. برای بسیاری از افرادی که سعی در نوشیدن آب بیشتر دارند، آب گازدار نوشیدنی جذاب تری است.
اما آیا آب گازدار به همان اندازه که نشان می‌دهد سالم به نظر می رسد؟
به آب گازدارهای فانتزی معمولاً دی اکسید کربن تحت فشار تزریق می شود.
انواع دیگر آب گازدار، از جمله آب معدنی گازدار، آب تقویت شده و چای تفاوت های ظریفی دارند که آنها را از نوع اول جدا می کند.
آب معدنی گازدار به طور طبیعی دارای مواد معدنی است و می تواند به صورت طبیعی یا مصنوعی گازدار باشد.
آب تقویت شده  که اغلب برای کوکتل استفاده می شود، به دلیل دارا بودن کینین، ماده ای با طعم تلخ و مشتق شده از پوست درخت، معروف است.
برای جبران طعم کینین، مواد شیرین کننده ای مانند شکر یا شربت ذرت با فروکتوز بالا به آب تقویت شده اضافه می شود.
به همین دلیل این آب برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند یا مبتلا به دیابت هستند توصیه نمی کنند.
برای جذابیت بیشتر آب گازدار، شرکت ها اغلب عطر و طعم به آن اضافه می کنند. داده های پایگاه داده ترکیبات شیمیایی عمومی که توسط انستیتوی ملی بهداشت نگهداری می شود، نشان می دهد که لیمونن ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در روغن پوست مرکبات یافت می شود.
این ماده معمولاً برای تأمین عطر و طعم لیمو به غذا استفاده می شود. لینالول از نعناع ، گیاهان و مرکبات حاصل می شود و لینالول پروپیونات که در زنجبیل یافت می شود، برای رایحه و عطر و طعم آن استفاده می شود و به نظر نمی رسد خطری برای انسان باشد.
وقتی شرکت ها طعم دهنده های مصنوعی به آب گازدار اضافه می کنند ، غالباً به شکل شیرین کننده های مصنوعی است.
شیرین کننده های غیرمغذی می توانند با نام های آسپارتام ، استیل سولفام-K ، نئوتام ، ساخارین ، سوکرالوز و استویا نامگذاری شوند.
حقیقت در مورد آب گازدار و تأثیر آن بر سلامتی شما
درباره این نوشیدنی گازدار، افسانه ها همچنان ادامه دارد، از جمله این ادعا که آب گازدار می تواند مینای دندان را از بین ببرد.
مطالعه ای نشان داد اگرچه آب گازدار برای دندان شما به اندازه آب بی خطر نیست اما تقریباً به اندازه نوشابه هم خطرناک نیست به علاوه، فاقد قندهای اضافی است که به پوسیدگی دندان کمک می کند.سپس این نگرانی وجود داشت که نوشیدنی های گازدار منجر به افزایش وزن شوند
در یک مطالعه، سطح هورمون گرسنگی گرلین پس از مصرف نوشیدنی های گازدار افزایش یافت. با این حال ، محققان دریافتند که آب گازدار به انسان‌ها کمک می کند تا به طور موقت سیر بمانند آب گازدار نیز ممکن است با تقویت آب بدن منجر به کاهش وزن شود.
هیدراتاسیون مناسب به مدیریت وزن کمک می کند زیرا بدن نمی تواند به طور دقیق بین گرسنگی و تشنگی تفاوت بگذارد و اغلب می توانید با نوشیدن آب این احساس گرسنگی را برطرف کنید.
یکی از دلایلی که ممکن است مایل به نوشیدن آب گازدار نباشید این است که مستعد درد معده باشید. در این شرایط آب معمولی بهتر است.
هنگام انتخاب آب گازدار چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟
این روزها، آب گازدار تقریباً با هر طعم و مزه ای در دسترس است.هنگام انتخاب آنها ، بهتر است لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کرده و مراقب شیرین کننده های مصنوعی ذکر شده در بالا باشید. به دنبال برند هایی باشید که فقط از طعم دهنده های طبیعی و آب گازدار استفاده می‌کنند.
بگذارید این را بپذیریم مزیت عمده نوشیدن آب گازدار این است که به شما کمک می کند تا نیازهای بدن خود را برطرف کنید.نوشیدن مقدار زیادی آب روزانه به دلایل زیادی مهم است: برای تنظیم درجه حرارت بدن، سالم نگه داشتن مفاصل، جلوگیری از عفونت ، تأمین مواد مغذی ضروری سلول ها و همچنین برای حفظ عملکرد طبیعی بدن.اگر خود را به خوبی هیدراته کنید، کیفیت خواب، قدرت شناختی و خلق و خوی شما نیز افزایش می‌یابد.

انتهای پیام/1404
منبع: بهداشت نیوز

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان