۱۴۰۰/۰۲/۲۱ سه شنبه
صبح قزوین افزایش ۴۰درصدی اهدای خون در نوروز ۱۴۰۰/ بانوان قزوینی ۶.۸ درصد اهداکنندگان استان را تشکیل می‌دهند
افزایش ۴۰درصدی اهدای خون در نوروز ۱۴۰۰/ بانوان قزوینی ۶.۸ درصد اهداکنندگان استان را تشکیل می‌دهند
کد خبر: ۳۴۹۴۶۵ نویسنده: مریم مدرسی تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱/۲۶ ساعت: ۸:۱۵ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل انتقال خون استان در مصاحبه با صبح‌قزوین خبرداد

افزایش ۴۰درصدی اهدای خون در نوروز ۱۴۰۰/ بانوان قزوینی ۶.۸ درصد اهداکنندگان استان را تشکیل می‌دهند

مدیرکل انتقال خون استان قزوین گفت: امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل در ایام نوروز حدود ۴۰ درصد افزایش آمار اهدای خون داشتیم و امیدواریم در آینده به همین ترتیب شاهد حضور مردم نوع‌دوست و ایثارگر در امر اهدای خون باشیم.

مریم مدرسی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت صبح قزوین با اشاره به آمار اهداکنندگان خون اظهار کرد: هم اکنون در شرایط سخت پیک چهارم کرونا به سر می‌بریم و این عامل باعث کاهش مراجعه‌کنندگان به مراکز اهدا خون‌ می‌شود؛ همچنین ایام‌ ماه‌ مبارک رمضان را هم در پیش‌رو داریم که این بحث نیز یک کاهش آمار مراجعه‌ای را در بردارد.

وی افزود: بعضی از فرآورده‌های خونی‌ مانند پلاکت خارج از بدن فقط سه روز عمر مفید دارد؛ با این شرایط همیشه باید خون و فرآورده‌های خونی را به صورت مستمر و روزانه تولید کنیم تا در زمان احتیاج بیماران نیازمند، این ودیعه‌ای که به ما امانت داده شده است را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهیم.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین تصریح کرد: به دلیل شرایط خاصی که در آن هستیم؛ بیش از پیش از مردم عزیز خواهش می‌کنیم، اهدای خون را به صورت یک تصمیم آگاهانه و مسئولانه در نظر داشته باشند؛ اهداکنندگان سرمایه‌های اصلی انتقال خون هستند، چراکه بسیاری از خودمراقبتی‌ها را انجام‌ می‌دهند و با فرآیند اهدای خون آشنا هستند.

ساعات کاری مراکز انتقال خون در ماه رمضان

وی در مورد ساعت کاری مراکز اهدای خون در ایام ماه مبارک رمضان بیان کرد: مرکز قزوین شیفت صبح از ساعت هشت تا یک و نیم بعدازظهر و شیفت عصر از چهارونیم بعدازظهر تا ۹ونیم شب خدمت‌رسانی می‌کند.

مدرسی ادامه داد: مرکز اهدای خون تاکستان، صبح‌ها از ۸ و نیم تا ساعت یک ظهر فعال است؛ همچنین دو شهرستان بوئین زهرا و آوج جزو تیم‌های سیاری است؛ بویین‌زهرا طبق معمول همیشه سه شنبه‌ها از ساعت ۸ صبح تا یک و مرکز آوج نیز روزهای شنبه از ۸ و نیم صبح تا ساعت یک فعال است.

وضعیت سبز ذخایرخونی

وی ادامه داد: خوشبختانه هم اکنون در شرایط سبز به سر می‌بریم و ذخایر خونی قابل قبولی داریم؛ اما از آنجایی که نمی‌توان خون را طولانی مدت نگه‌داری کرد؛ باید هرروز تولید مستمر داشته باشیم؛ تا ذخایر خونی درحد قابل قبول باقی بماند‌.

این مقام مسئول عنوان کرد: امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل در ایام نوروز حدود ۴۰ درصد افزایش آمار اهدای خون داشتیم؛ همچنین ایام‌ پایانی سال ۹۹ نیز نسبت به اواخر اسفند سال ما قبل آن، رشد آماری ۳۰درصدی داشتیم؛ امیدواریم در آینده به همین ترتیب شاهد حضور مردم نوع‌دوست و ایثارگر باشیم تا مشکلی از بابت تامین خون و فرآورده‌های خونی نداشته باشیم.

وی در ادامه گفت: اهداکنندگان خانم قزوین نسبت به سال قبل رشد داشته است؛ به طوریکه ۶.۸درصد اهداکنندگان را بانوان تشکیل داده‌ و هم اکنون آمار استان درخصوص حضور بانوان برای اهدای خون از میانگین کشوری بالاست، اما همچنان می‌توانیم این حضور را پررنگ‌تر کنیم.

۵۵درصد اهداکنندگان خون در قزوین، مستمر هستند

مدرسی تصریح کرد: حدود ۵۵درصد از اهداکنندگان، مستمر هستند؛ تلاش ما این است که همه اهداکنندگان بار اول، جزو مستمرین قرار بگیرند؛ چراکه سرمایه‌های اصلی انتقال خون، مردم و به ویژه اهداکنندگان‌ مستمر هستند.

وی تاکید کرد: پروتکل‌های بهداشتی در تما‌م مراکز انتقال خون با جدیت رعایت می‌شود، انتقال خون از بدو تاسیس تا به امروز از ملزومات و تجهیزات یک‌بار مصرف استفاده کرده است؛ همواره نیز تلاش ما این است استانداردها را ارتقاء دهیم.

مدرسی در پایان بیان کرد: درسال جاری تمام تلاش خود را در جهت تامین خون و فرآورده‌های خونی انجام می‌دهیم؛ سعی می‌کنیم تیم‌های سیاری که در آوج و بوئین زهرا راه‌اندازی کردیم به صورت مستمر و شاید با روزهای بیشتر ادامه دهیم؛ همچنین تلاش ما این است استانداردهای انتقال خون را روزبه روز بالاتر ببریم.
انتهای پیام/۳۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین