۱۳/ذو القعدة/۱۴۴۲

-

۱۴۰۰/۰۴/۰۲ چهارشنبه

صبح قزوین وقتی یک ذوق هنری تبدیل به ثروت می‌شود/ بانویی که برای بیش از ۲۰نفر اشتغال ایجاد کرد
وقتی یک ذوق هنری تبدیل به ثروت می‌شود/ بانویی که برای بیش از ۲۰نفر اشتغال ایجاد کرد
کد خبر: ۳۵۰۴۴۱ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۳/۵ ساعت: ۸:۲۷ ↗ لینک کوتاه

روایت صبح قزوین از همت مردانه بانوی کارآفرین قزوینی؛

وقتی یک ذوق هنری تبدیل به ثروت می‌شود/ بانویی که برای بیش از ۲۰نفر اشتغال ایجاد کرد

بانوی کارآفرین قزوینی توانسته با استفاده از چرم دوزی نه تنها برای خود درآمدزایی داشته باشد بلکه برای بیش از ۲۰ نفر دیگر هم به شکل مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی صبح قزوین، توجه خاص به کسب و کارهای جدید و کارآفرینی در سال‌های اخیر با توجه به ظرفیت کم ادارات و نهادهای دولتی برای استخدام جوانان، نسبت به گذشته سرعت و رونق بیشتری گرفته است البته نمی‌توان از مشکلات پیش روی کارآفرینان و کسب و کارهای کوچک هم به راحتی گذشت.

برخوردار شدن از تسهیلات لازم برای اشتغال جوانان و کارآفرینان و ایجاد موقعیت مناسب برای فروش و عرضه محصولات توسط مسئولان می‌تواند گام مهمی در شکوفایی اقتصاد خانواده‌ها و جامعه باشد.

افراد برای داشتن زندگی بهتر هدف‌هایی دارند و برای رسیدن به آن تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند که در این راه با موانع و شکست‌هایی نیز مواجه می‌شوند اما باز هم خیز برداشته و به تلاش ادامه می‌دهند.

زهره مرادی‌پویا نمونه یک بانوی فعال است که بارها به عنوان بانوی کارآفرین برگزیده در استان قزوین انتخاب شده و مورد تقدیر قرار گرفته است و از ذوق هنری خود برای تولید ثروت با طراحی و ساخت صنایع دستی در قزوین استفاده کرده است.

وی نمونه‌ای از کارآفرینان موفق است که توانسته با استفاده از چرم دوزی نه تنها برای خود تولید و اشتغال ایجاد کند بلکه با آموزش به چند جوان دیگر برای آنها اشتغالزایی کند و به نوعی می‌توان گفت که «کارآفرینِ مولد کارآفرین» بوده است.
کارگاه این بانوی کارآفرین در شهرستان آبیک واقع شده و دارای 150 مترزیربنا، 16 متر فروشگاه و 16 متر فضای آموزشی و استیجاری و مابقی هم بخش کارگاه است.

این کارآفرین برتر سال‌های 96 و 97 در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین؛ می‌گوید: از همان دوران کودکی بسیار علاقمند به کارهای هنری بودم و به مرور زمان توانستم هنرهای مختلفی را بیاموزم.

دو سال پیاپی به عنوان کارآفرین برتر استان قزوین معرفی شدم

این بانوی موفق 37 ساله که دارای دیپلم ریاضی بوده و هم‌اکنون دانشجوی رشته تولید کفش است؛ بیان می‌کند: از سال 89 فعالیتم را با آموزش در کلاس‌های اداره میراث فرهنگی شروع کردم؛ بعد از گذشت دو سال یک شرکت تأسیس کرده و به واسطه آن فعالیتم را به صورت زنجیره‌ای ادامه دادم.

این کارآفرین موفق که بیش از 10 سال سابقه فعالیت تخصصی در تولید کیف و کفش دارد، می‌گوید: از سال 95 در کلاس‌های آزاد تولید کفش تهران شرکت کرده و فعالیتم را در صنعت کفش ادامه دادم و با آشنایی بیشتر با این رشته، تحصیل در رشته تخصصی کفش را انتخاب کردم.

وی می‌گوید: تلاش کردم با ایجاد یک محیط امن به بانوان آموزش ‌دهم تا به عنوان یک مروج هنر، هر جا که شرایط برایشان مهیا بود شغلی برای خودشان دست و پا کرده و با عرضه محصولات خود به بازار، از این راه برای خود کسب درآمد کنند و به دیگران وابسته نباشند.

این بانوی موفق اذعان می‌کند: به لطف خدا و باهمت بانوان آبیکی توانسته‌ایم برای پنج نفر به صورت مستقیم و تا قبل کرونا 25 نفر به صورت غیرمستقیم در کارگاه صنایع دستی که اجاره کردیم، اشتغالزایی کنیم که البته با شرایط کرونایی محدودیت کاری اعمال شد و هم‌اکنون اجبار به کار نداریم.

مرادی با اشاره به اینکه به لحاظ تولید، بزرگترین کارگاه استان در حوزه کیف و کفش هستیم، یادآور می‌شود: توانستیم محصولاتمان را به صورت سفارشی و جزئی عرضه کنیم که سفارش‌های جزئی عمدتا محدود و مربوط به تهران است.

کرونا و کاهش فروش تولیدات به یک سوم

وی درباره تبلیغات محصولات خود و شرکت در نمایشگاه عنوان می‌کند: تقریبا هر سال بین 10 تا 12 نمایشگاه در استان قزوین برگزار می‌کردیم که به دلیل شرایط کرونایی موجود، امکان برگزاری این نمایشگاه‌ها وجود ندارد.

این بانوی کارآفرین ادامه می‌دهد: متناسب با موقعیت نمایشگاه‌ها، وضعیت فروش محصولاتمان مناسب بوده و توانستیم برای دو سال به عنوان کارآفرین برتر استان در سال‌های 96 و 97 در حوزه صنایع دستی معرفی شویم.

مرادی با اشاره به تأثیر کرونا در مشاغل عنوان می‌کند: شرایط کاری خود را دنبال می‌کنیم اما میزان فروش کاهش یافته و به یک سوم رسیده که البته افزایش تورم نیز بر میزان فروش تأثیرگذار بوده است.

وی می‌گوید: افزایش قیمت مواد اولیه از جمله مشکلات ماست؛ هیچ ثباتی در بازار نیست و این مهم‌ترین دغدغه‌ ما است؛ به دلیل نداشتن بودجه کافی مجبوریم خریدهای خود را از بازار به صورت ماهیانه انجام دهیم.

این بانوی کارآفرین تصریح می‌کند: برای نمونه، قیمت‌ یراق آلات از سال گذشته تا سال‌جاری با افزایش پنج درصدی همراه است که با این میزان افزایش نتوانستم محصولات خود را بفروشیم و به نوعی سود ما کاهش یافته است.

ارائه جنس مطلوب و با کیفیت ادامه فعالیت ما را تضمین می‌کند

وی عدم حمایت مسئولان ذیربط و دولت را از جمله مشکلات دیگر عنوان می‌کند و یادآور می‌شود: در ایام کرونا وام درنظرگرفته شده برای مشاغل خانگی شش میلیون تومان بود؛ اما با این میزان وام چطور می‌توان برای خرید حتی کوچکترین ابزار کارگاه که قیمت آن معادل سه میلیون تومان است، اقدام کرد.

بانوی کارآفرینی قزوینی تصریح می‌کند: برای خرید یک قلم یراق تقریبا 10 تا 12 میلیون تومان لازم است، شش میلیون تومان تسهیلاتی که به مشاغل اختصاص داده ‌شده است، هیچ گره‌ای از مشکل اقتصادی مشاغل خانگی باز نمی‌کند.

مرادی اذعان می‌کند: فعالیت کارگاه در حوزه تولید چرم طبیعی است و به هیچ عنوان تولیدات مصنوعی نداریم لذا یراق آلاتی که استفاده می‌شود باید دارای رنگ آبکاری ثابت باشد، براین اساس تأمین مواد اولیه و جنس برایمان گران تمام می‌شود.

این کارآفرین بیان می‌کند: هرچند برخی در بازار از یراق آلات بی کیفیت استفاده کردند اما به علت گران شدن مواداولیه ما نمی‌توانیم کیفیت کار خود را پایین بیاوریم چراکه ارائه جنس مطلوب و با کیفیت ادامه فعالیت ما را تضمین می‌کند؛ اما حتی یراق آلات مناسب هم در بازار یافت نمی‌شود.

مرادی ضمن گلایه‌هایی ادامه می‌دهد: تبلیغات مناسبی برای خرید صنایع دستی صورت نمی‌گیرد و مردم هم اشتیاق زیادی برای خرید آن ندارند؛ لذا سعی کردیم با معرفی محصولات و کیفیت صنایع دستی به مردم در فروش محصولات خود اقدام کنیم؛ براین اساس هرمشتری که برای بار نخست خرید می‌کند از کیفیت کار مطمئن و مشتری همیشگی و ثابت می‌شود.

هیچ تبلیغاتی در سطح شهر برای حمایت از صنایع دستی صورت نمی‌گیرد

وی می‌گوید: ارائه تسهیلات از سوی متولیان امر زمانی برای یک هنرمند اثربخش است که بازار فروش برای محصولش داشته باشد تا بتواند محصولات را فروخته و از تسهیلات استفاده کند؛ برای تولیدات صنایع دستی باید بازار فروش ایجاد شود.

بانوی کارآفرین قزوینی ادامه می‌دهد: برای نمونه برای معرفی و فروش محصولاتمان در چند سال گذشته، محصولات را به ادارات معرفی و عنوان می‌کردیم تا برای خرید هدیه موردنظر از صنایع دستی استفاده کنند؛ به واسطه این امر از یک سو هدیه تهیه می‌شد و از سوی دیگر هم بازار صنایع دستی رونق می‌گرفت.

مرادی در پایان می‌گوید: هیچ تبلیغاتی در سطح شهر برای حمایت از صنایع دستی که نشان از هویت کشور دارد صورت نمی‌گیرد و این امر، توجه مسئولان شهری را می‌طلبد.

انتهای پیام/4006

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین