۱۴/ذو القعدة/۱۴۴۲

-

۱۴۰۰/۰۴/۰۳ پنجشنبه

صبح قزوین پشت پرده فیلترینگ گسترده محتوا‌های انقلابی در اینستاگرام چیست؟
پشت پرده فیلترینگ گسترده محتوا‌های انقلابی در اینستاگرام چیست؟
کد خبر: ۳۴۹۷۴۲ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۲/۵ ساعت: ۹:۴۶ ↗ لینک کوتاه

پشت پرده فیلترینگ گسترده محتوا‌های انقلابی در اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام از زمان تأسیس فیلترینگ گسترده علیه محتوا‌های انقلابی در فضای مجازی اعمال کرده است. در این گزارش به پشت صحنه این فیلترینگ بی سابقه می‌پردازیم.

بهگزارش سرویس علم وفناوری صبح قزوین ،چند سالی است شبکه‌های اجتماعی غربی به خصوص اینستاگرام محدودیت بی سابقه و فیلترینگ گسترده‌ای را علیه محتوا‌های انقلابی و جبهه مقاومت اسلامی شروع کرده است که این مساله را می‌توان در شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، سردار شهید حجازی، دکتر فخری زاده و ... مشاهده نمود.

دراین باره شبکه اجتماعی اینستاگرام در اقدامی مغرضانه و خلاف شعار‌های دروغین آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات از انتشار پست‌های انقلابی و محتوا‌های مربوط به سرداران بزرگ شهید جبهه مقاومت اسلامی ممانعت به عمل می‌آورد و این محتوا‌ها توسط مدعیان آزادی بیان سانسور می‌شود.

در این یادداشت به پشت صحنه این اقدامات مغرضانه شبکه‌های اجتماعی به خصوص شبکه اینستاگرام می‌پردازیم.

اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام شبکه اجتماعی برای اشتراک گذاری عکس و فیلم است. این اپلیکیشن به کاربران اجازه می‌دهد که عکس و فیلم‌های خود را در این سرویس با سایرین به اشتراک گذارند. کاربران می‌توانند این فایل‌ها را با فیلتر‌های گوناگون اصلاح و با تگ‌ها و اطلاعات مکانی آن‌ها را دسته بندی کنند. عکس‌ها را می‌توان به صورت عمومی و یا به صورت خصوصی برای برخی از کاربران به نمایش درآورد.

بنیانگذاران اینستاگرام

اینستاگرام توسط کوین سیستروم و مایک کریگر خلق و در اکتبر ۲۰۱۰ راه اندازی شد. کوین سیستروم نفر اول اینستاگرام در سال ۱۹۸۳ در هالیستون ماساچوست به دنیا آمد. مادر و پدر کوین مسیحی صهیونیست و از اعضای کلیسای هنکاک در شمال غرب بوستون آمریکا هستند. کلیسای مذکور را پائولین بیلی هنکاک تاسیس کرد که یک راهبه مسیحی بود که به علت اختلافات در تفکرات نسبت به الوهیت خدا از کلیسا طرد شد، تأسیس کرد.

خرید اینستاگرام توسط فیس بوک

رشد سریع کاربران و نفوذ اینستاگرام موجب شد که فیس بوک در آوریل ۲۰۱۲ اینستاگرام را به مبلغ یک میلیارد دلار (دو برابر ارزش واقعی آن در زمان مذکور) خریداری کند و به این ترتیب اینستاگرام نیز تحت مالکیت مارک زاکربرگ تاثیرگذارترین صهیونیست جهان قرار گرفت. کسی که با حضور در سرزمین‌های اشغالی، طی مراسم ویژه جایزه خود را از دست سران رژیم صهیونیستی دریافت کرد. سیستروم پس از فروش اپلیکیشن محبوبش به فیس بوک از طرف مالک جدید، همچنان در سمت مدیریت اینستاگرام باقی ماند. اما پس از استعفای ناگهانی سیستروم از این سمت، فیس بوک آدام موسری یکی از پیشکسوتان شبکه‌های اجتماعی را به عنوان مدیر جدید اینستاگرام معرفی کرد.

موسری یکی از مدیران باسابقه فیس بوک است که مدت زیادی را به عنوان مدیر اجرایی در این شرکت مشغول به کار بوده است. وی در اول اکتبر ۲۰۱۸ به عنوان مدیرعامل اینستاگرام انتخاب شد. موسری نیز یک آمریکایی بااصالت یهودی اسرائیلی است.

نکته قابل توجه آنکه کوین سیستروم و مارک زاکربرگ مانند تمام مدیران شرکت‌ها و موسسات آمریکایی ارتباط تنگاتنگی با لابی‌های صهیونیستی و سرویس‌های جاسوسی این رژیم دارند، به طوری که صهیونیست‌ها به مارک زاکربرگ مالک فیس، واتس آپ و اینستاگرام لقب «پسر خوب یهود» و «امید غلبه تفکر یهود بر جهان» را داده اند. نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز زاکربرگ را از وفادارترین اشخاص به آرمان‌های یهود معرفی کرده است. علاوه بر این مارک زاکربرگ عضو فرقه و انجمن فراماسونری صهیونیستی AEPI است. نکته قابل تأمل اینکه کوین سیستروم نیز عضو انجمن فراماسونری زیگماست که از انجمن تابعه AEPI محسوب می‌شود.

فعالیت گسترده رژیم صهیونیستی در اینستاگرام

یکی از اهداف مهم اینستاگرام تبدیل اسرائیل منفور، نامشروع و کوچک به اسرائیل بزرگ است. در این راستا رژیم صهیونیستی با بهره گیری از بستر شبکه‌های اجتماعی مجازی، برای برقراری ارتباط با مردم ایران از یک سو و ترویج و معرفی این رژیم از سوی دیگر در اینستاگرام و توییتر اقدام به ایجاد حساب‌هایی به زبان فارسی کرده است.

برای مثال ارتش رژیم صهیونیستی که نام اصلی آن نیرو‌های دفاع اسرائیل است، از تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ در توییتر و اینستاگرام شروع به انتشار محتوا به زبان فارسی و شش روز بعد نیز کانالی را به زبان فارسی در تلگرام راه اندازی کرد. همچنین وزارت خارجه اسرائیل در توییر به زبان فارسی فعال است و بیش از ۱۲۰ هزار دنبال کننده دارد. این وزارتخانه در اینستاگرام هم حدود ۳۰۰ هزار نفر دنبال کننده دارد و کانال تلگرام فارسی آن هم حدود ۲۳ هزار عضو دارد.

پیگیری سیاست‌های ذکر شده از سوی شبکه‌های اجتماعی بین المللی به وضوح بیانگر پوشش حمایتی از رژیم صهیونیستی توسط این شبکه‌ها است. موضوعی که دامنه آن در سال‌های اخیر در حال گسترده شدن است، تا جایی که به نظر می‌رسد شبکه‌های مذکور دارای چارچوب دیکته شده‌ای از سوی صهیونیست‌ها هستند که تخطی از آن جرم و نقض قانون تلقی می‌شود و مستوجب مجازات است.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/1404

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین