۱۴۰۰/۰۱/۲۷ جمعه
صبح قزوین ۲۸ بنای تاریخی قزوین سال گذشته مرمت شد
۲۸ بنای تاریخی قزوین سال گذشته مرمت شد
کد خبر: ۳۴۹۲۶۳ تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱/۱۸ ساعت: ۹:۳۳ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل میراث فرهنگی استان:

۲۸ بنای تاریخی قزوین سال گذشته مرمت شد

مدیر کل میراث فرهنگی استان قزوین گفت: ۲۸ بنای تاریخی در استان قزوین سال گذشته با اعتبارات این اداره کل یا در قالب طرح‌های مشارکتی مرمت و ساماندهی شد.

علیرضا خزائلی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: طی سال گذشته با تلاش‌های صورت گرفته برای حفاظت، مرمت و جلوگیری از آثار ارزشمند تاریخی استان علی‌رغم مشکلات کمبود اعتبار در این حوزه، ۲۸ بنای تاریخی از محل اعتبارات استانی و ملی و تحت نظارت کارشناسان اداره کل مرمت شد.

وی افزود: از مهم‌ترین آثار تاریخی مرمت شده می‌توان به مرمت بخش‌هایی از مسجد جامع، ساباط عبید زاکانی، خانه تاریخی زینعلی، مجموعه تاریخی سردار، گنبد آمنه‌خاتون، کف‌سازی محوطه دولتخانه صفوی، آب‌انبار‌های تاریخی حکیم، زنانه‌بازار و حاج‌کاظم، برج‌های خرقان که همه این بنا‌ها از آثار ثبت شده ملی هستند، اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین همچنین از اجرای بیش از ۱۰ پروژه مرمت مشارکتی طی سال گذشته خبر داد و افزود: همچنین در سال ۹۹ پروژه‌های مشارکتی متعددی اعم از مرمت امامزاده حسین(ع)، مساجد تاریخی پنجه‌علی، سبز و ملامهدی، گراند هتل، خانه‌های تاریخی نبوی و حکیم افضل، دیوار سرای وزیر در قالب مشارکت با دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی انجام شد و برخی از آن‌ها در دست اجراست که تمرکز در سال جاری بر اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام خواهد بود.

وی با اشاره به اجرای سایر پروژه‌های این اداره کل در سال ۹۹ گفت: علاوه بر پروژه‌های مرمتی مذکور سایر پروژه‌های این اداره کل در قالب اجرای طرح‌های مطالعاتی و نیز سه پروژه باستان‌شناسی شامل کاوش‌های محوطه باستانی خله‌کوه تاکستان، محوطه تاریخی اریک‌تپه شهر الوند و صحن جنوبی امامزاده اسماعیل انجام شد.

وی در پایان بیان کرد: امیدواریم در سال ۱۴۰۰ نیز بتوانیم پروژه‌های در دست اقدام را به پایان رسانده و در صورت تامین اعتبار، پروژه‌های جدید ساماندهی، مرمت و احیای آثار ارزشمند تاریخی که از اولویت‌های این اداره کل به شمار می‌روند را به اجرا درآوریم. انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین