۱۳/ذو الحجة/۱۴۴۲

-

۱۴۰۰/۰۵/۰۱ جمعه

صبح قزوین فعالیت ۱۰۷ شعبه شورای حل اختلاف در سطح استان قزوین/ ۳۴درصد پرونده‌های مراجعین به مصالحه ختم شد
فعالیت ۱۰۷ شعبه شورای حل اختلاف در سطح استان قزوین/ ۳۴درصد پرونده‌های مراجعین به مصالحه ختم شد
کد خبر: ۳۵۱۰۲۹ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۴/۱ ساعت: ۱۳:۳۵ ↗ لینک کوتاه

رئیس کل دادگستری استان قزوین خبرداد

فعالیت ۱۰۷ شعبه شورای حل اختلاف در سطح استان قزوین/ ۳۴درصد پرونده‌های مراجعین به مصالحه ختم شد

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: اکنون بیش از ۱۰۷ شعبه شورای حل اختلاف در سطح استان فعالیت دارند که از این تعداد ۳۳ شعبه صلحی و ۷۷ شعبه حکمی است.

حجت الاسلام قدرتی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ با اشاره به فعالیت شورای حل اختلاف در استان اظهار کرد: شورای حل اختلاف با قانون فعلی خود دارای دو نوع شعبه است که شامل شعب حکمی و شعبی است که در حوزه مصالحه و سازش فعالیت می‌کنند.

وی افزود: آمار مصالحه در سال ۹۸ خوشبختانه افزایش پیدا کرد منتها با قانون جدیدی که به مجلس پیشنهاد شده و با تغییری که در ساختار شورای حل اختلاف ایجاد خواهد شد، شعب حکمی از شعب حل اختلاف گرفته می‌شود و وظیفه شورای حل اختلاف فقط در حوزه صلح و سازش خواهد بود.

رئیس کل دادگستری استان قزوین تصریح کرد: البته تشویقاتی هم برای اعضای شورای حل اختلاف در نظر گرفته شده و بر مبنای آن هر عضوی که میزان پرونده‌های مصالحه بالایی داشته باشد دریافتی بیشتری هم خواهد داشت و خوشبختانه بدین ترتیب ۲۸درصد مصالحه در سال ۹۸ به ۳۴ درصد صلح و سازش در پایان سال ۹۹ رسید که بیانگر تلاش اعضای شورای حل اختلاف است.

۸۵۰ نیرو در شورای حل اختلاف مشغول فعالیت هستند

وی بیان کرد: امیدواریم با تصویب قانون جدید در مجلس بیشتر زمان نیروهای شورای حل اختلاف در حوزه مصالحه صرف شود البته با راه‌اندازی شعب طلایه داران صلح و سازش نیز در این زمینه اقدام می‌شود.

این مقام مسئول گفت: کسانیکه به عنوان قاضی در شوراهای حل اختلاف فعالیت می‌کنند احتمالا با تصویب قانون جدید به بدنه دستگاه قضایی در دادسراها و دادگاه‌ها برگردند و ظاهرا بنا نیست به بدنه شورای حل اختلاف قاضی تزریق شود چون براساس قانون جدید احکام و صدور حکم از شورای حل اختلاف گرفته خواهد شد مگر اینکه تغییر دیگری ایجاد شود.

وی اضافه کرد: با تصویب قانون جدید مصالحه بیشتر به اعضای شورای حل اختلاف موکول می‌شود که البته اکنون هم بخش اعظم آن بر دوش آنهاست که امیدواریم امر مصالحه با سرعت بیشتری توسط شورای حل اختلاف انجام شود.

قدرتی در پایان گفت: اکنون بیش از ۱۰۷ شعبه شورای حل اختلاف در سطح استان فعالیت دارند که از این تعداد ۳۳ شعبه صلحی و ۷۷ شعبه حکمی است و هم اکنون ۸۵۰ نفر در شورای حل اختلاف مشغول فعالیت هستند.
انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین