۱۳/ذو الحجة/۱۴۴۲

-

۱۴۰۰/۰۵/۰۱ جمعه

صبح قزوین ۸۰درصد آموزش‌ها به اشتغال منجر می‌شود/ ۷۵درصد زندانیان فاقد مهارت‌های شغلی هستند
۸۰درصد آموزش‌ها به اشتغال منجر می‌شود/ ۷۵درصد زندانیان فاقد مهارت‌های شغلی هستند
کد خبر: ۳۵۱۰۴۶ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۴/۲ ساعت: ۱۲:۵ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان قزوین:

۸۰درصد آموزش‌ها به اشتغال منجر می‌شود/ ۷۵درصد زندانیان فاقد مهارت‌های شغلی هستند

مدیرکل آموزش فنی‌وحرفه‌ای استان قزوین گفت: براساس آمارها نزدیک به ۷۵درصد زندانیان فاقد مهارت شغلی هستند لذا با ارتقای سطح مهارت شغلی زندانیان تلاش داریم تا زمینه اشتغال آنان فراهم و از مراجعه مجدد به زندان جلوگیری شود.

محسن مددی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به برنامه‌های اداره فنی و حرفه‌ای استان برای سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: برای امسال آموزش در بخش روستایی‌ها ۲۲۰ هزار نفر ساعت در نظر گرفتیم که می‌تواند شامل حدود دو هزار نفر شود.

وی افزود: برای سکونتگاه‌های غیررسمی حدود ۱۵۴ هزار نفر ساعت آموزش پیش‌بینی شده که این امر با همکاری بنیاد مسکن و مسکن و شهرسازی انجام می‌شود و از طریق این آموزش‌ها ۱۵۰۰ نفر تحت پوشش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار می‌گیرند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قزوین تصریح کرد: برای بنگاه‌های اقتصادی و بخش‌های صنعتی حدود ۳۶۰ هزار نفر ساعت آموزش در نظر گرفته شده که نزدیک به ۳ هزار و ۵۰۰ نفر را شامل می‌شود.

کاهش ۳درصدی آمار مراجعه مجدد به زندان با برگزاری دوره‌های آموزشی

وی بیان کرد: با اقدامات انجام شده دانش‌آموزان را نیز تحت پوشش قرار دادیم و برای این گروه ۱۱۲ هزار نفر ساعت پیش‌بینی شده که برای یک هزار و ۳۰۰ دانش‌آموز است.

مددی عنوان کرد: همچنین برای سربازان ۱۸۳ هزار نفر ساعت دوره آموزشی پیش‌بینی شده که حدود ۱۵۰۰ سرباز را تحت پوشش قرار خواهد داد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قزوین در ادامه گفت: برای زندانیان نیز ۲۰۴ هزار نفر ساعت آموزش برای سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده که حدود یک هزار و ۹۰۰ را شامل می‌شود و هدف از این کار کاهش میزان مراجعه مجدد زندانیان به زندان است که خوشبختانه این رقم چیزی در حدود سه درصد است.

ایجاد اولین مرکز آموزش غیرحضوری در محمدیه

این مقام مسئول اظهار کرد: براساس آمارها نزدیک به ۷۵درصد زندانیان فاقد مهارت شغلی هستند لذا با پیش‌بینی دوره‌های آموزشی و ارتقای سطح مهارت شغلی برای زندانیان تلاش داریم تا زمینه اشتغال آنان فراهم و از مراجعه مجدد به زندان جلوگیری شود.

وی بیان کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده توجه بیشتری را به مناطق روستایی داشتیم به طوریکه عملکرد و برنامه خود را از نزدیک ۷ درصد به ۲۰ درصد رساندیم به عبارتی توجه به آموزش‌‌های روستایی را جزو برنامه‌های دارای اولویت قرار دادیم.

مددی یادآور شد: همچنین توانستیم صدور مجوز آموزشگاه‌ها در بخش روستایی را افزایش داده و حضور مربیان رسمی خود را در بخش روستاها با کمک بخشداران و دهیاران ارتقا دهیم و خوشبختانه عملکرد مناسبی طی سال قبل داشتیم اگرچه کرونا تاثیرگذار بود اما فعالیت آموزشی خوبی به ویژه برای عشایرین انجام شد.

وجود ۴مرکز جوار دانشگاهی در سطح استان قزوین

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان قزوین با اشاره به عملکرد بخش دانشگاهی اداره‌کل فنی و حرفه‌ای استان قزوین گفت: یکی از فعالیت‌های ما در حوزه دانشگاه‌هاست که تعامل خوبی با اکثر دانشگاه‌ها برقرار کردیم به ویژه با دانشگاه "بین المللی امام خمینی(ره)" تفاهم‌نامه خوبی منعقد شد تا برای دانشجویان دوره‌های آموزشی برگزار شود.

وی بیان کرد: با دانشگاه "کار" که یکی از دانشگاه‌های تخصصی در حوزه فنی و حرفه‌ای است تفاهم‌نامه‌ای منعقد کردیم که هم خدمات بگیریم و هم به این دانشگاه خدمات ارائه دهیم.

مددی با اشاره به فعالیت چهار مرکز جوار دانشگاهی در سطح استان گفت: هم اکنون ۳ مرکز دولتی جوار دانشگاهی و یک مرکز خصوصی در استان قزوین وجود دارد.

برگزاری دوره‌های آموزشی برای ۱۲۰ هزار نفر در سال جاری 

این مقام مسئول با اشاره به ایجاد اولین مرکز آموزش غیرحضوری در شهر محمدیه عنوان کرد: آمار آموزش دیدگان دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای طی سال گذشته حدود ۴۹ درصد برای بانوان و ۵۱ درصد برای آقایان بوده است.

وی عنوان کرد: کل تعهدی که ما برای سال ۱۴۰۰ در بخش دولتی پیش‌بینی کرده‌ایم برگزاری ۲میلیون و ۳۵۰ هزار نفر ساعت دوره آموزشی است به عبارتی حدود ۱۲۰ هزار نفر در برنامه‌های سال جاری آموزش خواهند دید.

مددی در پایان با اشاره به میزان اشتغال‌زایی و تبدیل به اشتغال شدن آموزش‌های فنی و حرفه‌ای گفت: براساس مستندات نزدیک به ۸۰ درصد آموزش‌ها به اشتغال منجر شده است که این آمار موجب شده تا ۱۰۰درصد امتیاز اشتغالزایی در حوزه آموزش‌‌های اشتغال‌زا را کسب کنیم که مورد توجه سازمان نیز قرار گرفت.

انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین