۰۵/ربيع الأول/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۷/۰۹ شنبه

صبح قزوین کسب‌وکار خلاقانه‌ام مسیر اشتغال ۱۴نفر را فراهم کرد
کد خبر: ۳۵۰۸۳۲ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۳/۲۴ ساعت: ۹:۲۳ ↗ لینک کوتاه

دختر کارآفرین قزوینی در مصاحبه با صبح قزوین:

کسب‌وکار خلاقانه‌ام مسیر اشتغال ۱۴نفر را فراهم کرد

دختر کارآفرین قزوینی گفت: در کارگاه "رزین" که راه‌اندازی کردیم سه نفر به طور مستقیم و ۱۴ نفر به طور غیر مستقیم با ما همکاری می‌کنند و به زودی این مجموعه گسترش خواهد یافت.

کسب‌وکار خلاقانه‌ام مسیر اشتغال ۱۴نفر را فراهم کرد
به گزارش خبرنگار اقتصادی صبح قزوین، کارآفرینی پدیده‌ای جدید است که یک فرد با خلاقیت و ترسیم روش شغلی می‌تواند برای خود و چندین نفر اشتغالزایی انجام دهد و از این طریق مسیر شغلی افراد را هموار کند و همچنین فرد کارآفرین با این اقدام در پیشرفت اقتصاد کشور نقش بسزایی ایفا کرده است.

دختران ایرانی در هر برهه از زمان با پشتکار و روحیه تلاشگرانه توانسته‌اند نقش‌آفرینی کنند.

زمانی که بحث از اشتغال و کارآفرینی دختران به میان می‌آید، از افراد کارمند یاد می‌شود، در حالی که بالاترین میزان اشتغالزایی از طریق کارآفرین شهری رقم می‌خورد.

سیده زهرا حسینی میرمحمدی دختر 30 ساله قزوینی است که توانسته با توکل بر خدا و پشتکار در حیطه کارآفرینی نقش آفرین باشد و کسب و کار مجازی در صفحه اینستاگرام راه اندازی کند.

این دختر کارآفرین در کنار برادرش و با همراهی و تلاش بسیار در عرصه هنری "رزین" آغاز به کار کرده است؛ به طوری که این دختر قزوینی توانسته در کارگاه هنری‌اش برای سه نفر به طور مستقیم و 14 نفرغیرمستقیم اشتغالزایی کند.

این دختر کارآفرین قزوینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین، با اشاره به اینکه از کودکی پیش زمینه هنری در خود احساس می‌کرده است، اظهار کرد: از دوران کودکی به فعالیت‌های هنری از جمله نقاشی، رنگ روغن، طراحی، گلیم و فرش علاقه‌مند بودم سپس به مرور زمان در کنار درس به کارهای هنری نیز پرداختم.

وی افزود: به مدت سه سال است که در حوزه "رزین" شروع به کار کرده‌ام و این ایده در حوزه هنر یک ایده نو و جدید است و به دلیل اینکه همیشه علاقه داشتم کارهای جدید را تجربه کنم به سمت و سوی این حرفه آمدم.

این دختر کارآفرین ابراز کرد: با رزین امکان تولیدات هنری بسیاری وجود دارد و این موضوع باعث شد که نظرم به سمت این حوزه بیشتر جلب شود تا به صورت حرفه‌ای در این مسیر قدم بردارم.

میرمحمدی تاکید کرد: هر فردی برای شروع کاری باید حتما یک سری دوره‌ها را بگذراند و من همیشه اعتقاد دارم هزینه آزمون و خطا از هزینه آموزش بیشتر است و اگر در ابتدای کار آموزش‌های لازم را فرا گیریم قطعا عبور از پله‌های ترقی راحت تر خواهد بود.

هنر، پله ترقی در زمینه اشتغالزایی شد

وی ادامه داد: رشته تحصیلی‌ام مدیریت منابع طبیعی است و در یک بازه زمانی در حوزه مرتبط با این رشته خود شاغل بودم اما با بالا بردن اطلاعات عمومی در حیطه‌های هنری و فراگیری آموزش‌های روز، در این حوزه به صورت متمرکز فعالیت کردم.

این دختر کارآفرین قزوینی با اشاره به اینکه اگر حمایت پدر و مادرم نبود قطعا به این جایگاه نمی‌رسیدم، بیان کرد: خانواده‌ام همیشه و در همه جا مشوق و راهنمای اصلی برای انگیزه ادامه دادن مسیر شغلی‌ام بوده‌اند و زمانی که پدر و مادرم از علاقه هنری‌ام آگاه شدند از همان سن کم من را در کلاس‌های آموزشی ثبت نام می‌کردند.

میرمحمدی اذعان کرد: به مدت یک سال است که درکارگاه تولیدی-آموزشی در مرکز دو فنی حرفه‌ای خواهران الوند فعالیت می‌کنیم و با سازمان فنی حرفه‌ای همکاری مستقیم داریم و این کارگاه را اجاره کردیم تا به آموزش و تولیدات بپردازیم.

وی ادامه داد: اکنون در حال دریافت مجوز یک آموزشگاه مستقل آزاد فنی حرفه‌ای هستیم که تمامی موارد لازم پیگیری شده و این آموزشگاه به زودی افتتاح خواهد شد.

این دختر کارآفرین قزوینی گفت: هنر "رزین" هنری است که همه افراد می‌توانند از آن به عنوان مشاغل خانگی استفاده کنند و من نیز قبل از اینکه کارگاهی اجاره کنیم قسمتی از اتاق خود را به فضای کاری اختصاص داده بودم تا به انجام کارهای هنری بپردازم.

میرمحمدی عنوان کرد: برای راه اندازی این شغل با برادرم شروع به کار کردیم در کارگاه کنونی سه نفر به طور مستقیم و 14 نفر به طور غیر مستقیم با ما همکاری می‌کنند و به زودی این مجموعه گسترش خواهد یافت.

وی افزود: محصولات تولیدی را از طریق فضای مجازی در پیج اینستاگرام به فروش می‌رسانیم چراکه فروش محصولات ما با وجود ویروس کرونا در کشور آغاز شد و نقطه مثبت این بود که استقبال زیادی از خرید اینترنتی صورت گرفت.

این دختر کارآفرین قزوینی تصریح کرد: بیشترین فروش ما از طریق فضای مجازی انجام می‌شود و علاوه بر فروش مجازی با یکسری از سایت‌هایی که در بخش صنایع دستی کار می‌کنند همکاری می‌کنیم و به صورت محدود فروش حضوری انجام می‌دهیم.

میرمحمدی اذعان کرد: با برخی استان‌ها به صورت فروش عمده همکاری می‌کنیم و حتی سفارشاتی از کشورهای خارجی هم داشتیم؛ همچنین با مراکز دولتی و ارگان‌ها برای تهیه تندیس‌ جشنواره‌ها همکاری می‌کنیم.

وی گفت: هزینه کلاس‌های آموزشی متغیر است و بر اساس عنوان هر دوره هزینه تعیین می شود چراکه مواد مصرفی را خود ما برای هنرجو تامین می‌کنیم و متاسفانه بیشتر محصولات رزین وارداتی است و چون قیمت این مواد لازم با قیمت دلار تغییر می‌کند، هزینه‌های دوره به نسبت هنرهای دیگر نسبتا بیشتر است و قیمت این دوره‌ها از 800 هزار تومان تا هفت میلیون تومان تعیین می‌شود.

با سرمایه 2میلیون تومانی آغاز به کار کردم

این دختر کارآفرین قزوینی اذعان کرد: به دلیل اینکه زیر نظر فنی حرفه‌ای کار می‌کنیم و مدرک فنی حرفه‌ای مدرک معتبری است هزینه آموزش را مرکز فنی حرفه‌ای تعیین می کند و هزینه دقیق بر اساس میزان مواد مصرفی هر دوره متغییر است.

میرمحمدی ابراز کرد: چون هنر رزین رشته نوپایی است نمی‌توانیم برای تهیه مواد اولیه به راحتی به فروشگاه لوازم التحریر مراجعه و خرید کنیم و ما بیشتر اوقات به طور مستقیم با واردکننده‌ها در ارتباط هستیم یا از مراکز تهران به صورت عمده خرید می‌کنیم.

وی افزود: برای شروع کار مبلغ دو میلیون تومان هزینه صرف کردم و علاوه بر این مبلغ 800 هزار تومان برای آموزش نیاز بود که به مرور زمان برای دوره‌های حرفه‌ای هزینه‌های بیشتری صرف شد و در هر جای ایران دوره‌های حرفه‌ای برگزار می‌شد با برادرم برای آموزش به آنجا مراجعه می‌کردیم.

این دختر کارآفرین قزوینی تصریح کرد: اکنون نیز اگر فردی بخواهد با شیوه ما وارد این حرفه شود می‌تواند با هزینه حداقل دو میلیون تومان شروع به فعالیت‌های اولیه کند و به مرور زمان با درآمدزایی آموزش‌های حرفه‌ای را فرا گیرد.

میرمحمدی افزود: در جشنواره چند مرحله‌ای شرکت کردیم که خوشبختانه موفق شدیم در بین تعداد بسیاری شرکت‌کننده از مرحله اولیه عبور کنیم و برای رسیدن به جشنواره رزین ایران باید سه مرحله را پشت سر بگذاریم تا در این جشنواره رتبه کسب کنیم.

وی ادامه داد: برادرم در دوران پایانی سربازی‌اش تصمیم به آموزش این هنر گرفت و سپس با همکاری یکدیگر در دوره‌های مختلف شرکت کردیم تا بتوانیم با هم فکری هم در این حوزه موفق شویم.

این دختر کارآفرین قزوینی ابراز کرد: با توکل به خدا و امیدواری در شرایط فعلی جامعه توانستیم ایجاد شغل و درآمدزایی کنیم و در هر مرحله تلاش خود را افزایش دهیم تا در برابر سختی‌ها صبور باشیم.

دختران راه موفقیت را باید پیدا کنند

میرمحمدی ادامه داد: مهم ترین عامل موفقیتم باور کردن خودم بودم که این موضوع در لحظات سختی به من انگیزه ادامه راه می‌داد تا ناامید نشوم و به هدفم برسم.

وی درباره فروش در شرایط کرونا، افزود: جامعه ما به سمتی در حال حرکت است که تمام کارها به سوی تکنولوژی سوق پیدا کرده و شرایط کرونا موجب شد که مردم به تکنولوژی و خرید غیرحضوری نزدیک‌‌تر شوند و آثار مثبتی رقم خورد.

این دختر کارآفرین قزوینی گفت: درآمد این شغل بستگی به این دارد که تا چه میزان تلاش کنیم و خلاقیت داشته باشیم چراکه هرچقدر خلاقانه حرکت کنیم قطعا موفق‌تر می‌شویم و درآمد بیشتری خواهیم داشت.

میرمحمدی بیان کرد: اگر افراد با آموزش‌ صحیح و فکر خلاق در این حوزه وارد کار شوند می‌توانند در ابتدای کار دو میلیون تومان درآمد داشته باشند و به مرور زمان درآمد آن‌ها به 10 الی 15 میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: دختر بودن هرگز محدودیتی برای موفق بودن ایجاد نمی‌کند چراکه همه ما انسان هستیم و هر یک از ما می‌تواند با تلاش و پشتکار آینده موفقی را برای خود رقم بزند و در بسیاری از موضوعات خانم‌ها قطعا موفق‌تر از آقایان هستند.

این دختر کارآفرین قزوینی بیان کرد: به دختران جامعه توصیه می‌کنم برای موفقیت خودشان قدم بردارند چراکه کوچک ترین قدم‌ها برای کسب موفقیت موجب انگیزه و خودباوری در انسان می‌شود تا در کمترین زمان به بزرگ ترین موفقیت‌ها برسند.

میرمحمدی اذعان کرد: اکنون زمان آن است که ما جوانان در جامعه بدرخشیم و با فکر خلاق پیشرفت‌های بزرگ کسب کنیم و با کسب رتبه‌های برتر کشوری، حائز موفقیت‌های بسیار باشیم.

وی اضافه کرد: باید حمایت‌های مالی از جوانان صاحب ایده و خلاقیت شود تا از این طریق کارآفرینی صورت گیرد و دغدغه مهم امروزعدم آموزش‌های صحیح برای نحوه فروش است که باید برای این موضوع برنامه‌ریزی شود.

این دختر کارآفرین قزوینی در پایان گفت: علاوه بر آموزش‎های صحیح موضوع مهم دیگر این است که موانع راه دریافت مجوز برای ایجاد اشتغال برداشته شود تا جوانان بتوانند با امید و انگیزه بیشتری قدم بردارند و در برنامه‌های مختلف بخشی از کار را به ما صاحبان ایده و خلاقیت سپرده شود تا تولیدات هنری خود را به نمایش بگذاریم.
انتهای پیام/1700

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان