۱۴۰۰/۰۱/۲۷ جمعه
صبح قزوین زنگ خطر انقراض آهوی ایرانی به صدا در آمد
زنگ خطر انقراض آهوی ایرانی به صدا در آمد
کد خبر: ۳۴۸۷۱۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ ساعت: ۱۰:۴ ↗ لینک کوتاه

زنگ خطر انقراض آهوی ایرانی به صدا در آمد

شمار آهوان ایران در حال حاضر به کمتر از ۲۰ هزار رأس رسیده است که این موضوع می‌تواند تهدیدی برای انقراض آن‌ها باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی صبح قزوین؛ آهوان ایرانی طول سر و بدنشان ۹۰ تا ۱۱۵ کیلومتر، طول دم آن‌ها ۱۶ تا ۲۰ سانتیمتر و ارتفاع بدنشان به ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتر می‌رسد، نر و ماده این حیوان با یکدیگر تفاوت‌های ظاهری دارد، نر‌ها دارای شاخ و ماده‌ها اغلب بدون شاخ هستند.
جالب است بدانید که بعضی از آهوان ماده نیز دارای شاخ‌های کوتاهی هستند. آهوان معمولا در صبح و شب مشغول چرا هستند. گاهی اوقات شب رو هستند و حس بویایی و بینایی قوی دارند و رنگ موی آهوان در فصول گرم و سرد تغییر می‌کند.
این حیوان که یکی از گونه‌های بومی ایران است که در حال حاضر در معرض خطر انقراض قرار دارد و آمار آن‌ها به کمتر از ۲۰ هزار رأس رسیده است.
آهوان به صورت اجتماعی و گله‌ای زندگی می‌کنند و می‌توانند کیلومتر‌ها در ساعت راه بروند و آن‌ها سرعت بالایی در دویدن دارند. آهوان در طبیعت طعمه حیواناتی چون گرگ، پلنگ، یوز و کاراکل می‌شوند، آن‌ها گیاه خوار هستند و از علوفه‌ها، بوته‌ها و مزارع کشاورزی تغذیه می‌کنند.
آهوان در دوسالگی بالغ می‌شوند و هر آهوی ماده می‌تواند با مدت بارداری ۶ ماه یک بچه به دنیا آورد، جالب است بدانید این گونه‌ها در طبیعت تنها ۱۲ سال عمر می‌کنند.
منبع:باشگاه خبرنگاران
انتهای پیام/1404

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین